Hořké vítězství Emanuela Macrona, aneb ať žije Mélenchon

vyvadil ilustrace
8.7.2024 06:48
To, co se událo ve Francii nepochybně otřásá nejen jí samou, ale i Evropskou unií a v jistém smyslu i dosud zdánlivě pevným současným Západem. Věci se bortí…

Emmanuel Macron rád experimentuje. Ale budiž řečeno, jeho experimenty s francouzskými voliči    vždycky způsobují zemětřesení. Nejprve rozmetal klasické politické uspořádání Francie, aby vytvořil svou silnou progresivistickou, silně prozápadní a posléze i proukrajinskou a protiruskou formaci, aby právě proběhlými volbami, vše opět rozmetal. Cíl byl jasný: Chtěl   porazit nástup proruské tzv. krajní pravice Marine Le Pen. Což nástup  lepenovců  rozmetal, ale zároveň probudil k životu francouzskou levici, která se ocitla první na pásce a kterou si, jak jsem stačil pozorovat silně, ne-li zcela podmanil tvrdý a „nepodrobený“ Mélenchon. Ten  ihned dal Macronovi stopku v jeho úvahách že by snad mohl pokračovat ve svých dosavadních plánech a vyhlásil, že Macron je poražen a ať zapomene na to, že by jeho koloušek dosavadní premiér Attala mohl pokračovat coby premiér. A i když v podstatě Macronova formace Renew jako druhá dopadla překvapivě dobře, bylo vymalováno a premiér oznámil už svou rezignaci.

Protože píši tuto krátkou glosu v pondělí po proběhlých volbách vypíchnu to, alespoň podle mne to nejdůležitější, co nastalo.

Základní střetem západní politiky je střet o podporu Ukrajiny a boj proti Rusku.

Viděli jsme to už na hysterických reakcích dosavadních hlav EU, ale i našeho Petra Fialy na návštěvu Viktora Orbána u Vladimíra Putina a předtím u Zelenského, kterou sám označoval za mírovou misi, čímž válkychtivé vedenou protiruskou frontu uváděl v šílenství.

Nuže Emanuel Macron zabránil vítězství „proruské“ Marine Le Pen, která ostře brojila proti Macronově válečnické politice.

„Místo toho budou v příštím parlamentu dominovat v otázce války na Ukrajině zcela jednotní poslanci levicové koalice Jeana-Luca Mélenchona a pravicové unie Marine Le Penové“ Nemají jinak  nic společného, ale stejně jako Trump chtějí také ukončení války na Ukrajině. "Mír bez vítězů a poražených, se vzájemnými bezpečnostními zárukami," řekl Mélenchon nedávno, že by si přál, aby konflikt skončil.

Bravo, Emanueli. To se Ti povedlo. Bude docela zábavné, jak se Macron z této šlamastiky  dostane. A vypadá to, že se jen tak z ní nedostane.

A věci ovšem budou pokračovat.

A mimochodem, Marine Le Pen zcela jistě z politicky sebezáchovných důvodů, hned dnes by měla s rozsáhlou politickou skupinou Viktora Orbána a Andreje Babiše a dalšími vytvořit frakci Patrioti pro Evropu  která bude ostře protimainstreamová a očekávatelně i protiválečnická a která na další údobí pěti let může být třetí nejvýznamnější frakcí v EU. Mimochodem bude  blokovat mimo jiné naše proukrajinské válečníky Zdechovského, Vondru, Nerudovou, Neidermaiera a dalších.

A pokud se mimo jiné se i této frakci podaří zabránit volbě von der Leyen coby nové předsedkyně EK a doslova krvežíznivé estonské premiérce Kallasové coby evropské ministryni zahraničí, padne další Macronův plán, který chtěl v EU prosadit.

A hořké vítězství Macrona se přemění v jeho sladkou porážku, kterou ocení všichni mírumilovní lidé.

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.