Co dosud uniklo z jednání Putin – Witkoff

rozhovor
12.4.2025 16:29
Putin jednal s Trumpovým zmocněncem čtyři hodiny. Ve hře je uznání anexe ukrajinských regionů

Samozřejmě, že mnohý z nás už je trochu unaven z proudu neustálé aktivity Trumpa a jeho administrativy, která začíná narážet zajímavě na protiakce ze strany světa, jak vidíme například poslední setkání španělského premiéra Sancheze s čínským prezidentem Si Tin Phingem, kteří si pomalu příslíbili jakousi protirumpovskou spolupráci v celních válkách, což nepochybně je příznivý a dosud překvapivý jev na světovém poli.

Svět ovšem svět rovněž sleduje pohyby na poli Washington-Moskva v zájmu ukončení konfliktu na Ukrajině a je zjevné, že zvláštní emisar Washingtonu a přítel Trumpa Steve Wittkoff se tuží, byť jeho návrhy se zcela jistě nelíbí protiruským evropským jestřábům.

Podle BBC setkání mezi zvláštním zmocněncem amerického prezidenta Stevem Witkoffem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Petrohradu skončilo v pátek ve večerních hodinách. Konalo se v budově prezidentské knihovny Borise Jelcina a trvalo více než čtyři hodiny. Podle Reuters ještě před cestou do Ruska Witkoff navrhl Donaldu Trumpovi, že nejrychlejším způsobem, jak zprostředkovat příměří na Ukrajině, by bylo umožnit Rusku uznání anexe čtyř východoukrajinských regionů.

Podle agentury Unian Kreml uvedl, že tématem setkání Putina a Witkoffa „byly aspekty ukrajinského urovnání“. Soudě podle záběrů z místa se jednání zúčastnili i Putinův poradce Jurij Ušakov a jeho zvláštní zástupce pro investice a ekonomickou spolupráci Kirill Dmitrijev, který nedávno navštívil Washington a který už před Putinem v Petrohradě s Witkoffem jednal.

Právě Kirill Dmitrijev, který se schůzky zúčastnil, označil jednání mezi Putinem a Witkoffem za "produktivní".

Podle agentury Reuters ještě několik dní před odletem do Ruska Witkoff navrhl Donaldu Trumpovi, že nejrychlejším způsobem, jak zprostředkovat příměří na Ukrajině, by bylo podpořit strategii, která by Rusku zajistila uznání anexe čtyř východoukrajinských regionů. Trump ale „neučinil rozhodnutí o změně americké strategie“. S Witkoffem přitom nesouhlasil zvláštní zmocněnec amerického prezidenta pro Ukrajinu Keith Kellogg, který byl podle agentury Reuters také na schůzce. Podle agentury trval na tom, že ačkoliv je Kyjev údajně „připraven k jednání“ o této otázce, „nikdy nebude jednostranně souhlasit“, aby uznal plnou kontrolu Moskvy nad těmito oblastmi.

Je vcelku nepochybné, že pro Vladimíra Putina je přivtělení čtyř východoukrajinských regionů jedním z cílů současné zvláštní operace, kromě odmítnutí přijetí Ukrajiny do  NATO a reálně si těžko lze představit, jak by Trumpova administrativa, pokud by nehodlala přistoupit k nejtvrdší konfrontaci mohla zdárného výsledku dosáhnout.

Nemá smysl brát vážně různé silácké glosy, které rád Donald Trump používá, a které jsou v západních protiruských médiích, a samozřejmě i těch našich s takovou oblibou opakovány.

Vladimír Putin je podobně jako Si Tin Phing tvrdý hráč. A oba dva znají Trumpa jako své boty. Si Tin Phing rozhodně neustoupí ze své politiky tvrdého odporu proti celní politice Trumpa a zjevně nachází podporu i u části západních hráčů (nejen již zmíněný španělský premiér Sanchez, který si mimochodem na rozdíl od Francie či Německa vede ekonomicky úspěšně, ale připomeňme si, že i překvapivě Ursula von der Leyen svým telefonátem čínskému premiérovi navazují linku, která zde byla přerušena.

A to je pro vyvážený svět, kde Trump, přes svou sílu a razantní nasazení  zkrátka nerozhoduje o všem, velmi dobrá zpráva.

Přeji hezký den. Snad už se počasí vylepší.

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.