Hledání spravedlivějšího mezinárodního finančního systému

BRICS, mechanismus spolupráce předních zemí globálního Jihu, uspořádal svůj první summit po historickém rozšíření členství. K vůdcům uskupení, které tvoří téměř polovinu světové populace a více než 30 procent celosvětového HDP, se připojilo více než 20 dalších zemí v ruské Kazani, aby prozkoumali způsoby posílení multilateralismu pro globální rozvoj a bezpečnost. Klíčovým konsensem bylo prosadit reformu mezinárodního finančního systému.
CHYBNÝ SYSTÉM
Zatímco kolektivní vzestup globálního Jihu činí svět stále více multipolárním, mezinárodní finanční řád zůstává centralizovaný – obchod je denominován téměř výhradně v amerických dolarech a transakce se provádějí především prostřednictvím SWIFT.
Abychom byli spravedliví, tato struktura usnadňovala obchod po celá desetiletí a poskytovala finanční stabilitu potřebnou pro globální oživení po konci druhé světové války, a to díky fixaci hodnoty dolaru ke zlatu a poté petrodolarovému systému zavedenému v 70. letech 20. století poté, co Spojené státy opustily zlatý standard.
Na druhou stranu však závislost na dolaru vystavila ekonomiky po celém světězranitelnosti. To platí zejména pro nerozvinuté ekonomiky globálního Jihu, které se často ocitají v nemilosti svévolných, někdy nestálých úprav měnové politiky ze strany Spojených států. Jednak agresivní zvyšování úrokových sazeb Fedu, které mělo zachraňovat americkou ekonomiku v problematických časech, znovu a znovu způsobilo únik kapitálu jinam a zvýšilo dluhový tlak na rozvojové země.
Spojené státy také ochotně využívají svého dominantního postavení v systému k potrestání těch, kteří se odváží nesouhlasit. Podle listu The Washington Post uvalují Spojené státy třikrát více sankcí než kterákoli jiná země nebo mezinárodní orgán, přičemž se zaměřují na jednu třetinu zemí s nějakým druhem finančního postihu. Tyto sankce ochromují národní ekonomiky a rychle se přelévají na necílové trhy. Bývalá brazilská prezidentka Dilma Rousseffová, která je nyní prezidentkou New Development Bank (NDB), multilaterální rozvojové banky založené BRICS, varuje, že dolar byl použit jako politický nástroj, což podkopává jeho spolehlivost v globálních financích.
PROBÍHAJÍ ZMĚNY
Fotografie ruského prezidenta Vladimira Putina, jak údajně mává bankovkou BRICS, později objasněnou jako symbolická, na kazaňském summitu vyvolala mediální debatu o alternativách měny a upozornila na rostoucí očekávání změn status quo.
Se silnější solidaritou a spoluprací mezi zeměmi BRICS se rýsuje schůdná cesta. Ve společném prohlášení vydaném na summitu, kromě uvítání „používání místních měn ve finančních transakcích mezi zeměmi BRICS a jejich obchodními partnery“, vedoucí představitelé BRICS podpořili rozvoj iniciativy BRICS Cross-Border Payments Initiative, která má posílit bankovní sítě v rámci BRICS s cílem usnadnit obchodní vypořádání mezi členskými zeměmi.
Členové BRICS již ve skutečnosti výrazně pokročili v používání místních měn. RMB se například používá jako měna volby pro obchod mezi Čínou a Ruskem a stále více pro transakce Ruska s jinými zeměmi – tento posun částečně vedly americké sankce a zabavení aktiv po začátku ukrajinské krize.
Ke změnám dochází i ve financování. NDB propaguje půjčky v místní měně jako klíčové poslání. V srpnu banka kromě zvýhodněných půjček ve výši 5,8 miliardy dolarů Jihoafrické republice schválila půjčku ve výši 5 miliard randů jihoafrické dopravní společnosti na podporu modernizace jejího nákladního železničního sektoru, jedné z prvních, která byla poskytnuta v jihoafrické měně. K dnešnímu dni je více než 28 procent financování NDB poskytováno v členských měnách a banka se zavázala toto číslo do roku 2026 zvýšit na 30 procent.
MNOHO SE OČEKÁVÁ
Dolar bezpochyby zůstane v dohledné době klíčovou měnou v globálním systému. Namísto úplného odmítnutí dolaru je schůdnějším řešením zmírnit otřesy z amerických měnových a politických rozhodnutí a, jak říká čínský prezident Si Ťin-pching, zajistit, aby „mezinárodní finanční systém účinněji odrážel změny v globální ekonomické scéně“.
BRICS se v tomto procesu pohotově ujímá vedení a k tomuto hledání se připojuje více zemí globálního jihu. Ruské předsednictví oznámilo dohodu o novém modelu partnerské země BRICS. Kombinovaná síla těžkých rozvíjejících se trhů a rozvojových zemí by posílila pokračující úsilí BRICS o stabilnější a spravedlivější mezinárodní finanční systém a zvýšila zastoupení a hlas rozvojových zemí v globální správě. Dá se toho hodně očekávat.
Yi Xin
Text publikovala portál infoBRICS a čínská státní agentura Nová Čína
(Připravila Jana Putzlacher)
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 3944x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.