Sedmá pečeť Petra Nečase

30.10.2010 18:17
Zrovna jsem se dokoukal na Sedmou pečeť, věhlasný švédský film Ingmara Bergmana s nezapomenutelným Maxem von Sydowem v roli Antonia Blocka, který si ve filmu dal "partičku" šachu se smrtí. Příběh tohoto rytíře, navracejícího se z křižácké výpravy zpět domů, mi v mnohém připomněl úděl současného premiéra Petra Nečase...

Ptáte se v čem? Koaliční vláda ODS, TOP09 a Věcí veřejných, která pod vedením Petra Nečase vede zemi po květnových volbách do Poslanecké sněmovny, totiž tak trochu partičku šachu připomíná. Petr Nečas coby Antonius Block hraje tuto partii nikoliv s tou Smrtí, která nosí kosu, ale s tou politickou.
 
Rytíř se ve filmu snaží partii šachu schválně zdržovat, aby Smrt přelstil či svůj skon oddálil. Podobně postupoval i Petr Nečas, před senátními a komunálními volbami se snažil šachové figurky ve své koaliční vládě krotit a hájit. Snažil se rovněž, aby na veřejnost příliš neprosakovaly informace o roztržkách uvnitř vlády tak, aby koalice zůstala v očích veřejnosti jednotná. Nekomentoval dokonce příliš ani onu památnou záchrannou misi Radka Supermana Johna, když chtěl ochránit svět před blikajícími krabičkami.
 
Ale ze všeho nejvíc se Petr Nečas snažil, aby lidé do komunálních a senátních voleb nepocítili na vlastní kůži žádnou z jeho reforem. Tedy aby do voleb zůstaly tyto reformy jen, jak se říká, na papíře, nikoliv ve formě průvanu v peněženkách občanů. Pouhých sto dní vlády a vládní reformy pouze na papíře však znamenaly totální volební debakl prakticky všech koaličních stran.
 
Ve filmu Antonius Block smrti říká: "Tobě nic neujde." Smrťák mu chladně odpovídá: "Nic. A nikdo." Politická Smrt má zřejmě podobný slovník, pane premiére.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

petr-meduna
Ano, pane Dubo, kdo by nechtěl obehrát Smrt...
M. Víšková
Krásné srovnání...
alex
Výborná alegorie