Babišův risk… aneb risk je zisk

vyvadil ilustrace
22.6.2024 15:36
Andrej Babiš učinil svůj nejodvážnější a nejpoctivější politický krok, když opustil frakci liberálů navázanou na prezidenta Macrona a provokativně se rozhodl otevřeně zapojit mezi evropské nejradikálnější populisty a extremisty, alespoň podle nenávistných nálepkách Pavla a Fialy. A ANO odešlo z liberální frakce Emanuela Macrona Renew i zastřešující evropské politické strany Alde.

Je to strategický a zároveň i zábavný krok: „Vy mě osočujete za populistu a extremistu? Tak víte co?  Jste mi zcela ukradení. A s radostí  klidně se mohu spojit s momentálně bezprizorním slovenským premiérem Ficem,  maďarským premiérem Orbánem, stranou  potencionální francouzské prezidentky Marine le Pen, rozhodujícím nizozemským politikem  Geertem Wildersem  spojencem.  

V pátek Andrej Babiš vysvětlil svůj krok - "Šli jsme do voleb, abychom bojovali proti ilegální migraci, abychom změnili Green Deal, který ničí evropský průmysl a zemědělství a má negativní dopad na naše občany. Na základě jednání jsme dospěli k názoru, že Renew a ALDE mají zkrátka jiná stanoviska než ANO," prohlásil Babiš na tiskové konferenci hnutí ve sněmovně. Novou frakci musí tvořit nejméně 23 europoslanců zastupujících sedm zemí. Výše zmínění hráči mají dohromady okolo 63 europoslanců z šesti států. Stačilo by jim tedy přibrat například rakouské Svobodné, nyní také v ID, nebo třeba belgický Vlámský zájem. A jsou za vodou.

Nová frakce by mohla efektivně spojovat pronárodní politiku, nesouhlas se zasíláním zbraní na Ukrajinu. Mohli by kritizovat Green Deal, migrační pakt nebo jakýkoli jiný krok EU, aniž by za něj nesli odpovědnost, protože by nebyli součástí vládnoucí většiny v europarlamentu.

Europoslanec Zdechovský v jednom svém komentu nechápavě kroutil nad krokem Babiše hlavou, protože  v dosavadní frakci Renew mohla mít se svými sedmi europoslanci na růžích ustláno. Mohla získat funkci předsedy významného výboru a místopředsedu Parlamentu. Pochopitelné. Lidovcům odjakživa šlo jen a jen o koryta.

Nic nenasvědčuje tomu, že by Babiš uvažoval tímto způsobem. Troufám si tvrdit, že tyto otázky ho ani tak nezajímají. Jeho zajímala potřeba radikálně se odpojit od politiky, kterou upřímně zase tak efektivně nezvládal a měl také máslo na hlavě.

Podstatný je jeho zájem o účast v politickém uskupení,  kde se zejména v zahraniční politice bude moci opřít o silné partnery. A zejména Viktor Orbán bude v případě vítězství Donalda Trumpa středem  pozornosti, ale i síly. Ale i Robert Fico mnohem odvážnější politik.

Z hlediska logiky politického uspořádání i  soutěže můžeme tak mít před příštími parlamentními volbami tři politické bloky, které se střetnou o vládnutí . progresivistickou vládní koalici  a euroskeptickou a eurokritickou opozici, doplněnou o levicovou „socialistickou“ část, pokud se levici podaří pro volby do Poslanecké Sněmovny  skutečně efektivně spojit.

Je velmi pravděpodobné, že Babišovo ANO bude první na pásce, ale je také pravděpodobné, že se neobejde bez inteligentního politického partnera a tím už v minulosti levice byla. A úspěšně. A pětikoalice bude poražena.

A co  víc si u nás politicky přát. ?

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.