Jiří Paroubek: Je potřeba začít jednat okamžitě o míru

ukrajina hřbitov aljazeera
1.6.2024 16:37
Přinášíme text vystoupení předsedy ČSSD na dnešním mírovém shromáždění na Václavském náměstí.

V Praze se v uplynulých dnech sešli nejprve vedoucí činitelé některých zemí EU, aby hovořili o tom, jak dál stupňovat válečný konflikt na Ukrajině.

Fialova vláda se ráda chlubí tím, že ona je iniciátorem „české muniční iniciativy“, která má za cíl po celém světě získat co nejvíce dělostřelecké munice vhodné pro kanóny ukrajinské armády ze sovětských dob.

V Praze se také ve čtvrtek a v pátek sešli ministři zahraničních věcí Severoatlantické aliance (NATO). Podle ministerstva zahraničí šlo o největší alianční akci v Česku od velkého summitu NATO v Praze v roce 2002.

Je to zvláštní poselství Evropě a naší zemi před volbami do EP, které proběhnou v příštím týdnu. Nelítostné harašení zbraněmi.

Současná česká vláda patří v Evropské unii i v NATO k té nejtvrdší proválečné straně. Představivost české vlády není příliš velká. Situace na ukrajinském bojišti se vyvíjí pro ukrajinská vojska ne příliš příznivě. Rusové mají převahu. Útočí v mnoha částech fronty a strategickou iniciativu převzali okamžitě po debaklu tzv. ukrajinské letní ofenzivy. A na hranicích Ukrajiny stojí celá jedna čerstvá ruská armáda.

Bohužel, z řady hlavních měst Evropy se ozývají ještě silnější válečné hlasy než z Prahy. Francouzský prezident chce dokonce vyslat na ukrajinské bojiště vojenský kontingent. Stejným způsobem by chtěly reagovat i miniaturní armády Pobaltských států. A možná by se přidalo ještě několik dalších zemí NATO. Takováto eskalace války by ovšem mohla znamenat a vlastně by již znamenala přímý střet ruských vojsk s vojáky NATO. A pak už je jen otázka času, kdy by došlo na ještě další eskalaci konfliktu, tentokrát z ruské strany. K použití taktických jaderných zbraní ze strany Ruska na některé významné cíle na Ukrajině. Těmi cíli by byla nepochybně především vojska, která by na Ukrajinu vyslaly země NATO. A to by pochopitelně znamenalo odvetu ze strany NATO. A pak už jsme ve válce monumentálních rozměrů. Chcete takovou válku? Já tedy ne! Chcete válku, která zničí naše životy a vlastně všechno co milujeme? Já tedy ne!

Válka na Ukrajině zasáhla hluboce naše životy. A naprostou většinu z nás negativně. Za poslední dva roky vykázal Český statistický úřad (ČSÚ) v souhrnu růst inflace 25%. Já bych řekl, že reálné číslo je někde kolem 30% inflace.

Rostly ceny opravdu základní druhů potravin, pohonné hmoty, ceny plynu, elektrické energie, ceny vody, tepla. Dovoluji si tvrdit, že životní úroveň středně- a nízkopříjmových skupin obyvatelstva spadla nejméně o pětinu, spíše ale o čtvrtinu. A vláda nedokázala vůbec ochránit spotřebitele, běžné občany. Neudělala pro ně prakticky nic. Ceny elektřiny se daly vyřešit, což je klíčový problém pro domácnosti i pro firmy, zestátněním menšinových akcionářů ČEZ. Premiér Fiala o tom hovořil už před dvěma lety a od té doby neudělal v této věci nic.

Zato vláda připravila úplnou tsunami zbrojních výdajů, které budou zatěžovat stát a občany a s nimiž se budou muset vyrovnávat nejméně tři následující vlády. Pokud dopustíme nákupy 24 stíhaček F-35 za stamiliardy korun, nákupy tanků Leopard za desítky miliard korun a nákupy obrněných transportérů a další techniky, tak bude jásat vojensko-průmyslový komplex zejména Spojených států, ale naše životní úroveň se tím určitě nezvýší. Naopak.

Vláda říká, že v roce 2050 bude chybět na důchodovém účtu 350 mld. korun. Vláda jako vždy straší a není schopna efektivně věci řešit. Kdyby se za každý rok ušetřilo na zbrojních výdajích 15 mld. korun v příštích dvaceti pěti letech do roku 2050, tento problém by neexistoval. Ale vláda chce nás občany vzít u úst. Kdysi jeden římský císař, když mu říkali, aby zvýšil zatížení občanů, řekl moudrou větu: „Dobrý pastýř ovečky stříhá, ale nedře jim kůži z těla“. Fialova vláda dře lidem kůži z těla.

Jediné, co se jim daří je rozdělovat společnost, rozsévat nenávist vůči lidem s jinými názory. Ve společnosti je tak obří majetková nerovnost, o jaké se nám, když jsme cinkali v listopadu 1989 klíči na náměstí českých měst, ani nezdálo. Jedno procento nejbohatších vlastní v tomto státě 27% finančního majetku. Dalších 10% lidí vlastní více než čtvrtinu. A na 50% zbývají 4% finančního majetku. A mezi tím se zmítá chudnoucí střední třída, která nemá šanci zbohatnout a může za této vlády a za takovéhoto typu politiky jen chudnout. A tato obrovská příjmová a majetková nerovnost je jednou z příčin napětí a krize této společnosti. Vláda také projevuje pozoruhodnou neschopnost řídit hospodářství. Česká ekonomika stagnuje už druhým rokem. Vláda a s ní spojení žurnalisté a ekonomové si namrskávají gatě s tím, že už letos budeme mít hospodářský růst 1%. Je to k smíchu. K tomu 1% růstu, ke kterému nedojde, budeme mít s jistotou schodek státního rozpočtu 250 mld. korun. Máme tedy vládu obřích deficitů a kolosální neschopnosti.

Pokud skončí válka na Ukrajině, mohou se ceny komodit, jako jsou energetické suroviny, zemědělské produkty a také průmyslové kovy, podstatně snížit. To by bylo jen pozitivní pro českou ekonomiku a hlavně pro lidi.

Každá válka musí skončit mírem. Zejména taková válka, kde ani jedna z válčících stran není schopna na hlavu porazit tu druhou. Představa o ukrajinských tancích, které vjíždějí do Kremlu a na Rudé náměstí v Moskvě, je chimérou, bludem. Toho prostě není schopen Západ dosáhnout. Už proto je potřeba začít jednat okamžitě o míru a já jsem rád, že  mírová konference, které jsem se zúčastnil, takovou výzvu k mírovým jednáním o Ukrajině vyslala.

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.