Rath: Krize ve zdravotnictví lze řešit

29.12.2010 14:21
Jako stínový ministr zdravotnictví požaduji rychlé řešení situace ohledně hromadného odchodu asi čtyř tisíc nemocničních lékařů. Možné a rychlé řešení spatřuji v navýšení úhrad pro nemocnice na příští rok. Připomínám, že v roce 2010 došlo k poklesu úhrad a totéž hodlá ministerstvo zdravotnictví učinit i v roce 2011, čímž se v podstatě ruší jakýkoliv prostor na zvýšení platů nemocničních lékařů, neboť nemocnice na to ve svých ořezaných rozpočtech zkrátka nebudou mít.

Jsem přesvědčen, že ministerstvo zdravotnictví zaspalo, díky čemuž se zcela zbytečně ztratí stovky milionů korun. Od 1. ledna 2011 totiž končí platnost tzv. Janotova balíčku, který reguloval ceny léků. Dojde tak k navýšení poplatků pro pacienty a zároveň se zvýší náklady zdravotních pojišťoven. Odhaduji, že v součtu se může jednat až o 4 miliardy korun!

Toto je přímá odpovědnost ministerstva zdravotnictví, v jehož případě se jasně ukazuje, že není dobrým hospodářem. Na jedné straně nám sice tvrdí, že nemá peníze na zvýšení platů nemocničních lékařů, na druhé straně však zcela zbytečně vyhazuje peníze oknem a zatěžuje peněženky pacientů.
david-rath
Lékař, bývalý poslanec a exministr zdravotnictví. Od listopadu 2008 do května 2012 také hejtman Středočeského kraje.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zdobinsky
Pane Dubo, že označíte své přání za upřímné, ještě neznamená, že to tak je. Vaše příspěvky, nebo spíš jen krátké šlehy, jsou absolutně studené, takže se dá velmi pochybovat, že jste schopen nějakých emocí. Možná je to způsob vaší prezentace, póza, kterou se snažíte držet odstup.
Aby mohli druzí vaši upřímnost posoudit, musel byste psát jiným způsobem. Pokud to z nějakého důvodu nedovedete, pak by museli mít víc signálů než jen z vámi psaných zkratek. O upřímnosti či neupřímnosti se v takových případech můžeme přesvědčit jen při osobním kontaktu, což vy jistě víte, tedy z doprovodných mimoslovních signálů. Psát tedy na tento blog o své upřímnosti, zcela zapadá do způsobu vašeho projevu. Zdůrazňování něčeho osobního (třeba upřímnosti), o čem se nemoho druzí přesvědčit, působí právě naopak.
zdobinsky
A vy v tom nemáte jasno, pane Dubo?
zdobinsky
Přesně tohle říkali komunisté, pane Dubo.
zdobinsky
Petr Očenášek; kdo za tím stojí? Myslím, že lékařské organizace, opírající se o intelektuální potenciál značně kompaktní a prestižní profese. V takovém případě není nikoho třeba dlouho přemlouvat. (Na rozdíl třeba od pekařů. Jsou rovněž nezbytní, pracují v nelidských podmínkách po nocích, ale prakticky o nich neslyšíme.)
Višňovský píše, že doktoři měli za CK Rakouska nesrovnatelně víc, než dělný lid, ale zapomíná dodat, že to byly většinou soukromé praxe, kam chodila pravidelně jen společenská smetánka. Dělníci tak leda těsně před smrtí.
Lékaři v soukromých praxích mají i dnes velmi nadprůměrné platy, ale tak, jak se společnost proletarizovala, nebo lépe řečeno zprůměrovala, takže je lékařská péče běžnou, široce dostupnou, každodenní záležitostí, proletarizovali se i lékaři, čemuž odpovídají i jejich platy v nesoukromých zařízeních. S tím se lékaři nechtějí po převratu smířit, navnadění platy lidí v bankovní či managerském prostředí. Dnes jsou finančními elitami tyto profese, za totality to byli ale jednoznačně lékaři, kteří mezi občany požívali mimořádnou prestiž. Tak, jak se bude lékařům celoplošně dařit různými nátlakovými akcemi zvyšovat finanční ohodnocení své práce, bude se celoplošně zhoršovat dostupnost lékařské péče v naší společnosti, jak tomu bylo i v poměrně nedávné minulosti.
Akce lékařů na nárůst svých platů tedy nevěští do budoucna nic dobrého.
zdobinsky
Karel Vašíček, bité jsou zejména přefeminizované profese. Ženy se u nás stále neumí účinně ozvat, na což doplácí právě i školství. Většinou se nechají ukecat a jsou příliš pasivní. To, že je dnes stále jestě školství záležitostí převážně žen, stát nepokrytě zneužívá. (V tomto směru pro ně mnoho nedělá ani ČSSD, i když hledá inspiraci v severských státech.) To na drahách, nebo u lékařů je to jiné. Ti dokáží jít daleko tvrději za svým.
k_vasicek
Já nevím, proč by se měly navyšovat nějaké rozpočty. Lékaři sami říkají, že doufají, že se budou moci vrátit. Vědí velmi dobře, že je v zahraničí nikdo nečeká a že by se tam neuplatnili. Pokud chce někdo odejít do zahraničí, tak dá výpověď a odejde. organizovat nějakou hromadnou výpověď, to by ve skutečnosti snižovalo šanci získat nějaké žádoucí místo. oni nechtějí odejít, oni vyhrožují a vydírají. Až budou chtít vzít zpět, tak se jim prostě sníží mzda o 10 proc. a ušetřené peníze se mohou použít na platy zdravotních sester a ošetřovatelek a sanitářů. jejich platy je třebas řešit.
nevím, jaké jsou dnes zákony, ale nabízí se vojenské cvičení. tedy ty lékaře, kteří budou nezaměstnaní povolat na vojenské cvičení a převelet do nemocnice.Alespoň by měli zajištěné stravování a náplň činnosti.
průměrný plat 50 tis. Kč jim nestačí, chtějí 150 tis. Kč, Evropské platy by chtěl každý učitel i dělník.
neustále vidíme neuvěřitelnou zpupnost lékařů a soudců.
ty řeči o vyhazovaných penězích oknem, tomu snad ani nikdo nemůže věřit, tak to prostě funguje, vždy se najdou ti, kteří se chtějí přiživit. navíc, když po 2 minutách zjistím např., že soukromý lékař je podplacen farmaceutickou firmou, a ten lékař je vyloženě blbec, že to poznám po 2 minutách, tak to je masový jev, ti ostatní nejsou tak průhlední.
Musí se uznat, ti lékaři si to dokáží zorganizovat, lépe než učitelé, nějaké soc. pracovnice či pečovatelky nebo listonošky, ty jen mlčí.
Politikové řeší jen viditelné problémy, když se někdo vzbouří, když lidé mlčí, tak to je jejich minus
Děkujeme odcházíme, jen nevíme kam!
Brežněv vzkázal Husákovi na otázku, co má dělat s odbojniky: "Vyhladovět!"
zdobinsky
Pravicové voličské spektrum, včetně sněmovny a vlády, nejspíš navštěvuje lékaře se soukromou praxí, tak je to netíží. A my ostatní, dají-li voliči, si musíme počkat do příštích voleb.