Rozdělení světa. Co ukázal summit ve Švýcarsku

ukraine war 2024
16.6.2024 06:33
Jiří Vyvadil: Pokládám nezávislý ukrajinský portál Strana.ua za absolutní světovou jedničku v žurnalistice, protože jeho komenty jsou naprosto nejobjektivnější a nejpřesnější ohledně situace nejen na Ukrajině ale i ve světě a nemají konkurenci. Úctu má i za to, že, i když tento portál dlouhodobě vznikal jako opoziční reakce na prezidenty Porošenka a Zelenského, jejich autoři jsou Ukrajinci, kteří zároveň nemohou mít radost a ani nemají, že Ukrajina trpí a dovedou si udržet až nelidsky profesionální odstup. O výsledcích „mírového Zelenského summitu“ se objevilo mnoho komentářů. Ale tento svým zahuštěním i dokonalým balancováním v textu, aby zabránila dalšímu útoku ukrajinské cenzuře je opět jedničkou. My v naší redakci to můžeme označit za blamáž Západu, ale před našim Pavlem, Fialou a našimi protiruskými novináři bychom se se zlou potázali. Ale už jen dočasně.

 

Rozdělení světa. Co ukázal summit ve Švýcarsku

Ve Švýcarsku se konal celosvětový mírový summit o Ukrajině. "Strana" analyzuje hlavní výsledky konference.

  1. Summit zaznamenal rozkol v mezinárodním společenství v otázce války na Ukrajině. Vůdčí země "globálního Jihu" summit buď ignorovaly (jako Čína), nebo nepodepsaly závěrečnou deklaraci (jako Indie, Jihoafrická republika a Brazílie). Závěrečnou deklaraci, která obsahovala pouze tři body ze Zelenského "mírového vzorce",podpořily pouze západní země a spojenecké státy.Původní hlavní cíl summitu – sjednotit všechny přední země světa na podporu ukrajinského postoje k válce – tak nebyl naplněn.
  2. Pozice zemí "globálního Jihu" do značné míry anuluje jakákoli rozhodnutí summitu (jak toto, tak budoucí), protože pouze Čína, Indie a další země loajální k Ruské federaci mohou ovlivnit postoj Moskvy, aby bylo dosaženo realizace těchto rozhodnutí. Nejsou však mezi signatáři.
  3. Plusem pro Ukrajinu je, že summit ukázal zachování konsolidované podpory Kyjeva ze Západu. Nepřítomnost amerického prezidenta Joea Bidena na akci přitom podle západních médií ukázala určitou skepsi Washingtonu vůči takovému formátu.
  4. 4. Jak jsme již psali, Ukrajina měla příležitost k potenciálně velmi nebezpečnému kroku pro Kreml poté, co Putin oznámil své "mírové podmínky", které zahrnovaly požadavek na stažení Ukrajiny z Chersonu a Záporoží. Pokud by Kyjev oznámil svou připravenost zastavit válku podél frontové linie (a Západ by to podpořil), pak by to dramaticky změnilo postoj zemí "globálního Jihu" k válce. Byla by to reálná příležitost zapojit Čínu do vyvíjení tlaku na Rusko, které má zájem na co nejrychlejším ukončení války, aby se zabránilo dalšímu zhoršování vztahů s EU - jejím nejdůležitějším trhem. A Moskva (pokud by příměří odmítla) by čelila vyhlídce na mezinárodní izolaci. Ukrajinské úřady, soudě podle jejich prohlášení, však o této možnosti neuvažují. Jejich pozice zůstává stejná - válka až do úplného obnovení územní celistvosti Ukrajiny. Tedy v rámci hranic roku 1991.
  5. Závěrečné prohlášení obsahovalo doložku o potřebě zapojit do jednání "všechny strany", což lze vykládat jako přání zapojit Ruskou federaci do účasti na budoucích summitech. Uvedlo to mnoho účastníků summitu (především ze zemí "globálního Jihu"). Zelenskyj totiž také hovořilo své touze vidět Rusko na druhém summitu a řekl, že přítomnost Ruska tam by znamenala, že "chce mír". Ale vzhledem k naprostým rozdílným postojům obou stran k tomu, jak vidí konec války, je příliš brzy na to, abychom hovořili o nějakých jednáních. Tyto pozice se mohou sbližovat pod vlivem dvou faktorů – situace na bojišti nebo koordinovaného tlaku na obě válčící strany ze strany jejich klíčových mezinárodních partnerů. A pouze v případě takového sblížení postojů bude možná skutečná jednání.

 

Jiří Vyvadil: V každém případě je velice dobré, že se tento „ mírový summit“ sešel. Odhalil to podstatné: Král je nahý. Západ může vytvářet virtuální vlny o podpoře Zelenského a izolaci Putina, ale celosvětově je pouhou stále méně bezvýznamnou menšinou. A to je skvělá zpráva…

 

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.