Vojensko-ústavní puč generála Pavla
Zatím se zdá, že jedinou cestou je prezidenta i Ústavní soud ignorovat neboť společně ono ústavní spiknutí připravily a Petr Pavel je jako správný vrcholný a zkušený voják realizovat.
Poprvé za svůj život můžeme mít i oprávněný strach V listopadu 1989, kdy byly potyčky studentů s policisty na Národní třídě spěly k převratu ten strach měl asi málokdo, protože prakticky následně lavinovitě popadaly všechny mocenské a represivní složky ve státě, navíc brzy bylo zřejmě, že se na nepokojích svým způsobem i ty represivní složky podílely, aby svrhly podle nich již selhávající vedení. Že se přepočítaly se ulázalo až následně
Dnes armádní generál, prezident republiky zaštítěn zjevně předem připraveným rozhodnutím předběžného opatření, zjevně připomínajícího předchozí koncepty Dr. Kysely, který jak známo podrobně připravoval složení Ústavního soudu, podle pokynů prezidenta jej vydal a splnil nadiktované náležitosti pro jeho účast na zasedání summitu.
Jestliže ještě včera soudce zpravodaj jasně hovořil o tom, že jde jenom pro tento summit a že rozhodující pravomoce má při určování obsahu toho, co bude předmětem jednání, a že jde jen o provizorní zajištění účasti, generál Pavel tuto ještě snesitelnou konstrukci rozmetal, prohlásil se vedoucím delegace, že si podle vlastního uvážení rozhodne jaký bude program a případném rozdělení úkolů.
Cesta k dokonání ústavního puče spojeného i v podstatě s násilným samozvaným vedení delegace, která dle Ústavy náleží vládě je dál nakročena.
Využil i faktu zahraniční cesty premiéra do Polska a osnuje bez omezení své cíle.
Má bohužel pro to podle mého názoru mnoho sil na své straně.
Pro opozici je neskutečným problémem, že politický projekt catch all party ANO Andreje Babiše vlastně již přes 10 let trvale bezkonkonkurenčně dominuje politické scéně a je v zásadě neporazitelné. Mohou Babiše trestně stíhat, mohou ho udávat v Bruselu a vymýšlet nejrůznější šikany kvůli tzv. střetu zájmu, mohou se pokoušet ho izolovat, ale dokud bude v jeho čele, je zdá se hnutí neporazitelné.
Porážet ho může toliko fakt, že nebude mít drobnější spolupartnery, se kterými může tvořit koalici. Propad ČSSD před 4 roky způsobilo, že musel jít do opozice, a letos ho zachránil nováček Motoristé.
Tu koaliční spolupráci si Babiš nemůže vynachválit a tvrdí, že je lidsky pevná.
Nedělejme si tedy iluze, že by naše vcelku stále bezmocná opozice bez naděje na změnu, Brusel Babiše coby tzv. populistu nenávidějící i naše rozsáhlé elity včetně ústavních soudců vítězství Petra Pavla za jakoukoliv cenu neocenili.
Média ho milují a tleskají za vše.
A bohužel, nehrává mu, že tam kde selhávají běžné demokratické procesy, nastupují ústavní soudy, tak jak se to stalo i v Rumunsku.
Neignorujme to a rozhodně nepodceňujme
Známý politolog a odborník na zahraniční politiku Petr Drulák navrhl, aby vláda Ústavní soud ignorovala. Nuže já bych to doplnil i o myšlenku : ignorovat prezidenta, je to vojensko ústavní pučista a uznává jen morálku síly a ostrého střetu.
Vyjít se s ním nedá.
Petr Pavel prohlásil , že jako hlava státu je automaticky vedoucím delegace a sám určí, jaká bude delegace, protože je hlavním tvůrcem zahraniční politiky
Je to jasné.
Pokud by zatím Macinka nestačil splnit pokyn Ústavního soudu k akreditaci prezidenta, mnohé by to usnadnilo.
Příští dny mohou být napínavé.
A buďme na vše připraveni.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 389x přečteno
















Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.