Frakce Patrioti pro Evropu bude zřejmě podporovat mír

vyvadil ilustrace
6.7.2024 04:46
Viktor Orbán je nepochybně nejznámější evropský politik, který usilovně bojuje jak o ukončení války proti Rusku, ale stejně tak jednoznačně sází na spolupráci s Donaldem Trumpem. V pondělí má být definitivně ustavena frakce Patrioti pro Evropu A očekává se i vstup mohutného počtu europoslanců za francouzské Národní shromáždění.

Připomínám, že úmysl založit zároveň i novou frakci oznámili Andrej Babiš, Viktor Orbán a šéf rakouských Svobodných Herbert Kickl minulou neděli. Tyto tři subjekty mají dohromady 24 europoslanců, splňují tak jednu ze dvou klíčových podmínek pro vznik frakce (potřeba je 23 europoslanců). Dosud však neměli  dostatečné zastoupení členských zemí, kterých musí pro ustavení nové politické skupiny být nejméně sedm.

Již je prakticky jasné, že se do skupiny přidá portugalská strana Chega. Naopak svou účast ve skupině odmítl slovenský Směr-SD premiéra Roberta Fica či polské Právo a spravedlnost, které se rozhodlo zůstat u Evropských konzervativců a reformistů.

Le Penová disponuje hned 30 europoslanci, což je jedna z největších delegací v EP a pro Patrioty by se jednalo o výraznou posilu. Zároveň se ale experti shodují, že by Národní sdružení chtělo být ve frakci lídrem. A nepochybně tam může panovat jistá rivalita, ale takový je život. Le Penovou by zároveň mohli následovat její nejbližší evropští partneři, kterými jsou Matteo Salvini a jeho Liga a také Geert Wilders a jeho Strana pro svobodu (oba subjekty byly – stejně jako Národní sdružení – součástí Identity a demokracie.

V tomto složení by již Patrioti splňovali podmínku sedmi zemí (po započítání zmíněné Chegy), navíc by i v tomto složení měli přes šedesát europoslanců List Financial Times totiž poukazuje na to, že vzniká další frakce okolo Alternativy pro Německo, což v týdnu pro Echo24 potvrdil i šéf SPD Tomio Okamura. Jeho hnutí bylo rovněž součástí ID, avizuje ale, že se stane členem vznikající frakce Evropa suverénních národů (ESN). Patrioti a ESN by tak mohli v zásadě zcela absorbovat Identitu a demokracii.

Agentura Bloomberg upozorňuje, že lídři ID (v čele s Le Penovou) se plánují rovnou v pondělí setkat na společném ustavujícím zasedání. Na druhou zmíněnou frakci ESN by tak zřejmě zbyly jen subjekty, které se nepřidají k Patriotům, podle expertů půjde o ty největší radikály, kteří v EP jsou. Pokud by se k Patriotům přidal ještě belgický Vlámský zájem či Dánská lidová strana, které nadále zůstávají v ID nebo některý z nezařazených subjektů, mohli by se Patrioti potenciálně stát třetí nejsilnější frakcí v EP před ECR, která má po středeční ustavující schůzi k dispozici 84 mandátů.

Viktor Orbán dlouhodobě buduje vztahy jak s Vladimírem Putinem, tak i Donaldem Trumpem. A jeho rozhodný odpor proti válce na Ukrajině je všeobecně známý. Zcela určitě tuto linku neopustí a v tomto duchu se milovníci války včetně našeho Fialy mohou jenom třást.

V tomto kontextu je proto založení této frakce velkou výzvu. Navíc členy této frakce budou  strany bývalých  i současných předsedů vlád vlád a mimo jiné i vítěz  francouzských eurovoleb europoslanec Jordan Bardella v případě, že se nestane že se nestane francouzským předsedou vlády.

V dnešní době je boj za mír to absolutně nejdůležitější, co Evropa i svět potřebuje, stejně jako návrat ke spolupráci mezi Západem a Východem, jak jsme jej znávali.

Já sám jsem nebyl voličem u eurovoleb a nesouhlasil jsem s členstvím ANO v progresivisistické a válečnické frakci Renew Emanuela Macrona.

Ale tento krok Andreje Babiše je třeba rozhodně ocenit.

 

 

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.