Česká národní banka jako destruktor hospodářství

obrazek
16.11.2013 19:17
ČNB před týdnem uměle oslabila korunu na 27 korun za euro. Zvýšila inflaci. Tvrdí, že to podpoří hospodářství. Jaký je skutečný cíl této akce ČNB?

Podle ČNB je cílem jejich akce zvýšit spotřebu obyvatel, pomoc exportním firmám a tak rozhýbat tuzemskou ekonomiku.

Jaký bude skutečný výsledek:

Zvýší se inflace. Zvýšení cen povede v horizontu dvou tří let k útlumu spotřeby obyvatel (domácností), nikoli k jejímu zvýšení; sníží se kupní potenciál a zmenší jejich finanční úspory. Ke zvýšení spotřeby občanů (kromě snad přechodného období listopadu a prosince t.r.) nedojde. Nominální příjmy většiny z nich stagnují či rostou jen mírně, reálné se zhruba druhý rok propadají, úspory u většiny z nich absentují. Zdražování ke zvýšení nákupů nevede. Z čeho by se měla zvýšit spotřeba obyvatel, není zřejmé.

Zvýší se daňové zatížení. Zvýšení cen zboží a služeb povede k faktickému zvýšení daňového zatížení obyvatel daněmi spotřebního typu. Daňové sazby (v procentech ze základu) mohou zůstat stejné, ale základ daně, z nichž se daně spotřebního typu vypočítávají, se zvýší. Zvýší se tak daňové zatížení občanů daněmi ze spotřeby, a to i při stejném naturálním objemu takové individuální spotřeby – spotřební daně a daň z přidané hodnoty se vypočítávají z daňového základu, kterým je cena zboží; čím vyšší cena zboží, tím nominálně vyšší daně.

Exportu to nepomůže. Akce ČNB by mohla být výhodná pouze pro čistě vývozní firmy – takové však u nás neexistují. V podstatě všechny určitou část svých vstupů importují. Proto se jejich vstupy zdraží, vzroste tlak na zvyšování mezd a na snižování cen u zahraničních zákazníků. Národnímu hospodářství by akce ČNB pomohla pouze v případě, kdyby Česká republika zboží a služby pouze vyvážela a žádné nedovážela či jich dovážela minimum.

Našemu hospodářství operace ČNB nepomůže, je výhodná především pro největšího našeho obchodního partnera, importéra (od nás) a exportéra (k nám) – Německo.

 

Skutečně nečekaná intervence?

Komentátoři i ekonomové se shodují v tom, že uvedená intervence ČNB byla nečekaná. Dovolím si nesouhlasit.

Když lze jen těžko nalézt ekonomické důvody pro akci ČNB, jež by byly výhodné pro Českou republiku, pak je otázka, proč centrální banka uvedenou akci provedla. Vnější důvod je zřejmý – výhodnost devalvace české koruny pro Německo.

A vnitřní důvod? Akce ČNB se časově kryje s ustavováním nové vlády republiky. Podle mého názoru – dovolte mi vlastní názor, pokud má někdo jiný či další, může se vyjádřit v diskuzi – má toto opatření České národní banky důvod též vnitropolitický: K moci se po minulých mimořádných volbách (s obtížemi, ale přece) dostává ČSSD (Česká strana sociálně-demokratická), která by chtěla uskutečňovat svůj program – destruktivní opatření ČNB jí to má podstatně znemožnit či alespoň ztížit. Akce ČNB totiž povede k prodloužení hospodářské stagnace a to minimálně na předpokládanou dobu výkonu mandátu vlády v čele s ČSSD.

A úspěšná je přece jenom taková vláda, za jejíhož vládnutí ekonomika „šlape“ – pokud hospodářství kulhá, je vláda vnímána jako neschopná. To je, myslím, hlavní vnitropolitický cíl akce ČNB; aby se (především) ČSSD jevila jako neschopná …

Existuje řešení do budoucna?

Ano. Pokud ČNB nebude mít možnost, jako dosud, určovat měnovou politiku; měla by naši měnu (pouze) spravovat – volně plovoucí kurz koruny je ekonomicky efektivní stejně jako neinflační měnová politika, přitom by centrální banka měla dohlížet i na jiné banky apod., avšak neměla by mít možnost politických rozhodnutí, jako ve sledovaném případě. Je nutné nově vymezit kompetence ČNB: Především nemůže mít do budoucna možnost svými rozhodnutími destruovat měnu, tedy porušovat Ústavu ČR; v ní se jednoznačně uvádí, že centrální banka má o cenovou stabilitu měny pečovat – tedy nikoli měnu a hospodářství destabilizovat.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

ivan-zahradka

Myslím, že se mýlíte snad téměř ve všem co tvrdíte. Obviňovat banku z toho, že jejím cílem je destrukce je holý nesmysl. Nebo že by jejím cílem bylo házet klacky pod nohy budoucí vládě? Také nesmysl. Každý soudný člověk si takovou blbost nemůže myslet. Nezlobte se na mne, ale to je tedy opravdu ubohé.

heriot

Já si pane Schlimbachu myslím, že článek má v jádru hlubokou pravdu. Ono asi nejde o to činit realizaci programu ČSSD složitější, v  tom máte pravdu, ten program se již téměř rozplynul a kde nic není, ani čert nebere.

Já bych nabídl tento pohled. Jde spíše o to učinit nemožnou a co nejdříve zlikvidovat vládu ČSSD a opět dostat k moci mafiánskou kliku.

Při všech našich výhradách k ČSSD, že nerealizuje svůj program je tu pořád ta zásadní věc, že  když je u vlády ČSSD, tak  nemůže realizovat svůj program, který nestihla, ani  pravičácká mafie. A mafie se musí rozpínat, jinak zahyne. Takže může zapomenout na miliardy z privatizace důchodů a zdravotnictví, na další snižování daní podnikatelům (tam až pravda není co) a korporacím, zvyšování DPH, další miliardové tunely typu IZIP či Drábek atd....Také je tu pořád nebezpečí, že se ČSSD pochlapí a něco se přece jen pokusí prosadit. Nebo bude trpělivě zdržovací taktikou brzdit restituce, tam má jistě hodně prostoru, to vše je také možné. Takže z tohoto pohledu je krok ČNB logický, je vlastně bojová jednotka pravičácké mafie, dosud čekající v záloze, uvedená do akce.

schlimbach

Dovolil bych si nesouhlasit s tím, že ČNB chce učinit realizaci programu ČSSD složitějším. ČSSD žádný program, kterým by mohla něco podstatného v naší zemi změnit k lepšímu nemá. To, co předvádí ČSSD v poslední době, ji brzy učiní stranou zcela bez vlivu a hodnou zapomnění.

Naše země newpotřebuje kosmetické změny, potřebuje zásadní a jasný obrat v chápání funkce měny a peněz jako takových, potřebuje se zbavit tupých ideologických klišé, vnucovaných nám globálním systémem, která nekriticky přejímáme, aniž bychom si uvědomovali, že si sami sobě utahujeme oprátku na krku. Většina odborníků nás v této sebedestrukci udržuje a podporuje ji. Čemu se divit, když jsou většinou z jednoho "školního" hnízda -(