O pražské velké koalici trochu jinak

19.11.2010 10:38
Velká koalice v Praze není ve skutečnosti tak velká, jak by se mohlo zdát. Alespoň tak to říkají někteří politici (přiznejme si, jsou to primárně ti, jimž se nelíbí nebo nehodí do krámu - to ať si zhodnotí každý sám). A svým způsobem mají pravdu, neboť každá ze stran této "velké koalice" by se ve spojení s vítěznou TOP 09 těšila na magistrátu hlavního města větší koaliční síle vůči opozici. Výsledek voleb však vždy, ať už je to v komunálu nebo na vládní úrovni, určují politici.

I z květnových voleb do Poslanecké sněmovny vzešel vítěz, který dnes není součástí vlády. Zda je to spravedlivé, nebo není, o tom můžeme vést dlouhé debaty, ale situace je v zásadě podobná. Někteří snad namítnou, že voliči si v těch či oněch volbách přáli pravicovou většinu. Tento argument je však poněkud lichý.

V případě Prahy byl volební výsledek značně zkreslen předvolební "úpravou" volebního systému. V případě voleb sněmovních lze zase polemizovat nad tím, nakolik je podnikatelský projekt Věci veřejné levicový nebo pravicový. Minimálně z pohledu složení voličského spektra této strany to nelze určit jednoznačně, neboť ve společnosti byla v té době polovina voličů zklamána pravicovou politikou, druhá zase levicovou.

Tito voliči, a nelze jim to vyčítat, pouze hledali alternativu. Z podzimních voleb víme, že tuto alternativu již nepokládají za správnou. Ostatně to, že polovina všech voličů VV je zklamaná, a pravděpodobně to bude ta polovina, která je nakloněna spíše doleva, dokazují i poslední průzkumy veřejného mínění, které ukazují, že podpora VV oproti volbám do Poslanecké sněmovny je poloviční. Tedy na hranici volitelnosti. Naštěstí!

Z pohledu voliče nešlo ovlivnit, ke komu se tato "politická sekta", složená z idealistů a mnohem silnějších pragmatiků, přikloní. O konečném stanovisku rozhodli zase jen politici, ač ve jménu takzvané nové politiky.

Nikdo nedokáže vyloučit, že kdyby měla ČSSD o několik málo procent více, přiklonili by se politici Věcí veřejných k ní. A vzhledem k tomu, jak tato strana plní své předvolební sliby (viz boj proti korupci), nelze vyloučit, že by její představitelé v čele s Vítem Bártou šli do vlády podporované i komunisty. A to i ve chvíli, kdy si většina voličů v součtu zisku stran, které se nedostaly do dolní komory parlamentu, přála pravicovou vládu, jak je nám dnes pravidelně předkládáno k nedělním obědům.

Zkrátka a dobře, o konečném výsledku hlasování vždy rozhodují námi volení zástupci. A ruku na srdce, skutečně jste přesvědčeni, že by velká koalice nevznikla na vládní úrovni za předpokladu, že by volby v květnu dopadly trochu jinak? Dnes se to zdá bláhové, ale už tehdy se pomyslná politická hlava Petra Nečase také málem kutálela ke škobku pod gilotinou.

askopal
Věčný student, který se nestydí za to, že mu to myslí doleva.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

alex
Rozumné hodnocení a rozumný pohled.