Bardella by se mohl brzy stát francouzským premiérem, ale…

kohout francie 23
19.6.2024 15:50
J.V.: Čechy personální otázky ve Francii na rozdíl od anglosaské oblastí příliš nezajímají, snad s výjimkou dnes již zcela kontraverzní postavy francouzského prezidenta Macrona, který ani se nedá říci, že naivně, ale spíše idiotsky může rozmetat jeho ideu Francie vedené centristickou liberální stranou, kterou odstartoval rozpuštěním Parlamentu po debaklu v eurovolbách a která měla Francouze přivést do jeho náruče. No zatím to na to nevypadá. Jordan Bardella, faktický vítěz eurovoleb ve Francii zatím boduje. Je geniální, ale zároveň tajemný. Skvělá slupka.. mimochodem tik tokokového krále, ale nikdo nezná obsah. Portál BBC přinesl zajímavý pohled včetně kritického šlehu na jeho současného protivníka předsedu Macronovi vlády Attaly

-x -x -x

 

Jordan Bardella by se mohl brzy stát francouzským premiérem ve věku 28 let. Ale pro mnohé zůstává záhadou

Hugh Schofield, korespondent Francie

¨

Francouzi by velmi rádi věděli, kdo je skutečný Jordan Bardella.

Tato otázka byla zajímavá, když byl pan Bardella pouhým předsedou největší strany v zemi, krajně pravicového Národního shromáždění (RN).

Nyní, když se o něm otevřeně mluví jako o příštím premiérovi země, se to stalo naléhavou záležitostí.

Za dva týdny jde země k volbám v předčasných volbách, které vyhlásil prezident Emmanuel Macron z cílem odčinit své ponížení ze strany RN v evropských volbách.

Pokud RN po druhém kole hlasování 7. července vytáhla další velkou výhru, pak Macron nebude mít jinou možnost, než jí nabídnout možnost vládnout. A pokud se tak stane, očekává se, že pan Bardella – který sdílí vedení strany s Marine Le Pen – bude jmenován premiérem.

Všichni Francouzi vědí o panu Bardellovi základní informace a jeho bleskový vzestup z nezaměstnaného absolventa školy na severním předměstí Paříže na chráněnce Le Penové a předsedu strany.

Vědí, že je směšně mladý, je mu pouhých 28, ale zdá se, že na tom v dnešní době, kdy už na zkušenostech tolik nezáleží, nezáleží. Současnému prezidentovi je pouhých 46 a premiérovi 35.

Vědí, že je neustále úhledný, že dobře mluví, je mimořádně reprezentativní.

Ale co si myslí, kde ideologicky stojí, jaký je to člověk – to jsou neznámé. Francouzi mají zřetelný pocit, že muž, kterého vidí, je balík. Pěkně zabalený, ale obsah je záhadou.

Marine Le Penová si rychle všimla potenciálu Jordana Bardelly

Oficiální verze pana Bardelly – ta na etiketě – je mladý muž, který vyrostl na zanedbaném panství v Seine-Saint-Denis a poté, co žil s metlou drog, chudoby, bezpráví a nekontrolované imigrace, dospěl k přesvědčení, že jen tvrdá pravice měla odpověď.

Toto je „le story-telling“, francouzská výpůjčka ze světa marketingu.

Jak sám řekl: „Jsem v politice kvůli všemu, co jsem tam prožil. Aby se to nestalo normou pro celou Francii. Protože to, co se tam děje, není normální."

Pravda je jemnější. Pan Bardella byl skutečně vychován svou svobodnou matkou Luisou v Cité Gabriel-Péri ve městě Saint-Denis, takže jeho zkušenost je dostatečně reálná. Oba jeho rodiče jsou italského původu a jeho otec měl alžírskou babičku. (J.V Geniální třídní původ u spoluvůdce dříve nepochybně rasistické a stále protiimigrační politické strany, kterou RN byla.

Ale otec pana Bardelly, Olivier, který se odstěhoval, když byl Jordan velmi mladý, provozoval distribuci nápojů a měl se relativně dobře. Žil v dojíždějícím městě Montmorency. A pan Bardella nechodil do nejbližší státní školy, ale do polosoukromého katolického zařízení oblíbeného u středních vrstev.

"Mladý Bardella měl nohu na obou stranách kolejí," řekl Pierre-Stéphane Fort, autor kritické biografie prezidenta RN.

Pro nedávný profil v novinách Le Monde se autoři vrátili do Saint-Denis, aby našli přátele a známé mladého pana Bardelly.

Zjistili, že zanechal malou stopu. Přátelé – ze smíšeného rasového původu – si vzpomněli, že je fanouškem videoher, a založili si kanál YouTube, kde diskutovali o nejnovějších verzích. Vzpomněli si, že když mu bylo 16 let, dával imigrantům hodiny gramotnosti po hodinách na svém lycée. Nevzpomínali si však na žádný zvláštní zájem o krajně pravicovou politiku.

„Moje teorie je, že se rozhlédl po politickém světě a našel místo, kde byla největší šance vylézt na žebřík,“ řekla Le Monde Chantal Chatelain, učitelka jeho lycée.

