Jiří Paroubek: Rusko zaútočilo na pražské autobusy? Opravdu?

pepek vyskoč
13.6.2024 09:01
Když jsem viděl tiskovou konferenci ministerského předsedy Fialy a 1. místopředsedy vlády Rakušana, kteří dramaticky po zasedání Bezpečnostní rady státu v televizi hovořili o nebezpečí žhářských útoků v Česku, nestačil jsem se divit.

Ve čtvrtek podle policie došlo k nezdařenému útoku na autobusy pražského Dopravního podniku (DP) na pražském Klíčově. Muž – žhář podle obvinění policie polil vozy hořlavinou, ale zapálit je už nedokázal. Zasáhli zaměstnanci DP. Docela bych chtěl jejich zásah vidět na vlastní oči. Většina ostrah bývají muži poměrně vysokého věku a nevalné kondice a tady, alespoň podle vyjádření nejvyšších představitelů výkonné moci státu, lapli bez problémů jakéhosi teroristu, který z nějakého důvodu chtěl zapálit autobusy.

Oba dva vysocí činitelé vlády hovořili o tom, že celá akce může být inspirována či řízena agenty ruské tajné služby GRU A že prý v Německu a v Polsku probíhají v režii Rusů žhářské, ale i bombové útoky a útoky na infrastrukturu. Když premiér Fiala na tiskové konferenci hovořil o tom, že ve Vrběticích v roce 2014 vyhodili do povětří muniční sklady agenti GRU jako o nezvratném faktu, ministr vnitra souhlasně kýval hlavou. Možná, že nastala chvíle, kdy bude dobré zveřejnit důkazy, které potvrzují tuto hypotézu českých tajných služeb a policie. Mezi důkazem a hypotézou je totiž velký rozdíl.

Je také velmi podivné, že příslušné orgány českého státu nepožádaly o vydání mezinárodního zatykače na osoby, které měly údajně celou sabotážní akci v muničním skladu ve Vrběticích provést. Přitom se jednalo dokonce o dva výbuchy s určitým časovým odstupem od sebe. Prostě pro kriticky uvažujícího člověka je těch neznámých stále plno. Mluvit o děrách v plotě, kudy měli prolézt dva protřelí ruští agenti, kteří se předtím pokusili zavraždit na jiném konci Evropy novičokem údajného nepřítele ruského státu, je trochu bizarní představa. Zveřejněné fotografie dvou údajných agentů pochodujících po nějaké cestě, také nic nedokazují. Není to corpus delicti.

Takže, chce to bytelnější důkazy, abych mohl souhlasně s ministrem Rakušanem kývat hlavou při podobných vyjádřeních o ruské stopě ve Vrběticích i já.

Zase na druhé straně, i když bude těžké prokázat Jihoameričanovi, který pokus o žhářství měl provést, že byl skutečně najat ruskou zpravodajskou službou GRU či jinou, podařit se to může... Pokud považujeme ruskou zpravodajskou službu GRU za přiměřeně kvalifikovanou, aniž bych ji příliš přeceňoval, tak vidím jako velmi nepravděpodobné, že by si najala k provedení teroristického činu v Praze úplného pitomce. Podle všeho ten zhaftnutý muž pitomec opravdu je.

Co však Rusy napadnout může, to je jistá míra reakce na vysoké angažmá některých zemí v dodávkách zbraní na Ukrajinu. Zejména těch zbraní, které mohou zasahovat do hloubky ruského území. Myslím, že je pro nás velmi nebezpečné, pokud se Rusové rozhodli či rozhodnou, že půjdou touto cestou odvety....Prostě dodávky zbraní na Ukrajinu, které lze použít i k útokům na civilní cíle v Rusku, jsou spolehlivou cestou k eskalaci konfliktu do spirály končící jadernými údery.

 

Ilustrační foto: Strážmistr Flanderka instruje ve filmu Poslušně hlásím Pepka Vyskoče k odhalování ruských špionů.

 

 

 

 

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.