Čínský mírový plán má u většiny světa naději, s výjimkou Západu…

Si Ťin-pching ilustrace
21.2.2023 06:55
Západ věren nejušlechtilejším tradicím Napoleona a Hitlera se rozhodl prosadit mír cestou co nejintenzivnější eskalace dodávek zbraní pro Ukrajinu s cílem vyhrotit vojenskou situaci na Ukrajině, jak to jen půjde. To by přece byl v tom čert, aby přece jenom agresivní Rusko nezlomil.

Samozřejmě, že do těchto vznešených cílů jim hází vidle další světový agresor Čína, která se odvažuje narušovat tento soulad svým mírovým plánem, jehož základem má být okamžité přerušení dodávek zbraní, zastavení bojů a zahájení jednání o míru.

Již na mnichovské konferenci zazněl ostrý souboj mezi státním tajemníkem Blinkenem a hlavním tvůrcem čínské zahraniční politiky Wang Yi, který Blinkeovi dával pěkné kapky.

O své ovečky tj. západní země Západu se do změny americké politiky pro Ukrajinu obávat nemusí. Ty zatím poslouchají jako hodinky. A potom stejně tak jako hodinky se přesypou rychlostí blesku.

Podle agentury Bloomberg jsou ovšem USA a Evropa znepokojeny, že tento plán naopak pozitivně rezonovat v globálním jihu i Východě.

Připomínám, jak kancléře Scholze setřel brazilský prezident Lula, kterého šel Scholz radostně pozdravit, když zvítězil nad pravicovým Bolsonárem a chtěl ho zatáhnout do proválečného úsilí proti Rusku, avšak Lula mu odvětil, že Rusko mohlo dělat chyby, ale stejně tak je dělal i Západ, protože nic účinně pro mír nedělá a navrhl vytvořit nový kolektiv mírotvorců sestávajících z Indie, Číny či Indonésie zahrnující i USA i Rusko. Ukrajinu ani nezmínil. Podobně hovoří i indický premiér Naréndra Módí.

A když Scholz na Mnichovské bezpečnostní konferenci prohlašoval, že otázka Ukrajiny a tedy i Evropy je otázkou světa, indický ministr zahraničních věcí Dr. Subrahmanyam Jaishankar konstatoval, že Evropa chce, aby její problémy byly vnímány jako problémy světa, ale odmítá přijmout, že i světové problémy by měly být evropskými.

Ať tak či onak. Stále jsme teprve na začátku změn. Spolehnout se na západní politiky už nemá smysl. Vzdali se autonomie i svébytnosti a nejsou schopni ve své politické pasti nic změnit. Rozhodující slovo má, jak jsme si řekli v našem západním dominiu americký prezident. Ale nezápadní jih i východ mohutně roste.

Wang Yi míří do Moskvy. Držme mu palce…

Asi tak.

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.