Putin: Istanbulské dohody mohou být použity jako základ pro jednání

putin astana
4.7.2024 14:28
Istanbulské dohody zůstávají na stole a mohou být použity jako základ pro jednání, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci v kazašské Astaně.

"Istanbulské dohody... Nikam nevedete. Parafoval je šéf ukrajinské vyjednávací delegace, což znamená, že se pro Ukrajinu zřejmě docela hodily. Tyto dohody zůstávají "na stole" a mohou být použity jako základ pro pokračování těchto jednání," řekl Putin. Byla to Ukrajina, která odmítla vyjednávat, a to veřejně a na přímý rozkaz z Londýna a Washingtonu, dodal.

Je třeba připomenout, že krátce po zahájení ruské vojenské intervence v únoru 2022   vyjednavači obou zemí v průběhu jednání v Istanbulu dohodli  mírovou smlouvu, která byla blízko podpisu.   Kyjev však po návštěvě tehdejšího britského premiéra Borise Johnsona od dalších  jednání odstoupil.

Ruský prezident Vladimir Putin také poděkoval členům Šanghajské organizace pro spolupráci za jejich návrhy na vyřešení konfliktu na Ukrajině. "Jsme vděční za návrhy na vyřešení tohoto konfliktu," řekl s tím, že   Moskva je připravena vzít tyto návrhy v úvahu.

Již dříve Putin uvedl, že ruský návrh na jednání s Ukrajinou implikuje úplné ukončení konfliktu. Zdůraznil, že ukrajinská vojska musí být zcela stažena z území Doněcké a Luhanské lidové republiky, z Chersonské a Záporožské oblasti. 

Rusko podle Putina vždy stálo a stojí za mírovým politickým a diplomatickým řešením situace na Ukrajině - krize, která vznikla v důsledku  politiky Spojených států v čele a jejich satelitů. Dodal, že plán navržený ruskou stranou pro Ukrajinu s připraveností Kyjeva a Západu umožní okamžitě zastavit boje a zahájit jednání.

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.