Vojenské letectvo

alca
20.5.2011 10:33
V konkrétních opatřeních v Bílé knize o obraně v oblasti vojenských schopností je jako první opatření uvedeno: „Zachovat taktické nadzvukové a podzvukové letectvo pro ochranu vzdušného prostoru České republiky, podporu pozemních sil a zapojení do spojeneckých operací.“

Ochrana vzdušného prostoru zatím nebyla nikdy v historii České republiky nutná. Cožpak nás někdo někdy napadl nebo chtěl nebo chce napadnout ze vzduchu?

Podpora pozemních sil letectvem (tady asi stačí podzvukovým, které máme poměrně slušné od tuzemského výrobce) je sice silný argument, ale budou někdy pozemní síly vést bojové operace v takovém rozsahu, aby je z oblohy muselo podporovat letectvo?

Zapojení do spojeneckých operací našim letectvem může přinést odvetná opatření islámských států v podobě teroristických akcí, o což u nás doufám nikdo nestojí.

Požadavek na zachování letectva je zřejmě nejnákladnější opatření uváděné v Bílé knize, které v textu, oproti ostatním opatřením, nemá uvedeno odůvodňující vysvětlení. Vrtulníky se  mají vyřadit, protože mají prý nízkou balistickou ochranu, protiletadlové raketové komplety se nemají rozvíjet v souladu s doporučením NATO atd. To je v pořádku, ale proč máme zachovat letectvo tady autoři nevysvětlují.

Úvaha, že prestiž státu bez vojenského letectva není to pravé ořechové, že prostě nějaká ta letadla mít musíme, je v době současných finančních problémů dost luxusní požadavek.

Nejúspornější a z hlediska logistiky nejlepší varianta zachování letectva s nadzvukovými letouny je logicky prodloužení pronájmu Gripenů. Nákup jiných letadel než Gripen musí přinést vícenáklady se zaváděním nového systému logistické podpory s potřebou přeškolení leteckého a zabezpečovacího personálu. Prodloužení pronájmu musí vyjít ministerstvu obrany mnohem levněji, než investice do nových letadel. Jak to bude ve skutečnosti, tím se necháme překvapit, doufejme, že zvítězí zdravý rozum.

novotny
Zabývám se problematikou využití poznatků moderního výzkumu a vývoje pro zlepšení stavu naší společnosti.
Klíčová slova: reformy, Vondra

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

novotny

Takže dnes už je to zase jinak, Irák L-159 nechce, chce raději naše traktory! Příště už asi pojede pan Vondra do Iráku sám, aby mu kšeft s letadly někdo nevyfouknul.

novotny

Včera přislíbil Irák nákup 24 letounů L-159. Je to trochu rozpačité, když je v Bílé knize psáno, že se zachová letectvo a již zavedené stroje se prodávají... Ty počty výzbroje a techniky vojáci nějak nezvládají - např. obrněných kolových transportérů chtěli původně 300, potom 200 a nakonec jim stačí 107... docela silné turbulence.

novotny

Máte pravdu pane Racek, že českého na L-159 moc není, ale přece jen to na určitou dobu podrželo nad vodou Aero Vodochody, podobně jako Tatru projekt T 810, to si myslím je důležité. Když už se kupuje drahá výzbroj a technika, tak nejlépe od našich dodavatelů. Stejně tak jsme již mohli mít naše kolové obrněné transportéry, když Přerovské strojírny měly vyvinutý projekt Zubr, nemusely být korupční aféry kolem Pandurů a nekasíroval by to zahraniční dodavatel.

racek

Pane Novotný, českého je na nich asi tak 30%, možná méně. Právě proto USA několikrát zablokovaly možné prodeje do zahraničí. Co se týče podpory pozemních sil, možnán jsou vhodná pro střílení partyzánů někde v Malajsii nebo Peru. Útočit na průměrně vybavené pozemní jednotky kategorie NATO nebo Ruska znamená jen posílat hochy na smrt. Nechráněný letoun nemá žádnou naději. Plnohodnotné stroje to bohužel tedy nejsou.

novotny

Pokud budou L-159 určeny k podpoře pozemních sil, nemusí dohonit Airbusy. Úžasné je, že jsou to české stroje. 

racek

No, ty naše bitevníky nedohoní ani obyčejný airbus. Asi proto je nikdo nechce. Grippeny jsopu špičkové letouny, jak se ukazuje ve cvičných soubojích, lepší než F 16 ctky a jsou konsruovány přesně na naši velikost. Piloti jsou spokojeni velmi.

adamicek

Letectvo je zbytečný luxus, u podzvukových bitevníků je máme ve výzbroji, aby se vůbec nějak dali prodat do zahraničí, protože pokud je nebude mít ve výzbroji nikdo tak, je taky nikdo nekoupí. Stíhačky zbytečné tak úplně nejsou, slouží např. na ochranu Temelína, Dukovan před teroristy ze vzduchu, ale asi bych to nechal u těch Grippenů. MIG 21 měli životnost přes 20 let, tak proč se zbavovat po 10 letech odzkoušených Grippenů.