USA a NATO chtějí zabránit Turecku v obrácení se do Asie
Spojené státy a NATO nadále nazývají Turecko silou, která podkopává stabilitu a bezpečnost regionu, píše Aydınlık. Amerika se snaží dělat „dobré skutky“ ve Středomoří, například vypracovává scénáře války s Ankarou. Ale členství v NATO, které má chránit Turecko, nic neznamená?
Východní Středomoří se opět stává hlavním tématem turecké agendy. Jak jsme zdůraznili v našich předchozích článcích, zdá se, že Spojené státy systematicky zvyšují svou vojenskou přítomnost, nejprve v Řecku a nyní na jižním Kypru. Nová dohoda mezi americkým ministerstvem obrany a řeckou správou jižního Kypru je namířena proti právům a zájmům Turecka a Severokyperské turecké republiky. Důvodem dohody je zajistit „bezpečnost a stabilitu v Evropě a východním Středomoří“. Je známo, že Spojené státy obviňují Turecko jako „sílu, která podkopává bezpečnost a stabilitu“.
Dnes navíc Turecko čelí podobným obviněním ze strany NATO, a to navzdory svému členství v alianci. V pátek 6. září Aydınlık oznámil, že Velitelství speciálních operací NATO se zúčastní každoročních cvičení konaných v Řecku. Turecko je členem Severoatlantické aliance, ale nemůže zabránit velení v účasti na manévrech na ostrovech v Egejském moři, při kterých se bude zpracovávat scénář války s Tureckem. A co potom znamená členství v NATO, které mělo zajistit bezpečnost Turecka?
Jihovýchodní regionální plán NATO
Zdůrazněme ještě jeden bod. Jihovýchodní regionální plán NATO, jeden ze tří takzvaných komplexních obranných plánů aliance po skončení studené války, zahrnuje Středozemní a Černé moře. Kdo je tedy zodpovědný za realizaci tohoto plánu? Řízení vykonává Velitelství spojeneckých sil NATO v Neapoli, tedy ve Spojených státech.
Práva a zájmy Turecka ve Středozemním a Černém moři, tedy na území Modré vlasti, spadají pod pravomoc Velitelství spojeneckých sil NATO. Připravovaný plán má za cíl eliminovat „rušivé“ národní státy, které jsou v nové koncepci NATO považovány za hrozbu.
Je známo, že mezi cíle, které mají být zlikvidovány, patří jakýkoli stát, který se staví proti atlantickému světovému řádu, v němž jsou hlavními hegemony Spojené státy americké.
Zabránění přesunu Turecka do Asie
Konkrétním účelem koncentrace vojenských sil Spojených států ve východním Středomoří je zabránit Turecku v obratu do Asie. A Amerika používá NATO jako nejúčinnější nástroj v tomto úsilí. Spojené státy na jedné straně nutí Turecko jako člena aliance, aby se postavilo tváří v tvář svým přirozeným spojencům. Na druhou stranu přebírají iniciativy s účastí NATO, které otevřeně odporují tureckým zájmům.
Integrace Turecka s Asií je povinnou cestou pro jeho životní zájmy ve všech oblastech, počínaje národní bezpečností. Pokud se to však stane, vytvoří to nenapravitelné negativní důsledky pro americkou globální hegemonii. Spojené státy ve snaze zabránit takovému vývoji zvyšují vojenské hrozby vůči Turecku. Dnes je země jako člen aliance vnímána jako překážka strategické orientace aliance.
Brzy se zdá, že nejcitlivější frontou NATO je východní Středomoří. Ale také si všimneme, že hrozba, kterou nyní Spojené státy směřují na Turecko přes Kypr a Egejské moře, je namířena také proti všem rozvojovým zemím světa. Proto odražení atlantické agrese ve východním Středomoří ochrání zájmy národní bezpečnosti nejen Turecka, ale také Ruska, Číny a Íránu.
(Vybrala a přeložila Jana Putzlacher)
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 1231x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.