Jiří Vyvadil: Petr Nečas do tepláků?

17.12.2010 17:08
Předseda vlády, která si vetkla do svého programu jako jednu z vlajkových lodí boj proti korupci, má vážný problém. A s netrpělivostí budu čekat, zda státní zástupci prokáží dostatek odvahy a kromě hlavních aktérů, tj. ministra Pavla Drobila, jeho bývalého poradce Martina Knetiga, dnes již bývalého náměstka ředitele Státního fondu životního prostředí Dušana Fibingera, a zřejmě, což se mi i příčí, i skvěle a morálně se chovajícího ředitele Státního fondu životního prostředí Libora Michálka (u něho bych však hledal možnost nestíhání např. s využitím ust. § 12 odst. 2 tr. zákoníku, upravující zásadu subsidiarity trestní represe) začnou prošetřovat i samotného předsedu vlády.

Malé ryby nechme. Na ty by mělo dojít. Teď už jde přímo o hlavu předsedy vlády a osud celé vlády. Svatý bojovník proti korupci by měl jít. Vždyť i jeho přítelkyně a kolegyně ve funkci – slovenská premiérka Radičová se svého času vzdala mandátu v podstatě kvůli prkotině: že v souladu s přáním jiné poslankyně za ní hlasovala, když tato nedorazila včas z toalety do jednacího sálu slovenského parlamentu.

Souhlasím totiž se závěry renomovaných kolegů - právníků, že fakt, že již v říjnu Petr Nečas obdržel závažné informace od Libora Michálka o přípravě korupce gigantických rozměrů na SFŽP ve prospěch strany, které je předsedou a že mu odmítl poskytnout součinnost Bezpečnostní informační služby, je politicky naprosto neomluvitelné, lidsky ostudné a trestně stíhatelné. 
  
Přikláním se k názoru Radka Ondruše, že bylo povinností Petra Nečase (samozřejmě i všech dalších, kteří v případě figurují) podle § 8 odst. 1 tr. řádu neprodleně oznámit tyto skutečnosti orgánům činným v trestním řízení, a pokud tak neučinil, dopustil se jak trestného činu zneužití pravomoci úřední pomoci, tak i nepřekažení trestného činu, jak správně podotýká Josef Lžičař.
 
A já sám jen dodávám, dodávám, že škoda, která měla vzniknout ve výši 500 miliónů ve prospěch ODS a v neprospěch SFŽP (tedy potažmo státu), je tak vysoká, že v trestněprávním vyjádření představuje škodu velkého rozsahu. Pokud Nečas o všem věděl a ničemu se nesnažil zabránit (a tím i toto jednání z pozice exekutivně nejvyššího činitele státu podporoval) mohl se dopustit jako spolupachatel přípravy trestného činu podvodu podle § 209 odst. 5,6, kde je ohrožen sazbou 5 - 10 let.
 
Pro laiky konstatuji, že toliko tresty pod hranici 3 let je možné uložit podmíněně. Připouštím ovšem, že je zde stále v záloze i mimořádné snížení trestu pod dolní hranici. Ale to už je věc, kterou by v budoucím soudním řízení musel posoudit soud. V každém případě zde pohled na vězeňský úbor není zcela vyloučen. Konečně, nedávno byl stíhán chorvatský expremiér. Nebyli bychom v tom tedy sami. Samozřejmě, že zatím neznáme detailní informace, ale mnohé by vysvětlilo (nebo zatemnilo) až trestní řízení. I to, co získala v nahrávkách skupina Kroupa a spol., je ovšem mimořádně závažné.
 
Ať tak či onak, každopádně platí, že v celé historii novodobého českého státu od roku 1992 se žádný předseda vlády prokazatelně nedopustil obdobného jednání jako Petr Nečas.  Ale přiznávám, že mne tento fakt nepřekvapuje. Jeho svatouškovské vystupování plné vzývání morálky a čestnosti, se mi vždy jevilo hrané a předstírané. U moralistů je takové chování pravidlem.
 
Nejde ale jen o Nečase, který by samozřejmě měl neprodleně odstoupit (a s ním i celá vláda). Jde také o to, zda významná složka právního státu, která za vedení dnes již pomalu bývalé Nejvyšší státní zástupkyně Renáty Veselé ztratila téměř veškerý svůj kredit, tj. státní zástupci najdou odvahu začít věci vyšetřovat na dřeň? Slovy Petra Nečase – padni komu padni? Mají možná poslední možnost, aby ze sebe sejmuli v zájmu celého svého stavu obraz poslušných služebníků výkonné politické moci. Odčiní selhání některých svých členů v Čunkově aféře? Najdou se mezi nimi stateční?
 
Kauza Nečas – Drobil tak zřejmě může otevřít zcela nové dějiny českého státu. Její správné uchopení a vyřešení, přesahuje význam všech dosud předložených protikorupčních programů všech politických stran. Může očistit vztahy v politice, může očistit veřejný život. A může též vše zabořit do bahna. Potom John svých 52 bodů protikorupčního programu může vložit do skartovačky. Jsou směšné a zbytečné.
jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

tousivo
Co dodat.Doporučuji k přečtení následující http://www.euro.cz/id/x7vprfybva/detail.jsp?id=4215\r\nJohn v tom lítá taky.\r\nA noviny a televize mlčí !
jaroslav
Ten kdo na MŽP zadával zakázku na ty rušičky by to mohl ještě nechat reklamovat...pro nefunkčnost :-)
miluna
on to ještě nikdo nevyzkoušel pokusit se mafiánskou organisaci maskovanou za politickou stranu zrušit soudně ... škoda že sem nedělal práva, třeba tam nějaká skulina pro tohle je:-)
jaroslav
Hezky napsáno! Taky to vidím podobně.
kosina
Máte pravdu. Domnívám se, že celá ODS je natolik prolezlá korupcí skrz na skrz, že už dávno měla být postavena mimo zákon jako zločinecká organizace. Jen mi nejde do hlavy, jak jí může stále více jak 20% lidí volit. Jsou hluší, slepí?