Právníci na istanbulské Univerzitě Ibn Chaldúna o Palestině

univerzita chalduna istanbul
16.11.2023 17:12
Panelová diskuse na téma „International Law Impasse: The Palestinian Question“ debatovala o izraelské okupaci arabských území a také o nejnovějším vývoji v Gaze. Setkání, uspořádalo Centrum pro mezinárodní právo a lidská práva na Právnické fakultě Univerzitě Ibn Chaldúna v Istanbulu a Turecký institut pro lidská práva a rovnost. Informaci o akci a jejích pro mnohé kontroverzních závěrech přinesl turecký portál Haber7.

Rektor Univerzity Ibn Chaldúna, profesor Dr. Atilla Arkan, v úvodu diskuse poznamenal, že západní politici o masakru Palestinců Izraelem mlčí. "Do 7. října tohoto roku byla Gaza vězením pod širým nebem a nyní se mění na hřbitov. IDF útočí na školy, nemocnice, mešity a kostely. Umírají civilisté, včetně dětí, žen a starých lidí. A svět bohužel tento masakr pouze přihlíží a nic nedělá,“ řekl rektor.

Pokud jde o Izrael, USA a EU se podle něj řídí politikou dvojího metru. "Vidíme, že Západ nepoužívá právní řád, který si pro sebe vybudoval ve vztahu k jiným zemím," pokračoval Atilla Arkan. Haber7 dále cituje: "Uplatňuje dvojí metr. Před rokem, během konfliktu na Ukrajině, Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač na Putina. A co Netanjahu? Západ mlčí. V této souvislosti má Organizace spojených národů důležité úkoly. Je nesmírně důležité, aby byli odpovědní za dnešní genocidu v Gaze, zejména Netanjahu, postaven před ICC."

Během diskuse se odborníci vyjadřovali k situaci v Gaze, diskutovali o izraelských zločinech a porušování mezinárodního práva a lidských práv z jeho strany. Turecký portál přináší některé argumenty, které v Istanbulu zazněly.

Zazněla třeba upozornění, že jak OSN, Amnesty International a další nevládní organizace po desetiletí dokumentovaly, izraelská politika osidlování a okupace znamenají hrubé porušování lidských práv. Tento konflikt má nadále významný dopad na mezinárodní právo. To se týká především organizací jako je OSN, kde litera zákona převažuje nad mezinárodními vztahy. Pokud jde o porušování lidských práv v Palestině, je prý třeba podniknout nezbytné kroky v kontextu humanitárního a trestního práva.

Ramalláh, tedy Palestinská samospráva, je stranou Římského statutu. V důsledku toho se jurisdikce ICC rozšiřuje na mezinárodní zločiny spáchané v Palestině. V posledních dnech izraelská armáda bombardovala nemocnice, školy, mešity, kostely a uprchlické tábory a zabila tisíce civilistů. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví zemřelo v Gaze od 7. října 3648 dětí, 2290 žen, 132 zdravotníků a 25 sanitek se stalo nepoužitelnými. Jinými slovy, byly spáchány genocida (článek 6), zločiny proti lidskosti (článek 7) a válečné zločiny (článek 8), jak jsou zakotveny v Římském statutu, říkají turečtí právníci..

Kvůli mezinárodním zločinům spáchaným IDF (Izraelské obranné síly) mohou být vysocí izraelští představitelé, zejména Netanjahu, předmětem stíhání ICC podle článku 28/1 Římského statutu. Stanoví, že vojenský velitel nebo osoba jednající v jeho funkci může být vedena k odpovědnosti za všechny trestné činy spáchané ozbrojenými silami, podle okolností v případech, kdy takový velitel nebo osoba věděli nebo měli vědět, že tyto síly páchají nebo mají v úmyslu páchat takové zločiny.

Haber7 píše, že po výzvě mnoha evropských států, které ratifikovaly Římský statut, se ICC rozhodl zahájit vyšetřování akcí spáchaných ruskou armádou na Ukrajině a na Vladimira Putina byl vydán zatykač. Totéž je třeba udělat pro Palestinu. Benjamin Netanjahu musí být okamžitě zatčen. V opačném případě lze ICC považovat za podjatý orgán.

Jako závažný závěr zaznělo, že Římský statut zahrnuje zákonné právo na sebeobranu. Z tohoto důvodu se Palestina může vždy bránit proti Izraeli okupujícímu její území. Toto právo má však Palestina, nikoli Izrael. Navíc „oprávněná obrana“ nemůže být namířena proti „oprávněné obraně“.

I když si představíme, že Netanjahu jednal v rámci práva na sebeobranu, mnohé z akcí IDF, jako je bombardování nemocnic, mešit, kostelů, uprchlických táborů a zabíjení úředníků jednajících jménem OSN jasně ukazují, že červené čáry byly překročeny záměrně. O žádné legitimní obraně tedy nemůže být řeč a všechny akce Tel Avivu představují zločiny, plyne názor z jednání konference na Právnické fakultě Univerzitě Ibn Chaldúna v Istanbulu.

(Kráceno)

 

 

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.