Nebezpečí puče v Turecku?

erdogan ilustrace 24
15.5.2024 11:18
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se podle novin Sabah sešel na mimořádné schůzce s představiteli tureckých zpravodajských služeb a ministerstvem spravedlnosti a jednal s nimi o zprávách o připravovaném státním převratu v zemi. Den předtím zahájila generální prokuratura vyšetřování třech policistů z hlavního města, kteří měli být zapojeni do zločinecké organizace Ayhan Bora Kaplan.

Erdoğan také varoval předsedu spojenecké Strany nacionalistického hnutí (MPR) Devleta Bahçeliho, který později uvedl, že by mohlo dojít k rozsáhlému spiknutí a odstranění několika policistů „nic nevyřeší“. Varoval také před možností opakování pokusu o převrat v zemi, ke kterému došlo v červenci 2016.

„Prezident Erdogan po Bahçeliho prohlášení uspořádal v rezidenci hlavy státu mimořádné noční setkání s ministrem spravedlnosti Yılmazem Tunçem a šéfem Národní zpravodajské organizace İbrahimem Kalınem,“ napsal list Türkiye. Očekává se, že Erdogan na toto téma promluví dnes v parlamentu na rozšířeném zasedání vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje.

V roce 2016 v noci z 15. na 16. července 2016 proběhl v Turecku pokus o puč, v jehož průběhu zemřelo 250 lidí a více než 2000 bylo zraněno. V dalším období byly zatčeny desítky tisíc lidí, mezi nimi příslušníci armády, policisté, státní zástupci a soudní úředníci, novináři, aktivisté za lidská práva a zástupci dalších profesí.

Podle tureckých úřadů byl inspirátorem puče islámský kazatel Fethullah Gülen, který od roku 1999 pobývá ve Spojených státech a je považován za vůdce teroristické sítě FETÖ. V Turecku nejsou ojedinělé hlasy, že je Američany využíván proti prezidentovi Erdoğanovi a že i na pokusu o puč v roce 2016 stály v pozadí Spojené státy.

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.