Ondřej Kosina: Volby v Izraeli – bianco šek k úderu na Írán?

obrazek
24.1.2013 11:19
Úterní předčasné parlamentní volby v Izraeli nedopadly tak oslnivým vítězstvím konzervativně-nacionalistického bloku Likud a Jisrael Beiteinu, jak se všeobecně očekávalo. Část Izraelců pochopila, že tandem Netanjahu-Lieberman přivedl zemi do izolace a má na svědomí, že nůžky mezi bohatými a chudými se stále více rozevírají. Část jich naopak přešla k ještě více nacionalistické straně Židovský domov. Nicméně bude to opět „Bibi“, kdo sestaví příští vládu.

Blok Likud a Jisrael Beiteinu získal 23,3 % hlasů a bude mít ve 120členném Knessetu 31 poslanců. Oproti volbám v roce 2009 si tato aliance pohoršila o 11 mandátů. Tento výsledek se téměř shoduje s posledním předvolebním průzkumem z 18. ledna, který Likudu přisuzoval 32 křesel. Netanjahu oznámil, že povede-li vládu další čtyři roky, nezruší jedinou židovskou osadu. Právě na obhajobě půl milionu osadníků ze Západního břehu Jordánu a východního Jeruzalému a na strašení Íránem postavil Likud svou předvolební kampaň. Lze očekávat, že navzdory odporu mezinárodního společenství bude Izrael v kolonizaci palestinských území pokračovat s cílem přetnout je na dvě části. To způsobí i růst napětí mezi Tel Avivem a Washingtonem – není tajemstvím, že nevraživost mezi Obamou a Netanjahuem je vzájemná. Nejen Likud, ale celá pravice považuje Baracka Obamu za nejméně proizraelského amerického prezidenta v historii.

Překvapením voleb je nová liberálně centristická strana Ješ Atid, která se 14,2 % hlasů a 19 mandáty obsadila druhé místo, ačkoliv poslední průzkum jí přisuzoval pouze 13 křesel a třetí místo. Mírně si polepšila i Strana práce, které stačilo 11,5 % a 15 mandátů (+2) na třetí místo. Dávno pryč jsou časy, kdy labouristé vítězili ve volbách a sestavovali vlády. Naposledy se tak stalo v roce 1999 pod vedením Ehuda Baraka. O čtvrté místo se dělí dvě krajně pravicové formace – ultraortodoxní Šas a ultranacionalistický sionistický Židovský domov, které shodně získaly 8,8 % a 11 mandátů. Předseda Židovského domova, milionář Naftali Bennett upoutal pozornost svým radikalismem, který předčí i jestřáby Netanjahua a Liebermana. Profiluje se výrazně protiarabsky a svým programem cílil zejména na mladé voliče. Odmítá kompromisy s Palestinci, je proti vzniku palestinského státu a naopak požaduje anexi Západního břehu Jordánu bez ohledu na mínění mezinárodního společenství i za cenu rozkolu s USA. Bennett říká nahlas to, co si Netanjahu sice netroufne, ale svou praktickou politikou tak činí. Proto se dá očekávat, že Židovský domov bude pro Likud vítaným koaličním partnerem a nový izraelský kabinet se posune ještě více doprava, bude militantnější a agresivnější. Ve vládě může zasednout i Aliance tóry judaismu, sdružující dvě ultraortodoxní strany, která s 5,3 % a 7 mandáty skončila na pátém místě.

