Západní dvojí metr je zdrojem problémů, napsal v úvodníku China Daily

china daily
19.5.2023 11:49
Německý kancléř Olaf Scholz se trefil do černého, když v pondělním projevu v Berlíně neochotu některých vlivných zemí, jako je Indie, Vietnam a Jižní Afrika, kritizovat Moskvu za konflikt s Ukrajinou, přisuzoval jejich názoru, že mezinárodní principy nejsou uplatňovány stejně – takovou myšlenkou začíná středeční redakční úvodník portál China Daily.

"Když mluvím s vůdci z těchto zemí, mnozí mě ujišťují, že nezpochybňují základní principy našeho mezinárodního řádu. Potýkají se s nerovným uplatňováním těchto principů," řekl Scholz. To, co očekávají, jsou prý rovné podmínky a konec západních dvojích standardů.

„Jeho poznámky jsou objevné, vezmeme-li v úvahu, že příkladů západních zemí, které se uchylují k dvojímu standardu v takových otázkách, jako je volný obchod, lidská práva a demokracie, aby prosadily své vlastní zájmy, je mnoho. Tato praxe se stala hlavním zdrojem globální nestability a třenic na ekonomických a geopolitických frontách.

Vezměte si například Spojené státy. I když Čínu neustále kritizují za zpochybňování mezinárodního řádu založeného na pravidlech, samotné hrubě porušily pravidla Světové obchodní organizace upravující mnohostranný obchodní systém jednostranným uvalením cel a sankcí na jiné země.

A při srovnání způsobu, jakým se Evropa vypořádala s ukrajinskými uprchlíky s těmi, kteří prchají před konflikty na globálním Jihu, korespondentka CNN Arwa Damon poznamenala, že: "Bolestně vidíme, že uprchlíci jsou selektivně vítáni a váleční zločinci jsou selektivně trestáni. Nejde jen o západní média, která jsou zaujatá; je to západní svět" - uvádí China Daily

Taková zaujatost, často zrozená ze západní arogance a pokrytectví, podle úvodníku také nahlodala důvěru, která existuje mezi národy, která jim umožňuje spolupracovat při řešení skutečných výzev, kterým lidstvo čelí, jako je změna klimatu.

Přestože se mnoho evropských zemí snaží oživit uhelné projekty, aby upřednostnily energetickou bezpečnost, ukázaly obviňujícím prstem na africké země, které jsou nejméně zodpovědné za globální oteplování, že nedělají dost, aby splnily své klimatické závazky. A to i přesto, že kontinent nedostal od vyspělého světa slíbené finance a technologie v plné výši, aby mohl přejít od fosilních paliv k čisté energii.

„Doba, kdy si Západ mohl nárokovat vysoké morální zázemí a diktovat zbytku světa, co by měl dělat na základě západních standardů, je pryč. Pro svět by bylo požehnáním, kdyby se západní země podívaly do zrcadla, než vynesou soud nad ostatními.“ - končí China Daily středeční úvodník.

Přeložil a vybral Jan Urbach

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.