Pro Si je všechno čisté ...

san francisco stany
15.11.2023 17:28
Sanfranciské úřady se rozhodly izolovat místa konání summitu APEC a dát je do pořádku, píše Lloyd Billingsley v článku pro The American Spectator. Ve skutečnosti je město špinavé a pusté, ale Američané chtějí před Si Ťin-pchingem skrýt skutečný obraz.

V předvečer summitu Asijsko-pacifické hospodářské spolupráce (APEC) staví San Francisco kolem zvláštní bezpečnostní zóny černé barikády. Někteří věří, že zeď má zabránit demonstrantům v přiblížení se ke koloně Si Ťin-pchinga. Ale ve skutečnosti je navržen tak, aby před očima čínského vůdce skryla strašlivou špínu a opuštěnost.

V posledních letech se San Francisco stalo toaletou pod širým nebem. Zvláště špinavé oblasti jsou vyznačeny na mapách. To vše se stalo pod vedením ředitele veřejných služeb Mohammeda Nuru. Podle jím zadané studie za 400 000 dolarů bylo město prakticky neposkvrněné. Ve městě však zůstává špína.

Podle California Proposition 47 může zločinec ukrást věc za téměř tisíc dolarů, aniž by byl obviněn z trestného činu. Od přijetí tohoto zákona v roce 2014 se počet krádeží z aut prudce zvýšil. Letos do září jich bylo 15 000. Policie ve většině případů pachatele nezadržela.

Městská čtvrť Tenderloin se stala trhem s drogami pod širým nebem. Ulice jsou poseté jehlami, výkaly a nábojnicemi. Prodávají tam fentanyl a metamfetamin. Tyto syntetické opioidy jsou mnohonásobně silnější než heroin. To vše se děje poblíž Union Square a nákupní čtvrti.

„Centrum San Francisca, kdysi krásné a prosperující, je nyní pustinou filmu o zombie apokalypse,“ napsal letos Elon Musk na Twitteru (X).

Obyvatel města a komentátor Richie Greenberg poznamenává: "Když se na obzoru objevila vyhlídka na summit APEC, představitelé města odmítli hnout prstem."

Nyní, když je summit ve městě, „zametají chodníky vysoce výkonnými vodními děly, čistí systém rychlé přepravy Bay Area a snaží se, aby bezpečnostní zóna APEC zazářila,“ uvádí Greenberg, který srovnává San Francisco s Potěmkinovými vesnicemi, které byly použity k oklamání královské rodiny v Rusku. Tentokrát je „pro Xiho všechno čisté a o čistotu se neptáš,“ vtipkuje Greenberg. Až skončí fórum APEC, všechno se vrátí: drogy, stany i špína.

Obyvatelé San Francisca mají právo vědět, proč město neuklízí pro obyvatele, podniky a turisty. Velkou část problému tvoří kalifornský plán pro bezdomovce.

"Státní politika Housing First si klade za cíl vybudovat nebo zakoupit trvalé obydlí pro všechny lidi bez domova, často na náklady daňových poplatníků," vysvětluje Lawrence J. McQuillan. Zní to dobře, ale realita ve státě těmto slovům odporuje.

Počet bezdomovců roste. Na každého, kdo získá bydlení, připadají až čtyři noví bezdomovci. Kalifornie se stala po Havaji druhým nejdražším státem v Americe na bydlení. Stavba domu trvá pět a více let. V San Franciscu je průměrná cena „dostupného“ domu nebo bytu 750 000 dolarů, ale může dosáhnout až 1,2 milionu dolarů.

Od roku 2018 do konce roku 2022 utratila Kalifornie 17,5 miliardy dolarů na programy Housing First bezvýsledně. Newsom a představitelé města záměrně ignorují různé přístupy k řešení problému, které se již ukázaly jako účinné.

High-tech prefabrikované konstrukce, jaké používá například armáda, mohou poskytnout bydlení stovkám lidí. Dodávají se v různých velikostech a lze je přizpůsobit místním potřebám. Ať tak či onak, jsou „bezpečnější a humánnější než život na ulici“. Jsou také blíže těm, kteří se starají o bezdomovce a mohou pomoci vymýtit základní příčiny bezdomovectví.

Je nepravděpodobné, že by se obyvatelé San Francisca nechali zmást mimořádnými opatřeními přijatými v rámci přípravy na summit APEC. Pokud je „všechno čisté pro Si“, pak by vše mělo být „čisté pro vás i pro mě“. Pokud budou představitelé města nadále ignorovat osvědčená opatření, San Francisco navždy zůstane zábavním parkem lidského neštěstí a utrpení.

(kráceno)

 

San Francisco, ilustrační foto, 2023

 

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.