Premier Indie Módí dojatý u přítele Putina

putin modi jazeera
10.7.2024 08:41
Když od Putina dostal řád , dojatě Putina objal. Ten to ani nečekal.

Bidenovský Západ vyvíjel až neskutečnou snahu, jak odtrhnout indického premiéra Naréndra Módího od spolupráce se zločincem Putinem. Biden svého času uspořádal pro Modiho obrovskou státní návštěvu a Módí byl pomyslně přijat jako král. Nepochybně to vypadalo, v souladu s mnohaletou tradicí Indie, že se snaží o až úzkostný vyvážený vztah mezi USA a Ruskem. A chvílemi to budilo dojem, jakoby se chtěl připojit k bidenovské Americe.

Nyní, po svém volebním vítězství, byť lehce pochroumaném, vážil jako svou první zahraniční cestu za Putinem do Ruska bylo přece jenom trochu překvapivé a je zřejmé, že se něco změnilo.

Zaznamenal jsem, že uprostřed volební kampaně Putin jednoznačně Módího podpořil. Stejně tak zejména v USA se náhle začalo s kritikou Módího, že utlačuje muslimy. Možná, že trochu utlačuje, ale tahle arogantní praxe Západu každého poučovat o tom, co je správné a co není nezápadní politiky dráždí. V tomto ohledu Putin absolutně nikoho nepoučuje. Možná i proto Módí pochopil, že ani on nemá právo poučovat Putina, co má dělat…

Jestli na počátku rusko-ukrajinského konfliktu Módí možná pro potěchu západních politiků a médií Rusko, kritizoval, nynější akce na Ukrajině v situaci, kdy se tak říkajíc s Ukrajinou nemazlí ho vede k tomu, že se hodlá aktivně zapojit do mírových jednání o Ukrajině, ale nikoliv jako pohůnek západního koně Zelenského, ale jako jeden z nejvýznamnějších představitelů Globálního jihu.

No nevidím do hlavy Putina, ale vnímá to jako jedinou možnost, jak Západ donutit k jednání a k přestání s fantazírováním, že Rusko bude poraženo, což nepochybně vyzní v současné propagandě z jednání summitu. Kdo si konečně jen letmo prolistoval materiály současného summitu NATO, jasně chápe, že mírovým řešením ukrajinské krize, je totální porážka Ruska a rozhodně ne žádné jednání. A protože se Putinovo Rusko ve státech Globálního jihu stalo rozhodujícím narušovatelem hegemonie Bidenovského Západu, Módí se jednoznačně staví na Putinovu pozici.

Ale může tam být i jeden možná nejviditelnější důvod. Zcela jistě Biden zřejmě i podle analýz indického aparátu padne a vrátí se Donald Trump, který byl v Indii nesmírně populární a jehož indická návštěva na konci jeho mandátu byla naprosto velkolepá.

Možná to přeženu: Ale svůj k svému: vlastenecký konzervativec Putin – vlastenecký konzervativec Módí a vlastenecký konzervativec Trump.

Módí kašle na Bidena. Stejně patrně končí…

Vladimír Putin ovšem v rámci jednání o posílení strategického partnerství vyhověl i žádosti Módího, propustit všechny Indy sloužící v ruské armádě, kteří se tam dostali jaksi omylem, neboť šli za prací do Ruska a ničeho netuše dobrovolně se ocitli v bojích.

A když Putin v úterý indickému premiérovi udělil nejvyšší vyznamenání Ruské federace – Řád svatého Ondřeje Prvního, pronesl:

„Jsme vám vděční, že přispíváte k posílení přátelství a vzájemného porozumění mezi našimi státy a národy. Drahý příteli, přeji vám zdraví, úspěch a mír a prosperitu indickému lidu,“ řekl Vladimír Putin při slavnostní ceremonii Módímu.

Ten mu podal ruku a dojatě rozpřáhl náruč, což podle záznamu Putin ani nečekal. Ale objali se. Nadvakrát.

Že miláček Pavla či Fialy Volodymyr Zelenský byl tímto faktem zklamán a hlasitě to zvěstoval světu asi nikoho nepřekvapí. Mimochodem ukazuje to, jak západní borci upadli už do své bubliny, že přes totální debakl tzv. mírové konference nechápou, že s Putinem je nutno jednat a že na počátku tohoto konfliktu byl fatální omyl Bidena, když se odmítl zaručit Putinovi, že se NATO nerozšíří o Ukrajinu a Gruzii. A Putin představitel dnes už jediné geopolitické velmoci v Evropě, když Francie a Německo díky politikám svých představitelů se doslova sypou před očima, prostě zaútočil.

USA by to v pozici Ruska udělala naprosto shodně.

To vše šéf největší asijské říše, která zároveň přes velké problémy zažívá velký ekonomický rozvoj chápe.

Indicko-ruské vztahy tak přispívají ke stabilizaci světa a náš pitomoučký Lipavský klidně může plácat o odpadu světa. Zjevně si nevzpomíná na americkou mučírnu Abú Ghraíb během války v Iráku.

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.