Proč mladí odmítají vojenskou službu? Víte, paní Müllerová?

svejk mullerova ilustrace
1.3.2024 07:49
„Tak to se dám poddat, pane Švejk. Proč?“ „Protože chtěli, kromě jiného, též manželství pro všechny, a nemají ho“. „Vy jste se asi zbláznil, milostpane. Anebo to myslíte vážně?“

„Nejde o mě, paní Müllerová, Kdybych si to myslel já, nebylo by to tak kritické, bláznovství k bláznovi patří. Ale ona si to myslí bývalá naše prezidentská kandidátka a současná kandidátka do evropského parlamentu Danuše Nerudová. A když šílenství vyšplhá až takhle vysoko, to vám říkám, je třeba vyhlásit poplach, volat policii či hasiče, osobu, která takovéto nesmysly mele, spoutat, odvézt do blázince, a tam ať si ji dají do pořádku. A ne nechat ji běhat po svobodě či dokonce ji nechat provozovat politiku“.

„Správně, milostpane. A kde vůbec a kdy, nebo proč tu pitomost řekla?“

„V jakési diskuzi potom, co generál a náčelník generálního štábu Řehka a de facto další postižený, začal blouznit řečmi o návratu povinné vojny u nás, a prezident Pavel k tématu přidal odvody administrativní“.

„A co zas má být tohle, pane Švejk?“

„Jakýsi předstupeň k odvodům, které jsou natvrdo, paní domácí. Armáda si při nich pořizuje informace o odvedenci a v případě války ho přidělí na pozici podle jeho kvalit. Ale jde spíš o to psychicky člověka na vojnu připravit. No a když tenhle administrativní odvod srovnáte s mírem a svobodou, je to něco, jako když budoucímu oběšenci podáte poslední cigaretu. Nebo mu dáte vypít posledního frťana“.

„No a co ostatní naši politici, pane Švejk? Angažuje se v tomhle blázinci ještě někdo další?“

„Jistě, poslanec Zdechovský z KDU ČSL. Ten totiž, podle pravdy, celou tuhle diskuzi rozpoutal, když prohlásil, že ho fascinuje, kolik rozruchu se kolem administrativních odvodů vede. Že žít v bezpečí to prý chceme, ale nikdo se na jeho zabezpečení podílet nechce“.

„Inu každý máme na zabezpečení bezpečí jiný názor, že milostpane. A někdy vás trkne, z jak nečekané strany ten jiný názor přijde. Mě třeba zafascinoval nejvyšší britský generál, jehož neanglické jméno jsem si, bohužel, nezapamatovala, když včera prohlásil, že Británie v žádném případě odvody nechystá“.

„Ať žije! A rozum s ním!“.

Lubomír Man

 

 

 

 

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.