S tím tedy Špidla a Dienstbier „určitě zabodují“
Poctivě musím říci, že obecně při existenci neskutečné síly catch all party ANO, které spolehlivě luxuje všechny kritické hlasy k současné opozici a dosahuje stabilně přes 30 % je pro levicové strany se velice obtížné prosadit.
Zřejmě poslední možností byly minulé volby a bylo patrně chybou vedení hnutí Stačilo, že se její různorodí vůdcové nebyli schopni dohodnout a omezit své výhrady. Víceméně scházelo jen málo a možná – co já vím – že kdyby vzali do party ČSSD Jiřího Paroubka, mohlo to dopadnout jinak.
No nevzali a věci dopadly tak jak dopadly.
Nyní dva ortodoxní vzývači bruselského mainstreamu Vladimír Špidla a Jiří Dienstbier založili nový subjekt a já předkládám výčet jejich prohlášení, z něhož vane mrazivý chlad bruselské a proukrajinské zanícenosti.
Vylučuji, že s tímto pamfletem, který připomíná slovník Nerudové, Zdechovského, Farského a dalších mohou zabodovat.
Ale jsem rád, že chtějí soutěžit. A dokládají mimochodem fakt, proč levice v Česku je natolik otřesena.
xxx
Nová sociální demokracie, kterou zakládají bývalý premiér a později eurokomisař Vladimír Špidla či exministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, už získala registraci jako nová politická strana, potvrdil iDNES.cz Dienstbier. Zároveň se jasně postavila na stranu Ukrajiny napadené Ruskem a vyhranila se vůči němu i vůči vládnímu hnutí SPD.
„Hoří Moskva, něco si přej!“ napsala Špidlova a Dienstbierova nová strana na Facebooku s tím, že stojí na straně napadeného. Argumentuje, že v Moskvě hoří rafinerie, které zásobují frontová ruská vojska. Ta útočí na svobodný stát, včetně civilistů v ukrajinských městech.
„A proto je dobře, že hoří. Ruský režim aktivně dělá vše, co může, aby rozložil společnost a demokracii na našem kontinentě, a na Ukrajině páchá válečné zločiny včetně krádeží dětí z rodina,“ jsou přesvědčeni sociální demokraté, kteří zakládají novou stranu na protest proti úzké spolupráci SOCDEM s KSČM a hnutím Stačilo!, které vytvořili právě komunisté.
Politická scéna se hodně změnila. Pro mě osobně je podstatné, aby současná Babišova koalice vydržela čtyři roky a v zásadě, podle zkušeností s Babišem nepochybuji, že se jí to podaří.
Jestli za čtyři roky prosadí Špidlova a Dienstbierova nová soc dem zcela vylučuji.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 433x přečteno
















Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.