Víte, co byl nejzáslužnější čin zesnulého Karla Schwarzenberga, paní Müllerová

svejk mullerova ilustrace
12.11.2023 20:31
„Tak to nevím milostpane. Ale tohle rozsoudit bude asi záležet na tom, kdo a s jakým úmyslem tu otázku klade, ne?“ „Jistě. Ale já vám jen chci zprostředkovat odpověď na tuto otázku, vynesenou paní Markétou Pekarovou-Adamovou, která snad má na zodpovězení této otázky gebír u nás vůbec nejvyšší“.

„A proč má tato paní, pane Švejk, na zodpovězení této otázky, gebír nejvyšší. Třeba vyšší, než já?“

„Protože vy, paní domácí, jste přes všechny vaše klady a vědomosti, přece jen obyčejná ženská. Kdežto Markéta Pekarová-Adamová je, jak jste už jistě někdy zaslechla, jakousi pokračovatelkou Schwarzenbergova díla. A to proto, protože předevčírem byla znovu zvolena předsedkyní politické strany TOP 09, kterou Karel Schwarzenberg spolu s Miroslavem Kalouskem v roce 2009 založili“.

„Aha, rozumím. No a jaký je tedy, podle té paní s dlouhým jménem, nejzáslužnější čin Karla Schwarzenberga?“

„To, že tu stranu TOP 09 vůbec založil“.

„Aha. A to je, milostpane, všechno?“

„Ne, není. Markéta Pekarová-Adamová k tomu v neděli na ČT 24 uvedla, že pro ni jde o Schwarzenbergův nejzáslužnější čin proto, protože kdyby prý tahle strana nebyla, ona by do politiky nikdy nešla.“

„No to by tedy byla tragédie, to vám řeknu. Vždyť, proboha svatého, když o Markétě Pekarové-Adamové ještě nikdo neslyšel, dostala topka ve sněmovních volbách v roce 2010 16,7 procenta hlasů – kteréžto číslo se, podle Kantaru dodneška, už pod vedením té dámy, smrsklo na 4,5 procenta hlasů. Což znamená živoření mimo parlament“.

„Jistě, paní Müllerová. Takže to shrňme a namísto otázky po nejzáslužnějším činu Karla Schwarzenberga ptejme se po jeho činu nejméně záslužném. Co by to, podle vás, bylo?“

„Nejméně záslužný čin Karla Schwarzenberga byl ten, že spoluzaložil stranu TOP 09. Protože tím do politiky vtáhl Markétu Pekarovou-Adamovou, která pak jak jím založenou novou stranu, tak i celou současnou koalici, zvanou pětikolka, značně poškodila.

„Správně, paní domácí. Ten soud platí pro současnou koalici, zatímco pro opozici to platí obráceně. Čili: čím víc takových dam, jako je Markéta Pekarová-Adamová v politice, tím líp pro nás, pro lidi“.

Lubomír Man

 

 

 

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

tichanek

K. Schwarzenberg mohl odcházet spokojeně. Jeho úkolem bylo přidat České země k Západu. K tomu pak patří různé souvislosti. Naopak V. Havel později pronesl: Jestli jsme tu revoluci nedělali zbytečně.