V Jerevanu probíhají protivládní protesty

Bagrat Galstanyan
11.6.2024 08:59
Účastníci protestního hnutí Tavuš za vlast strávili noc na dnešek v centru Jerevanu. Vyslechli tak výzvu arcibiskupa Bagrata Galstanyana, aby příznivci hnutí 10. června června zahájili čtyři dny nepřetržitých protestů s cílem dosáhnout demise vlády Nikoly Pašinjana.

Po noci, kdy protestující spali ve stanech postavených v ulicích v blízkosti parlamentu, dnes od ranních hodin  na různých místech v centru Jerevanu začali protestující blokovat hlavní třídy např. popelnicemi a jednu z tepen  potom  přehradili  kovovým řetězem.

Opozice  se obrátila na Radu Národního shromáždění s návrhem na svolání mimořádné schůze na 11. června s jedinou otázkou - demise premiéra a rozpuštění vlády. Rada Národního shromáždění Arménie však v pondělí  petici opozice  zamítla.  Předseda arménského parlamentu Alen Simonjan však podepsal rozhodnutí o svolání mimořádné schůze   na 17. června, na které se bude projednávat návrh na demisi vlády.

Policie před dnešní nocí přivezla k budově  parlamentu zátarasy z ostnatého  drátu a rozmístila vodní děla.  Arcibiskup Galstanyan ale uvedl, že pokud se   sejde tolik lidí, kolik jich bylo na  předchozích shromážděních, pak „všechny naše problémy budou vyřešeny“. Vodní děla a ostnatý drát   úřadům nepomohou,“ prohlásil.

 

 

 Ilustrační foto: B. Galstanyan (uprostřed)

 

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.