Bezohlednost mocných

14.11.2010 14:13
Ekonomové vesměs papouškují jeden od druhého stále dokola stejné ideologické a vyčpělé bláboly o tom, co a jak je či není potřeba a jak ti debilní politici za všechno můžou a jak jsou všichni strašně blbí a neschopní, a že nedělají to, co mají, a že dělají to, co nemají. To je základní obrázek úhlem pohledu „ekonoma“, a to bez ohledu na to, zda je u moci Petr nebo Pavel.

Jejich základní problém, všech těchto tzv. ekonomů, hlavních ekonomů a rádců je ten, že nepochopili, že se od nich chce (a to jim zdá se zatím nikdo neřekl), aby se méně předváděli a více seděli doma na zadku a vymysleli něco nového a poněkud více exaktního, něco více vědeckého a méně politického, a také něco poněkud více nového a méně starého a méně ideologicky motivovaného.

K čemu nám jsou rady nějaké mediální ekonomické kavky o tom, že, například, se nemá propad hospodářství až na dno Mariánského příkopu tlumit všemi dostupnými prostředky, aby nebyly (resp. podle nich byly) další statisíce nezaměstnaných? Takto cynická a nemravná rozhodnutí umějí a mohou politikové udělat sami i bez nich, a také je dělají – a to i bez jejich podobně cynických „politicko-ekonomických“ přesvědčení. Takové rady pro politiky jistě žádnou přidanou hodnotu nemají, a to nejenom pro ty současné, natož pro ty politiky, co přijdou po nich.

Tím se dostáváme k otázce, proč u mocných panuje tak zjevná a krutě nelidská lhostejnost nad tím, že jsou či budou další statisíce nezaměstnaných – a to nezaměstnaných nikoliv vlivem nějakých vnějších okolností, ale na základě jejich vlastních rozhodnutí. Vysvětlení nemůže být jiné, než že jim to musí být opravdu jedno. Budou snášet tisíc a jeden „ekonomický“ důvod, ale bottom-line je jedině ta, že jsou sami krutí, nelidští a lhostejní. A tak stejně jako u jejich rádců otázka je stejná: k čemu nám vlastně takoví politici jsou? Taky se zdá naprosto nechápou, co je jejich práce. A tak žijeme v zemi, kde si ekonomové myslí, že jejich práce je politika, a politikové si myslí, že jejich práce je zkoumat, jaký údajně bude úrok na státním dluhopisu.

Logika dnes vládnoucích politiků, jak jsme si ji znovu mohli vyslechnout dnes v Otázkách VM, je ta, že vy lidi musíte pořádně rýt držkou v zemi, aby byla zajištěna naše „budoucí prosperita“. Logika, že nejdříve úmyslně (ačkoliv prý údajně neradi (nikdo to prý nedělá rád)) vyrobím ještě obludnější armádu nezaměstnaných a na tom založím svou „budoucí prosperitu“, je logika vyplývající z té nejotrlejší bezohlednosti. Není jistě jednoduché zastávat nejvyšší ústavní funkce, tíha odpovědnosti musí být obrovská.  A tak se i tito lidé, stejně jako my všichni, musí při obtížném rozhodování nakonec přece jen držet těch svých nejzákladnějších a největších přesvědčení. Patří-li mezi ně či mezi jejich základní produkty krutost a bezohlednost vůči lidem, pak tedy já nejsem s nimi na stejné lodi, a nikdy nebudu.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

miluna
Ne, věřím že nás brzo obdarujete dalšími perlami
miluna
pro vás je chytání pravicové taktiky nepřijatelné...vaše the best of .... \r\nMr. Duba- místní Chytrá sociálně demokratická neoliberální Horákyně, která má jako správná sociální demokratka na všechny problémy neoliberální řešení a tedy není vůbec jasné proč je vlastně sociálně demokratická. Chce nižší daně pro podnikatele, chcete aby politiku dělali bohatí, chce aby lidé jako David Ráth odešli, aby celé vedení ČSSD odešlo, lživě píše moudra typu že sociální demokracie vytvořila 3x větší dluh než ODS, hájí ODS a TOP před jasným spojením s korupčníkem Bartákem, zprivatizoval by i ČT, tvrdí že odporné věci se naučil Nečas od Paroubka…. prakticky vším co napíše poctivou a slušnou socdem poškozuje, podporu špatných kandidátů ČSSD na úkor dobrých nelze považovat za podporu ČSSD …. tedy chce a říká všechno to co chce a říká pravice . Pod tíhou důkazů začal tvrdit že je NOVÝ sociální demokrat, což je nějaká psychotická neoliberální fantasmagorie z jeho hlavy. K tomu aby se přiznal, že ve straně vůbec není jsem ho už po samolibých tvrzeních o J E H O (socdem:-)!?!? ) straně už dohnal, teď ho ještě doženu k tomu aby přiznal, že vůbec není ani sociální demokrat, většina tady to sice pochopila, ale není nad to mít to černé na bílém. Pro něj je tím správným klubem a možná jeho skutečným domovem ODS nebo TOP, o nich ještě na rozdíl od socdem neřekl křivého slova, dokonce tvrdí, že by ČSSD měla vládnout právě s nimi!!! Nová ČSSD je dle něj ta, která vládne s neoliberální mafiánskou ODS apod.. Skvělá budoucnost socdem dopadnout jako Zelení, kteří to samé udělali..\r\nPS: chápu, že by se některým lidem a silám líbilo kdyby zlikvidovali sociálně demokratickou opozici k neoliberalismu, který dohnal tuhle civilizaci na pokraj jejího krachu, tím že ji nahradí atrapou sociální demokracie, která bude dělat přesně to co lidé za oponou (neoliberálové) chtějí a co už pravice dělá hodně dlouho… Mr. Duba chce odstranit ten kámen co jim stojí v cestě.. kamuflován do N o v é h o sociálního demokrata podle marketingové teorie diversifikace produktu kde stejná neoliberální politika je oblékána do různých kabátů aby ovládla politickou scénu jako celek …
miluna
Koukám pane Dubo že jako posledního stébla se chytáte známé pravicové taktiky… když už pod tíhou důkaze nejde zamést pod koberec fakt že pravice je v ČR daleko hroznější spolek než levice tak se snažíte alespoň tvrdit že VŠICHNI politici jsou stejné hrůzy … nejsou pane Dubo, nejsou, možná jen ti, kterým fandíte vy …
miluna
narozdíl od vás ale rozeznám, kde je to negativní zastoupeno více a kde méně
miluna
V ČR totiž zatím skoro nikdo nepochopil, že ti TV ekonomové jsou úplně na stejné neoliberální lodi jako česká pravice a tedy jejich odpovědi nejsou nestrannou sondou, ale vysoce tendenčním produktem hájícím jejich vlastní koryta … Soukromé povinné penzijní fondy atd … Kdo z těch ekonomů pobírajících statisíce EUR věděl den před krizí, že přijde? Ani jeden. Cvičená opice, vlastně i necvičená opice by vykonávala stejnou práci jako oni, vlastně to nemám pravdu, opice by nevytvářela problémy proto, že se na nich dá vydělat, tedy omluva opicím …ekonomové a bankéři jsou parazité finančních toků ve společnosti, kterou tímto ovládli ….představa že by měli něco vymyslet je utopie, oni nejsou lékařem problému, oni jsou původcem ... A politici jsou často jejich služky