NATO chce mít „zelenou“ armádu

greene army
12.2.2024 20:35
Na žádost Generálního sekretariátu Rady Evropské unie byla vypracována zpráva analyzující výhody a nevýhody „zelenějších ozbrojených sil“, uvádí polská rozhlasová stanice RMF FM.

Zpráva odkazuje na slova generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga: "Nemůžeme si vybrat mezi zelenými nebo silnými ozbrojenými silami, potřebujeme silné a zelené zároveň." Portál RMF FM v neděli uvedl, že podle autorů dokumentu mohou za 5,5 procenta armády. globální emise CO2.

Zpráva zdůrazňuje, že ve „Strategické koncepci NATO 2022“ Aliance zajišťuje „příspěvek k boji proti změně klimatu snížením emisí skleníkových plynů, zlepšením energetické účinnosti a investicemi do čistých zdrojů energie“.

Autoři přiznávají, že nejdůležitější jsou efektivita a rychlost odezvy armády a nové technologie ještě nejsou plně vyzrálé.

Dokument zdůrazňuje, že pokud chce mít NATO „zelenou armádu“, bude muset vážně zvážit svou pozici v kontextu svých největších globálních rivalů. Jde o to, že Rusko a Čína nevěnují pozornost tomu, kolik CO2 jejich armády vypouštějí.

Vybavení, které bude armádě dodáno do roku 2030, bude využíváno až do roku 2080. To znamená, že bude po dlouhou dobu poháněno fosilními palivy. „Postupem času však armáda možná nebude mít na výběr. Pokud všechna civilní odvětví přejdou na méně emisní zdroje energie. To, že taková zpráva vznikla, také dokazuje, že EU začíná přemýšlet o tom, jak snížit emisní náročnost ozbrojených sil,“ uvádí portál  RMF FM.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.