Zbyněk Fiala: Bude MUS rozbuškou?

obrazek
25.11.2011 15:38
Průvod vedený Asociací samostatných odborů přinesl do sněmovny požadavek na vytvoření parlamentní vyšetřovací komise s dohledem veřejnosti k případu Mostecké uhelné společnosti, na který upozornila švýcarská policie. O MUS hovořili všichni řečníci, kteří předtím vystoupili na protestním shromáždění na náměstí Palackého v Praze. Je to možná ona rozbuška, která by měla občany probudit, aby se zbavili vlády prolezlé korupcí.

Kmotři, baroni, trafiky, korupce, to byla slova, která se rozlétala od improvizované tribuny v pražském Hyde Parku, na náměstí Palackého. Jednu chvíli je přibarvily tři výstřely v sousedním parku. Ne, byly to jen petardy, protože s policisty, kteří to viděli lépe, to ani nehnulo. Pak zase přijel osamělý anarchista Zdeněk Ponert se svým hlukostrojem a začal rušit o kousek dál vlastním projevem z vlastních tlampačů na střeše svého mikrobusu. Dělal to důsledně i při předchozí odborářské demonstraci na Václavském náměstí, takže to možná nedělá jen za vlastní peníze.

Řečníci na tribuně přijali výzvu a jejich slova pálila bez přestávky, aby konkurence nedostala příležitost. Posluchačů zpočátku nebylo moc, ale jakmile se začal formovat průvod, počty lidí se začaly násobit. Přidávali se i ti, kdo nevěděli, s čím a kam se jde. Věděli jen to, že ti, co jdou, nechtějí to samé, co oni. Nechtějí tuto zkorumpovanou, vyděračskou, asociální vládu.

Vláda klečí před korupcí, hřímal předseda ASO Bohumír Dufek. Zemi ovládl klientelismus, všude sedí straníci, jejich kamarádi a kamarádi jejich kamarádů. Zavalují nás nefunkčními předpisy a zákony, privatizují stání správu. Je to převrácená demokracie, místo aby stát sloužil lidem, slouží lidé stranám. Korupce nám snižuje životní úroveň. Odejděte!

A pak přišla na řadu konkrétní jména:

Kalousku, kde jsou peníze z našich daní? Nečasi, co uděláš s Vondrou a milióny z ProMoPro? Kdo bude vyšetřovat Bartáka?

· Chceme parlamentní vyšetřovací komisi s dohledem veřejnosti, která zajistí, aby policie a státní zastupitelství nezametly pod koberec všechno to, co se odvíjí od 12 miliard korun spojených s MUS, na které upozornila švýcarská policie.

Přidal i další požadavky, které pak průvod nesl odevzdat do sněmovny:

· Zákon o závazném obecném referendu.

· Snížit počet poslanců na 100.

· Omezení poslanecké imunity.

· Politici ať ručí za svá rozhodnutí veškerým majetkem.

· Zrušit Senát, stejně na něj sněmovna nebere zřetel.

Nenechme dětem vytunelovanou a spálenou zemi, burcoval Dufek občany. Z této nebezpečné situace nás nezachrání žádní Blaničtí rytíři, musíme se zachránit sami. Zachraňte Česko, volal v narážce na Nečasova slova o „partyzánech v dubnu 1945“. Zachraňte Česko, jako to dělali stateční občané v dubnu 1945!

Předseda odborového svazu dopraváků Jaroslav Pejša připomněl, kolik už těch korupčních kauz je, jedna se vrší na druhou. MUS, IZIP, Škoda Plzeň jsou jen ty poslední.

Ilona Švihlíková z Alternativy zdola je přesvědčena, že opravdové vyšetřování všeho, co je za těmi 12 miliardami korun na švýcarských účtech, řada politiků neustojí. Proč se dosud nedostal před soud nikdo z celé té dlouhé řady korupčních případů?

Předseda Lékařského odborového svazu Martin Engel připomněl, že dohoda, kterou lékaři podepsali po své protestní akci „Děkujeme, odcházíme“, obsahovala i body, které byly namířeny proti korupci. Ani ty ministerstvo zdravotnictví neplní.

Místopředsedkyně ČMKOS a předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková mluvila o atmosféře strachu, která ovládá mnoho lidí. Vidí, že většina lidí se bojí víc než před rokem 1989. Nehledejme, co nás rozděluje, hledejme, co nás spojuje, řekla.

Shromáždění uzavřel Pavel Čižinský z ProAlt tím nejdůležitějším - ocenil vytrvalost protestů odborářů. Nezbývá, než v ní pokračovat.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

novotny

Největší tragédie dneška je, že jsme si zvykli skloňovat běžně slovo "kmotr" ve spojení s vládnoucí garniturou. Kmotři se beztrestně pohybují kolem nás, můžeme si na ně sáhnout, vyfotografovat, ale nikdo proti nim nezakročí, byť jsou porušovány zákony této země.
Připadá mi, že občané jsou diváky jakýchsi nekonečných safari kmotrů, kde mají kmotři zaručenu absolutní bezpečnost. Časem si na ně občané  zvyknou a budou je brát jako běžnou součást společenskéhoo a politického života. Možná se také zavede daň pro kmotry z odebrané hodnoty.

