Putin a Trump logicky vidí svět shodně z pozice světových velmocí. I to Grónsko

gronsko globus.jpeg
29.3.2025 21:40
Trump krok za krokem logicky ruší naprosto celý odkaz Joa Bidena a kromě z našeho úhlu malicherných rušení bezpečnostních prověrek Bidena a spol. i celou konstrukci vzájemné euroatlantické propojenosti. Projevuje se to nejen v absolutně odtaživému poměru k Evropě, a to nejen k Evropské unii, kterou ostentativně ignoruje a jejíž jednotliví emisaři ve Washingtonu těžko nacházejí vhodné partnery k dialogu a chlad se nepochybně prohloubí po zavedení a následné protireakci 25% cel na dovoz automobilů, což postihne především Německo, jehož budoucí kancléř Merz ihned po svém zvolení zavelel k ostrému kursu proti Trumpovi.

Vztah Evropa – Amerika je nyní doslova nepřátelský. Prakticky všechny vládnoucí evropské elity otevřeně sázeli na vítězství demokratky Harrisové a i dnes v klíčové zahraniční události světa v konfliktu na Ukrajině hledají všechny cesty proto, aby válka proti Rusku nikdy neskončila a hází Trumpovi vidle do jeho snah, že odmítají například součinnost při zrušení části sankcí týkajících se bankovních operací.

Pro Trumpa, kromě nesporného osobního mnohaletého zalíbení ve Vladimíru Putinovi přichází i hlavní důvod, tj. soulad v pojímání nového světového řádu, ve spojení rozhodujících světových velmocí, kteroužto nepochybně jsou USA, ale v očích Trumpa, ale například i Globálního jihu též Rusko.

A právě z hlediska otázek národní bezpečnosti si Trump i Putin daleko  více rozumí mezi sebou než se zbývajícím světem.

Když JD Vance přistál v Grónsku, Trumpova administrativa obdržela do nedávna  nepravděpodobnou podporu pro první potenciální územní expanzi USA od roku 1947 právě od Vladimíra Putina.

Ve čtvrtek na arktickém politickém fóru v severoruském městě Murmansk představil Putin svůj přístup k plánu Donalda Trumpa anektovat Grónsko a naznačil pohled velmi  vstřícný  který  souzní s ruskými  územní plány na Ukrajině.

Plány USA na převzetí kontroly nad Grónskem „mohou někoho překvapit jen na první pohled a je hlubokou chybou se domnívat, že jde o nějaké extravagantní řeči nové americké administrativy,“ začal Putin. "Nic takového."

Putin opět dokázal svou dokonalou znalost matérie a konstatoval, že USA měly v 60. letech v plánu koupit Grónsko, ale Kongres dohodu nepodpořil, řekl Putin. Ve 40. letech „chránila území před nacistickou okupací“ a učinila nabídku na koupi ostrova, která byla odmítnuta. Dokonce i v roce 1910 měly USA návrhy na Grónsko, poznamenal ruský vůdce a označil americké plány za „vážné“ s „dlouholetými historickými kořeny“.

Poté se Putin přesunul na Aljašku, kterou ruské impérium prodalo v roce 1867 USA, což se stalo národním případem výčitek prodávajícího. „Dovolte mi připomenout, že v roce 1868 byla koupě Aljašky v amerických novinách zesměšňována,“ pokračoval Putin. Nyní řekl, že nákup za prezidenta Andrewa Johnsona byl ospravedlněn.

Stručně řečeno, Putin uzavřel, překonejte to. Velké země mají územní ambice. Dohody o pozemcích a anexích nejsou jen historické památky – jsou moderní realitou. A odmítat generace mezinárodních norem, které nemají zabírat území násilím nebo vydíráním, není naší věcí, co tam dělají.

„Pokud jde o Grónsko, jde o problém, který se týká dvou konkrétních států a nemá s námi nic společného,“ řekl Putin a dodal, že Rusko bude nadále hájit své zájmy v Arktidě před „nebezpečnými“ mocnostmi, jako je Finsko a Švédsko.

Putinův pohled se prakticky  neliší  od tzv. transakčního pohledu Donalda Trumpa , úzce souvisí s Trumpovým transakčním pohledem na svět, stejně jako s jeho hlubokou podezřívavostí vůči nadnárodním organizacím a aliancím založeným po druhé světové válce.

Ty sahají od Organizace spojených národů přes mezinárodní trestní soud až po zahraniční ekonomické bloky, jako je EU, která podle Trumpových mužů byla  „vytvořena, aby podělala Spojené státy“.

„Poválečný globální řád není jen zastaralý, je to nyní zbraň, která se proti nám používá,“ řekl Marco Rubio během svého slyšení v Senátu v lednu. Patří mezi umírněnější členy Trumpova kabinetu. Ti směřující k extrémnějším, včetně Vance, kteří  snaží urychlit stažení USA z Evropy nebo si dokonce otevřeně znepřátelit dřívější spojence USA.

Dnes Donald Trump vyhlásil ambice na celé západní polokouli v obratu, který někteří komentátoři přirovnávali k Monroeově doktríně z roku 1823, podle níž se USA prohlásily za ochránce polokoule.

A  tomto ohledu, kdy prohlašuje, že  by  si USA měly vzít zpět Panamský průplav nebo že Kanada by se měla stát 51. státem, nevidí Kreml logicky žádný důvod jeho pohledy rozporovat.

A proč taky? Jsou to pro něho všechno nepřátelské státy, které usilují o jeho porážku a zničení.

Zkrátka Trumpova Amerika a Putinovo Rusko mají mnoho společných globálních zájmů.

 

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.