Pan Bardella vstoupil do strany v 17 letech a jeho vzestup byl raketový. Stalo se to proto, že se stal součástí vnějšího kruhu paní Le Penové.

Velká část RN se zabývá osobními vztahy a klanovou loajalitou, jak tomu bylo, když otec paní Le Penové, Jean-Marie, stál v čele strany, která byla tehdy známá jako Front National (FN). Pan Bardella se stal přítelem dcery starého FN Fredericka Chatillona.

Jordan Bardella vstoupil do Front National ve věku 17 let

Během několika dní poté, co byla v roce 2017 představena Le Penové, ho jmenovala mluvčím strany. V roce 2019 ho požádala, aby vedl stranickou kandidátku v evropských volbách, které RN vyhrála. Stal se europoslancem. V roce 2022 z něj pak udělala předsedu strany.

Podle Pascala Humeaua, mediálního školitele, který s panem Bardellou pracoval čtyři roky, si paní Le Penová hned všimla, jak mladý muž – se svým dokonalým příběhem o útrapách na banlieue – prospěje straně. Nazvala ho svým „lvíčem“.

Ale pan Humeau má k panu Bardellovi samotnému daleko. Oba se rozešli po hádce o peníze, takže s jeho svědectvím je třeba zacházet opatrně. Dnes ale lídra RN popisuje jako produkt čistého PR.

„Byl prázdnou skořápkou. Co se týče obsahu, toho tam moc nebylo,“ řekl Humeau. „Moc toho nečetl. Nebyl zvědavý. Prostě vstřebal prvky jazyka, které mu dala Marine.“

Pan Humeau řekl, že celé měsíce pracoval na tom, aby pan Bardella shodil ztuhlý postoj a přirozeněji se usmíval. "Musel jsem humanizovat kyborga." Mým úkolem bylo přimět lidi, kteří by ho jinak nenáviděli, aby řekli: „Hm! na fašistu je hodný!“

Životopisec Pierre-Stephane Fort je dalším kritikem pana Bardelly, který říká, že za sympatickým obrazem je jen málo obsahu.

"Je to chameleon." Dokonale se přizpůsobuje okolnímu prostředí,“ řekl. "A on je chronický oportunista." Není tam žádná ideologie. Je to čistá strategie. Cítí, odkud vítr vane, a brzy se tam dostane."

Ve skutečnosti je nemožné identifikovat pana Bardellu s některým z různých kurantů nebo politických klanů RN. V různých dobách působil v „sociálním“ křídle se zaměřením na chudé a budování sociálních bytů a v křídle „identity“ se zaměřením na rasu a zachování francouzské kultury. Ale hlavně jde tam, kam chodí paní Le Penová.

Stejně jako ona a strana jako celek má obecné stanovisko postavené na tvrdé reakci na zločin a imigraci a hovořil o tom, že Francie je „potopena migranty“. Ale v konkrétních případech jsou odpovědi záměrně zamlžené.

Na pařezu s panem Bardellou se jeho popularita nezapře. Mladé ženy si myslí, že je „nádherný“ a má úsměv a selfie pro každého. Chvíli se však dívejte a uvidíte, jak se rutina úsměvu znovu vrací až příliš automaticky.

Chvíli poslouchejte a znovu uslyšíte tytéž formulky.

Při nedávné televizní debatě s premiérem Gabrielem Attalem se pan Bardella držel, ale bylo zřejmé, kdo je chytřejší. Naštěstí pro pana Bardellu pan Attal propálil svou výhodu tím, že se neustále ušklíbal – přesně ten druh blahosklonnosti, která  RN živí.

Pro paní Le Penovou bylo lvíče obrovským přínosem a umožnilo jí rozšířit přitažlivost strany daleko za její tradiční sociální kategorie. Pan Bardella se svým zvykem na TikTok zjevně spojuje mladé lidi. Svým 1,3 milionu sledujících pravidelně zveřejňuje krátká videa sebe sama (která zabalila mediální společnost).

Dobré hodnocení má také mezi absolventy, důchodci a obyvateli měst – segmenty, které se v minulosti ukázaly jako odolné vůči RN.

Otázka ale stále nebyla zodpovězena. Je jeho přitažlivost pouze výsledkem brilantní komunikace, nebo je to muž, který má ty správné věci na řízení země?

Je mu 28, nikdy nechodil na univerzitu a nemá žádné zkušenosti s vládou. Nikdy nepracoval mimo RN, kromě měsíce jednoho léta ve firmě svého otce. Až donedávna by bylo nemyslitelné, aby byl jmenován předsedou vlády Francie.

Platí ale stále stará pravidla?

J.V. Připouštím, že už mě unavují ty stále stejné tváře typu Fialy, Babiše, Bartoše atd. A vítám proudy, které otřásají mainstreamem. Francie, která „mistrnými“ akcemi Macrona je na hraně revoluce je osvěžujícím příkladem.

PS.: I když zcela určitě Bardella vyhraje první kolo 30.června vyhlásil frajersky požadavek na absolutní většinu pro druhé kolo. To ovšem je mimo realitu. Co tím sleduje, zda skutečnou revoluci, ke které mají Francouzi vždycky blízko je tajemné, jako je celý Bardella.

Ale Francouzům držím place…

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.