Lhát a dezinformovat se nemá, a to ani v ČRo

cesky rozhlas
24.4.2024 07:31
Veřejnoprávní rozhlas je jistě mocné médium, ale jeho redaktoři by neměli být všemocní a neměli by stát nad pravdou. Je to až nechutné, jakým způsobem si redaktor Ondřej Konrád, jehož tvorbu neznám (asi nebude ničím zvláštní) osoboval právo jakési vyšší instance při hodnocení ustavujícího sjezdu ČSSD, vystoupení exprezidenta Zemana na tomto sjezdu a konec konců i mé osoby.

Ještě závažnější je ovšem jeho lživé tvrzení v dalším jeho tendenčním článku pod názvem „Křest jako řemen“, kde popisuje křest knihy Spiknutí, ve které je popsána snaha některých vládních politiků provést de facto ústavní převrat, jenž by znamenal likvidaci přímo zvoleného prezidenta Miloše Zemana rok a půl před koncem jeho řádného mandátu. Všechno má své meze a kritika by měla být věcná a zejména faktická. Je otázka, zda je toho redaktor O. Konrád vůbec schopen. Proto jsem napsal dopis – stížnost – generálnímu řediteli ČRo René Zavoralovi, abych zhodnotil „novinářské výtvory“ této osoby.

 

Dopis generálnímu řediteli ČRo René Zavoralovi:

 

Vážený pane generální řediteli,

 

tento dopis, prosím, vezměte jako stížnost na naprosto tendenční psaní Vašeho „redaktora a moderátora“ Ondřeje Konráda.

Tento dobrý muž mi není znám osobně, ani neznám jeho tvorbu, ale právě jsem se seznámil s obsahem jeho dvou článků. Ty byly věnovány větší nebo menší měrou ČSSD - článek „Paroubek v čele ČSSD B“ anebo mj. i mé osobě,  článek věnovaný křtu knihy Spiknutí pod názvem „Křest jako řemen“.

Jestli něco považuji za tendenční a neseriozní psaní, hraničící s dezinformacemi, jsou to tyto dva články.

V prvním z nich se O. Konrád (dále  jen O. K.) zlehčuje stranu ČSSD, jejímž jsem předsedou, že prý je „předmětem úsměšků …v některých periodikách“. Anebo „na konto sjezdu ČSSD by se žertovat dalo“.

Možná, že by pan redaktor mohl uvést, co mu připadalo na tomto sjezdu tak žertovného, když to srovnává např. se sjezdy či kongresy  vládních stran. Nevím. Prostředí bylo důstojné. Projevy řečníků měly hlavu a patu. Byly schváleny stanovy strany a také všechny programové dokumenty, na kterých pracovali odborníci několik týdnů. Příznačné je, že se O. K. věnuje raději anamnéze České suverenity a vytahuje dokonce „flákanec“ bývalého poslance Volného, jako bych s tím měl já nebo dnešní ČSSD cokoliv společného.

Programovým cílům ČSSD příznačně věnuje jen čtyři zmatené řádky. Zato mluví o tom, že vznik ČSSD byl „morálně povážlivý“. A de facto zpochybňuje také mou volby coby předsedy ČSSD, neboť jsem prý neměl (což je pravda) protikandidáta. Ptal bych se ale pana redaktora, zda měli protikandidáta např. pánové Fiala anebo Babiš. A zda mu to připadalo také morálně povážlivé. Prý bývalá předsedkyně, dnešní místopředsedkyně, ČSSD, Volfová, pro „ČSSD B potřebovala odborníka, vzpomněla si na Jiřího Paroubka, asi coby experta na politikaření“. Nevím, zda jsem byl v průběhu svého působení ve vysoké politice v letech 2005 – 2010 vzorem politikaření. Možná, že pro větší objektivitu článku O. K. by pomohlo, kdyby také objektivně uvedl, jakých volebních výsledků ČSSD pod mým vedením dosáhla. Ve volbách do sněmovny v roce 2006 získala ČSSD téměř třetinu hlasů. Ve volbách krajských v roce 2008 to bylo přes 35% hlasů. A v tomtéž termínu proběhlých volbách do Senátu získala ČSSD, při tzv. oranžovém tsunami, 23 mandátů z 27 možných.

Také v evropských volbách v roce 2009, i když ČSSD skončila druhá na pásce, získala namísto dvou mandátů v EP mandátů sedm a pozici místopředsedy EP. V roce 2010 ČSSD volby do sněmovny dokonce vyhrála a to s více než 22% hlasů.

A já jsem odešel z vedení strany, protože jsem očekával lepší volební výsledek a chtěl jsem dát proto prostor mladým kádrům. Tato má představa se bohužel ukázala lichá. Protože mladí kádři dovedli sociální demokracii až do dnešního stádia 3% preferencí strany.

Účast exprezidenta Miloše Zemana na sjezdu ČSSD hodnotí O. K. „…jako hibernaci vzdorujícího starého medvěda“.

Bohužel O.K. se dopustil - dle mého názoru - několika prohřešků proti etickému kodexu novináře. Především vůbec neinformoval, pominu-li čtyři zmatené řádky – o obsahu sjezdu a o programu ČSSD.

Druhým článkem O. K. pod názvem „Křest jako řemen“ se nechci příliš zabývat. Ale kromě neseriózního referování o jedné politické akci za účasti exprezidenta Zemana, které je příznačné pro jeho výše uvedený článek, použil, pokud jde o mou osobu, jednu nechutnou lež, když hodnotil mou přítomnost na křtu knihy „Spiknutí“. Cituji O. K. k mé účasti na křtu: „Anebo Jiřího Paroubka, kterého bych po zážitku z vraždy při křtu své vlastní knihy na podobné akci spíše nečekal“. Je obecně známou věcí, že na křtu mé knihy (a křtil jsem jich několik) nedošlo k žádné vraždě. Je to zlovolná lež a pomluva.

Žádám Vás, pane generální řediteli, abyste šíření podobných lží O. K. nebo jiného redaktora o mně a případně o ČSSD napříště zamezil. Za normálních okolností by bylo vhodné, aby se mně Ondřej Konrád za tuto svou nechutnou lež, omluvil. To ovšem nechám plně na Vás. Ale upozorňuji Vás, že pokud bude O. K. pokračovat se lžemi takovéhoto kalibru, budu se nucen obrátit na svého právního zástupce.

 

S přátelským pozdravem

Jiří Paroubek

předseda ČSSD

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.