Pozoruhodný je pád liberálně centristické strany Kadima, která vyhrála dvoje poslední parlamentní volby. Nyní přišla o 26 poslanců, stala se se 2 mandáty a 2,1 % nejslabší stranou v Knessetu a její místo liberálního hegemona zaujala nová strana podobného zaměření Ješ Atid. Expředsedkyně Kadimy Cipi Livniová si založila vlastní středovou formaci Hatnuah, ovšem získala pouze 5 % a 6 mandátů. Ačkoliv politika Netanjahuovy vlády vyhnala do ulic statisíce lidí demonstrujících proti rostoucí chudobě a drahotě, poměrně málo Izraelců oslovují levicové strany, které kladou důraz na sociální otázky a chtějí pokračovat v jednání s Palestinci. Mezi takové patří sociálně demokratická a ekologická formace Meretz, která získala 4,6 % a 6 mandátů (+3) a radikálně socialistická strana Hadaš (3,1 % a 4 mandáty). Do Knessetu pronikly ještě dvě arabské strany, které budou mít 8 poslanců.

Pro vstup do izraelského parlamentu stačí překročit dvouprocentní uzavírací klauzuli a výsledkem často bývají obtížně sestavitelné a nesourodé koalice. Z výsledků těchto voleb vyplývá, že konzervativci, nacionalisté a náboženské strany dohromady disponují polovinou mandátů (60), liberální střed má 42 poslanců a levici zastupuje 18 zákonodárců. Dá se očekávat, že „Bibi“ dá přednost spolupráci s krajní pravicí a náboženskými stranami před dosud opozičními stranami, které jeho vládu kritizovaly a jejich programová shoda je malá. Bude tak pokračovat praxe jeho dosavadní vlády, která v domácí politice způsobila zamrznutí mírového procesu s Palestinci a zchudnutí střední třídy a v zahraniční politice uvrhla Izrael do mezinárodní izolace. Kontinuita Netanjahuovy vlády znamená, že dostal od voličů mandát k pokračování konfrontační politiky a preventivnímu útoku na Írán. Jeho další působení ve vysoké politice rozhodně nepřispěje k mírovému urovnání izraelsko-palestinského konfliktu ani ke zmírnění napětí na Blízkém východě.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Opravdu mi nejde o nějakou razantní polemiku.

Na Židech mi je sympatické (protože na celé řadě lidí včetně V. Klause st., skupin atd. je mi něco sympatické, ačkoliv zdaleka ne se vším musím souhlasit), že mají smysl si dělat sami ze sebe legraci. Opakuji se zde citátem, že sami o sobě říkají, že když se sejdou 2 Židé, tak se "sejdou" alespoň 3 názory. Myslím, že jakýsi Hegel pravil cosi jako o boji protikladů, coby nezbytné podmínce vývoje.  Je to výraz inteligence. Tečka.

A opakuji se zde, že nevím, který jiný národ tolik v historii trpěl a proč by tedy chtěl nyní škrtat sirkou. Co když, pane Kosino, toho Židé o iránské pravdomluvnosti vědí více než je publikováno?

Ano, muslimské "pojetí" demokracie je "trochu" jiné. Pokud byste náhodou na mne reagoval, tak budu šťasten, když mě poučíte, který muslimský stát má klasické parametry demokracie. Nevím proč mě baví se toulat Koránem. Ale díky tomu vím, že jedna stránka popírá druhou a kdejaký místní "šéf-muslimský farář" může onu Knihu vykládat podle svého. Papeže nemají, to je to. A "oblafnout" nevěřícího není žádný přestupek, naopak.  

Takže "jak ztohoven"? Pokud má Ahmedíneřád pravdu, proč nepřekoná svoji hrdost a neumožní mezinárodní komisi trvalý přístup do svých jaderných komnat?

Věřte, nevěřte, byl bych rád, kdybyste měl pravdu v tom, že z Iránu nám (tím talé myslím světu včetně Izraele) ani našim dětem a vnukům žádná atomovka na raketě nehrozí. Protože VÍM, že Izrael sirkou škrtat nebude. Ale na rozdíl od nás se Stát Izrael chce zuby nehty poučit z historie.

Takže v parafrázi: Izrael má hlavní větu ve své Ústavě tuto: "UŽ NIKDY JAKO OVCE!". Tato věta má, jak víte, řádově 10 milionů vykřičníků. Stačí?