1rytir

Lituji pana Jiřího Schlimbacha. Musí si nejen tady připadat, jako mezi hluchými. Plně se s ním totiž ztotožňuji v tom, že hledat chyby v činech politiků je neproduktivní, protože ta hlavní chyba je ukryta ve zcela nefunkčním a konečném stadiu kapitalismu v jeho globalizovaníé podobě. Skutečnost, že si právě toto lidé neuvědomují bude v tom, že je v tonmto smyslu média, ale kupodivu ani opoziční strany, ba ani odbory neinformují.

Ani pokud současné politiky vyměníme za Babiše a jim podobné, nezměníme nic, pokud nezměníme systém! Máme málo pragmaticky uvažujících ekonomů a takovým, jako je třeba Jaroslav Ungerman, média prostor nedají. Místo toho propaganda do omrzení opakuje, že nikdo alternativu nenabízí, že alternativa neexistuje. Je to omyl. Nástiny už tady jsou, nejen u nás doma, ale hlavně ve světě. Nejsou ještě vyleštěné, čeká s nimi hodně práce, ale jsou tu. Znamená to, že máme čekat, až to někdo doleští a nabídne na stříbrném podpose? Nikoliv. Měli bychom postupovat krůček po krůčku. Třeba začít s prvky přímé demokracie, přísnou regulací bankovního sektoru, navrácení významu peněz, coby platidla podloženého slutečnými hodnotami. V opačném, případě jsou všechna ta vyjádření o nezbytnosti splácení dluhů a z toho plynoucích "úsporných opatřeních", včetně stagnace i přímého poklesdu mezd v čase všeobecného zdražování jen ubohým plácáním.

schlimbach

Mám též problém s pochopením požadavku na parlamentní vyšetřovací komisi. jaký asi bude mít smysl, když poslanci sami proti sobě nepůjdou a na kandiodátky do poslanecké sněmovny se dostanou jen lidé loajální kmotrům? Také mám problém s tím, jak může stačit odborářům ke "štěstí" těch pár požadavků, které nakonec vůbec neřeší podstatu problému - podstatou je změna stávajícího ekonomického modelu na model odpovídající občanské společnosti a toto neustále velmi mnoha lidem uniká. Dokud bude finanční systém stát "nad společností" a bude mimo její vliv i kontrolu, dokud umožníme vysávat tomuto finančnímu systému naši společnost skrze úroky a dluhopisy, NENÍ MOŽNÁ ZMĚNA, protože tento finanční systém bude mít faktickou moc, bez ohledu na to, koho a jak budeme volit - tuto skutečnost nevyváží ani požadavek na celonárodní referendum.

 

Politický systém postavený na vítězství většiny, kdy stačí k rozhodnutí 1 hlas není ideálním (pro by mělo být alespoň 2/3 hlasů). Neustále jsme ohlupováni tvrzeními, že si musíme vybrat buď ANO nebo NE, ale mezi těmito kategorickými tvrzeními je příliš mnoho "jiných názorů" nebo, chcete-li "úhlů pohledu", než abychom si je mohli dovolit ignorovat.

 

Divíme se nízké účasti občanů na demonstracích - možná jich tam přijde více, až se bude nabízet skutečná alternativa stávajícímu marasmu, která může vyvést společnost na cestu rozkvětu, která dokáže občany skutečně nejen ekonomicky osovobodit.

 

Domnívám se, čím více demonstrací za stávajícího stavu bude svoláváno, tím obtížnější bude pozvat lidi na ulici, až to bude skutečně potřeba a až to bude skutečně v jejich zájmu.

 

oleg-gubin

Ilona Švihlíková i Dagmar Žitníková ve svých vystoupeních zmínily fakt, že se lidé ve svých protestech nedokáží domluvit. Nevadí mi to v případě Ponerta - to je podle mě kýmsi (možná kmotry ODS) placený provokatér. Při příští demonstraci jej doporučuji předem zpacifikovat, aby nerušil. Vědělo se o něm předem, proč by tam jinak byl policejní antikonfliktní tým. Mnohem víc mi vadí, že protest ani verbálně nepodpořili kolegové odboráři z ČMKOS. To už se budeme trumfovat i v protestech proti této protilidové vládě?

rku

Už někdy nějaká parlamentní komise něco vyšetřila? Vždyť kdo v ní bude? Hodně peněz z korupce jde pravděpodobně na financování politických stran. A že by poslanci šli proti vlastním stranám? Za případného předsedu navrhuji poslance Drobila.