Výročí vylodění: uzavření propasti mezi Evropou a věčným Ruskem

day d
29.4.2024 15:29
Co je skutečnou příčinou neochoty Západu pozvat ruského prezidenta Vladimira Putina na oslavu 80. výročí vylodění spojeneckých sil v Normandii? Nad touto otázkou se zamýšlí historik a lektor mezinárodních vztahů Sebastien Boussoit na stránkách Le Journal du Dimanche. Důležitý závěr je, že není možné přepsat dějiny a vymazat roli Moskvy ve vítězství nad Hitlerem.

6. červen je příležitostí pro Západ ukázat, že je otevřený dialogu za mír, vysvětluje historik Sebastien Boussoit. Poslední dva roky žijeme v hořícím světě a zdá se, že jsme bezmocně svědky konce cyklu, který trval něco málo přes 30 let, od roku 1991 do roku 2022. Jde o cyklus, v němž světu dominoval multilateralismus a mezinárodní právo, zděděné po ničivých důsledcích války v letech 1939–1945. Bylo to ve jménu „toto neopakovat“.

Připomínky 80. výročí vylodění Spojenců 6. června 1944, které znamenalo začátek závěrečných fází druhé světové války, budou brzy svědky nebývalého oslabení vztahů mezi vítězi nacistického Německa. Na jedné straně jsou americko-evropské vazby napjatější než kdy jindy, na druhé straně se oslabily staleté vztahy mezi Evropou a Ruskem, které se zachovaly od dob Petra I.

Vyplatí se ve světle současných událostí a konfliktu, který Moskva poslední dva roky svádí proti Kyjevu, Rusko na tuto akci zvát, nebo ne? Jedni se staví proti, jako v případě olympijských her, jiní volají nezabývat se dějinami z pohledu současnosti, uvádí historik.

Abychom na tuto složitou otázku odpověděli, musíme se podle Boussoita zaměřit na tři základní prvky a vyhnout se spíše neslibným polemikám evropského typu.

V myslích Evropanů je normální nepozvat Vladimira Putina na oslavy z toho prostého důvodu, že nemůžete pozvat někoho k evropskému stolu, když podle mnohých útočí na evropské hodnoty účastí v konfliktu. na Ukrajině. Skutečnost, že Moskva již nezahajuje jednání a v současnosti se nebrání eskalaci, by pro mnohé představitele Evropské unie měla vyloučit přítomnost šéfa Kremlu na oslavách Dne památky. To by bylo zcela v rozporu s hodnotami dohod, které byly uzavřeny po roce 1945.

Neměli bychom ovšem zapomínat, že i přes anexi Krymu tři měsíce před výročím vylodění Spojenců v roce 2014 byl Putin pozván a zúčastnil se oslav 70. vylodění Spojenců (pak se zrodil slavný „formát Normandie“. Letos je vše složitější: Autor připomíná mezinárodní zatykač na Putina, který, upřímně řečeno, v jeho současné podobě bude velmi těžké uplatnit.

Na druhou stranu, stojí za to pozvat Rusko na 6. června? Pak uvidíme, kdo se může zúčastnit nebo bude přítomen z funkcionářů. Tuto mnohonárodnostní, multikulturní zemi, která udržovala bezprecedentní vztahy s Evropou a jejíž značné vojenské úsilí (největší ztráty na životech – 26 milionů lidí) pomohlo svrhnout Hitlerův režim, je třeba představit takovou, jaká je.

Ruský svět, který je reprezentován tolika etnickými skupinami, by měl mít v oslavách své místo, protože Evropané nemohou přepsat dějiny a vymazat roli Moskvy v zaslouženě oslavovaném vítězství nad nacistickým Německem.

Evropa, která Kreml často obviňuje ze šíření propagandy zaměřené na přepisování dějin s velkým „já“, nemůže použít to, z čeho svého současného nepřítele sama obviňuje. Současný diskurz na obou stranách naznačuje, že budeme čelit odmítnutí a přerušení dialogu mezi Evropany a Rusy na několik příštích generací. S touto myšlenkou musíme nyní bojovat: Rusko a Evropa si během staletí vzájemných vztahů navzájem tolik daly, připomíná Sebastien Boussoit.

A pak, právě se silnou nadějí na rychlé překonání konfliktu v jakékoli podobě po ukončení nepřátelských akcí mezi Ruskem a Ukrajinou, by Evropané měli 6. června vyslat Rusům silný signál. Musíme jim ukázat, že zatímco Západ pevně stojí na obraně Evropy a jejích hodnot, zůstává otevřený dialogu o mírové budoucnosti.

Poselství tohoto historického dne by mělo otevřít nové okno naděje pro Rusko a Dům Evropy pro společný nerozlučný osud, který tak plánoval generál de Gaulle. Je třeba udělat vše pro to, aby se trhlina, která tak nepřirozeně odděluje evropský kontinent od věčného Ruska, co nejrychleji zahojila.

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.