Ani Biden se zřejmě nezúčastní Zelenského „mírové konference“

vyvadil ilustrace
26.5.2024 10:29
Zelenskému se věci bortí. Pominu-li to , co je pro věci určující, boje se pro něho nevyvíjí úspěšně a moment pravděpodobné porážky se den po dni blíží. Ačkoliv to dnešní zpravodajství nezdůrazňuje, Zelenského naděje na úspěch jeho „mírové konference“ v Ženevě za účasti rozhodujících světových vůdců se stále více drolí.

Už jsme si vícekrát řekli, že hlavním cílem bylo získat podporu Globálního jihu, protože západní podporovatelé jsou jasní a ve skutečnosti představují sice viditelnou, ale ve skutečnosti nedůležitou mediální stafáž, jakkoliv se západní média budou pochopitelně snažit událost přikrášlit. Neúčast nejsilnějších států Globálního jihu – spojenců Ruska z uskupení BRICS Brazílie, Číny či Jihoafrické republiky (a zřejmě i dalších) hatí představy, že celý svět stojí za „Zelenského formulkou“ proti Rusku.

Do toho přišla nečekaná zpráva, která neúčast dalších členů Globálního jihu může ještě více umocnit. Jo Biden se této akce rovněž nezúčastní z důvodu pro něj sice důležitého, ale z hlediska Zelenského jistě neomluvitelného, prakticky akci jako celek znevažujícího

Podle portálu Politico. com. v podání autorky Kaitlin Lewis Joe Biden čelí tlaku po zprávách, že prezident se možná příští měsíc nezúčastní mírového summitu o a kvůli fundraisingu v Kalifornii, který je naplánován na stejný víkend.

Podle lidí blízkých této záležitosti, kteří hovořili s agenturou Bloomberg, plánuje Biden zmeškat mírové rozhovory pořádané Švýcarskem, aby se 15. června zúčastnil předvolební akce v Los Angeles. Na akci vystoupí bývalý prezident Barack Obama, moderátor noční talk-show Jimmy Kimmel a hollywoodské hvězdy George Clooney a Julia Roberts.

Viceprezidentka Kamala Harrisová se podle zprávy agentury Bloomberg mírového summitu také nezúčastní, což zcela určitě je výmluvné.

Zpravodajové nám známého nezávislého ukrajinského portálu Strana UA z toho dovozují, že to může ze strany Bidena znamenat elegantní naznačení směrem k potřebě míru či alespoň příměří s Ruskem. Současné delirium na Ukrajině vedle katastrofální situace v Gaze, zcela určitě(dodávám já) Bidenovi nepomáhá.

Vladimír Putin v tomto smyslu udělal velmi rozumný krok, prohlásil, že je připraven uzavřít příměří podél linie dotyku, tj. s ponecháním toho území, které již Rusko obsadilo. To jistě není přání Zelenského, a zřejmě ani ne jestřábích představitelů Západu, kteří touží po definitivním porobení Ruska, ale zcela jistě je v souladu s přáním Globálního jihu, který z konfliktu na Ukrajině není nadšen, ale rozhodně více jej trápí boje v Gaze. Ale hlavně: Rusko je významnou součástí uskupení BRICS, kterému nyní i předsedá a Putin svolal jeho summit až na říjen tohoto roku. Protože Putin má vždy vše promyšlené a zpravidla nic neponechá náhodě, rád by aby před americkými volbami zazněl silný hlas tohoto uskupení, které je nejen ekonomickým, ale i politickou entitou aspirující na silnou pozici, vyvažující současné západní uskupení G7. Členové BRICS zcela určitě nenechají svého významného člena, který je v očích světa rozhodujícím geopolitickým vojenským odpůrcem USA a Západu padnout. Potřebují takového vůdce jako sůl.

Takže přátelé. Zase tak špatně to nevypadá.

Přeji krásný den.

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.