Zatímco Brusel zuří, Putin vítá Orbána jako vůdce EU

orban putin youtube screen
7.7.2024 06:01
J.V. Člověk prostě musí baštit Viktora Orbána, nejvýznamnějšího a nejvlivnějšího alternativního evropského politika, který má stále otevřeny dveře jak u Putina, tak i u Trumpa. Jeho nepřátelé, včetně našeho premiéra i prezidenta mohou zuřit, mohou mu vyhrožovat, ale bude to nakonec on a ne oni, který dokáže, že dovedl věci dokonale předvídat: Válka na Ukrajině skončí, Putin bude vítězem ve smyslu současných svých požadavků a Biden, který ji vyvolal svým nesmyslným odmítnutím splnit ruský bezpečnostní požadavek, že se Ukrajina nesmí stát členem NATO bude poražen. A Trump, nebude-li Biden nahrazen přijatelnějším kandidátem, či kandidátkou, utrpí zasloužené vítězství. A západní politici by si měli hledat ten nejbližší kanál, kterým budou prchat. Portál Politico.eu přinesl zasvěcený komentář CSONGORA KÖRÖMIHO k návštěvě Orbána v Moskvě a je čistý jako víno…

-x-x-x-

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vřele přivítal Viktora Orbána v Kremlu, když maďarského vůdce přivítal jako "předsedu Rady Evropské unie", i když se Brusel distancoval od toho, že Orbán zastupuje 27 zemí EU.

Orbán odletěl do Moskvy jen několik dní poté, co Maďarsko převzalo šestiměsíční rotující předsednictví Rady EU. Ostatní členské státy cestu téměř jednomyslně odsoudily a trvaly na tom, že maďarský vůdce nemá od bloku žádné oprávnění k jednání.

Toto pokárání ruského prezidenta nevyvedlo z míry.

"Chápu, že jste sem nyní přijel nejen jako náš partner, ale také jako předseda Rady Evropské unie," řekl Putin ve svém pozdravu. "Doufám, že budeme moci mluvit o našich bilaterálních vztazích za těchto obtížných okolností a budeme mluvit o největší evropské krizi, situaci na Ukrajině," dodal.

"Jsem vám k dispozici a chápu, že můžete vědět, jaké jsou mé postoje k této otázce a jaké návrhy jsme předložili," řekl ruský vůdce Orbánovi. "Jsem připraven hovořit o všech aspektech situace a očekávám, že se se mnou podělíte o svůj postoj a perspektivu evropských partnerů."

Lídři EU zuřili.

Německý kancléř Olaf Scholz zdůraznil, že Orbán "cestuje k Putinovi jako maďarský premiér", nikoli jako vyslanec Evropské rady. To bylo v souladu s poselstvím předsedy Evropské rady Charlese Michela, který na X napsal: "Rotující předsednictví EU nemá mandát jednat s Ruskem jménem EU."

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která se má stát příští hlavní diplomatkou EU, uvedla, že Orbán při návštěvě Moskvy "v žádném případě nereprezentuje EU ani postoje EU". "Zneužívá předsednické pozice EU k zasévání zmatku," řekla.

Orbán v pátek uvedl, že pokračuje v "mírové misi", jejíž součástí byla i úterní návštěva Kyjeva, kde se maďarský vůdce setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg však uvedl, že "neexistují žádné známky toho, že by Putin byl připraven vyjednávat o míru".

Orbán v Kremlu poděkoval ruskému prezidentovi za to, že ho přivítal "za těchto obtížných okolností".

"Od roku 2009 je to náš 11. osobní dialog. Ale je to výjimečnější příležitost než ty předchozí. Jak jste řekl, Maďarsko předsedá Radě EU od 1. července," řekl maďarský vůdce.

"Musím přiznat, že počet zemí, které jsou schopny jednat s oběma stranami v této válce, pomalu mizí," řekl Orbán ve svém uvítacím projevu. "Pomalu se dostáváme do bodu, kdy Maďarsko bude jedinou zemí v Evropě, která může mluvit se všemi ostatními zeměmi. A já jsem chtěl využít této situace k tomu, abych s vámi hovořil o otázkách, které jsou pro Evropu důležité."

Zdálo se, že Orbán dříve uznal, že nemá mandát k vyjednávání. "To, co dělám, může vypadat jako formát vyjednávání, protože sedíme za stolem a diskutujeme o problémech, ale nevyjednáváme," řekl v pátek ráno v rozhovoru pro maďarský státní rozhlas. "To je důvod, proč ani nepotřebuji mandát, protože nic nezastupuji."

Jeho protějšky v EU to viděly jinak. Jak řekl švédský premiér Ulf Kristersson: "Vysílá to špatný signál vnějšímu světu a je to urážka boje ukrajinského lidu za jeho svobodu."

V prohlášení pro novináře po schůzce Putin uvedl, že lídři diskutovali o vztazích mezi EU a Ruskem, ale začal tím, že hovořil o bilaterálních otázkách mezi Maďarskem a Ruskem, a poté přešel k válce na Ukrajině.

Ruský prezident řekl, že byli "vždy otevřeni" diplomatickému řešení a že Rusko stojí za "úplným urovnáním konfliktu". Zdůraznil však, že měl na mysli "úplné stažení ukrajinských jednotek" ze čtyř ukrajinských regionů, které Rusko částečně okupovalo, což Kyjev odmítá.

Navzdory protestům Orbánových evropských partnerů oba lídři také diskutovali o vztazích mezi Ruskem a EU, které jsou podle Putina "na historickém minimu". Ruský vůdce řekl, že Orbánovu návštěvu vnímá jako pokus o "obnovení dialogu" mezi mezinárodními hráči.

Orbán ve svých poznámkách také zdůraznil, že "učinili první důležitý krok k obnovení dialogu" a řekl, že na tom bude "nadále pracovat" během šesti měsíců maďarského předsednictví EU.

Podle Orbána se Putina zeptal na tři hlavní body: současné mírové plány, možnost příměří a budoucnost evropského bezpečnostního systému. "Jsem prezidentovi vděčný za otevřenou a upřímnou diskusi," řekl Orbán.

J.V. Každý to jistě cítí, bidenovský a macronovský válečnický a progresivistický Západ má na kahánku. Zuřivost představitelů současného Západu to jen dokazuje. No nic. Těch pět měsíců do 5.listopadu to vydržíme, když už jsme to museli snášet přes dva roky. Přijde mír.

 

 

Ilustrační foto: Orbán a Putin, Youtube screen

 

 

 

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.