Prečo majú o slovenskom hokeji rozhodovať zahraničné korporácie?

blaha 2403jpg
15.4.2024 13:51
Ako ľavičiara a vlastenca ma mimoriadne znepokojuje, ako najmä v poslednom čase zneužívajú svoju ekonomickú silu niektoré zahraničné korporácie a ako nasilu pretláčajú svoj politický názor.
 1. Proti pozvaniu slovenských hokejistov z KHL najviac kričali sponzori SZĽH, nadnárodné korporácie z Francúzska a Česka, menovite Orange a Škoda.
 1. Do šikanovania slovenských športovcov a umelcov sa zapojili aj iné korporácie z Francúzska a Rakúska, menovite Renault a Rauch. Spomeňte si na Attilu Végha a Rytmusa.
 1. Do politiky výdatne zasahuje aj americká korporácia Meta, ktorá vládnym politikom likviduje kontá na Facebooku, spomeňte si na môj prípad či Ruda Huliaka.
 1. A ja sa pýtam - ako si môžu zahraničné firmy dovoľovať vstupovať do slovenskej politiky a do zásadných rozhodnutí Slovenskej republiky?
 1. Ide o vážne narúšanie národnej suverenity, veď prečo majú nejakí pracháči z Francúzska či Ameriky ovplyvňovať, kto bude hrať hokej za Slovensko a kto bude mať slobodu slova a kto nie?
 1. Ale toto nie je len o suverenite. Toto je aj o demokracii. Ak namiesto ľudí rozhodujú peniaze, potom sa už nebavíme o demokracii, ale o oligarchii.
 1. Ak sa majú športovci ako Attila Végh báť povedať svoj názor, aby ich nepotrestal Renault, lebo fešandy v Renaulte fandia Korčokovi, tak už nehovorme o "vláde ľudu", ale o vláde korporácií.
 1. Áno, bojkot ich produktov je jednou z odpovedí, ktoré môžu bežní Slováci použiť, ak nechcú, aby zahraničné firmy znásilňovali demokraciu na Slovensku.
 1. A áno, ja tento nástroj ako súkromná osoba využívam. A nechutná rusofóbia, ktorú cítim z postojov Orangu či Škody, bude mať vplyv na to, čo a kde si budem kupovať.
 1. Ale toto zneužívanie svojej ekonomickej moci zo strany korporácií musí riešiť štát. Musíme chrániť našu suverenitu a demokraciu.
 1. Alebo sa potom pýtajme opačne. Čo by hovorili slniečkari, keby divadlá začali zakazovať hercom ako svojim zmluvným partnerom, aby na námestiach jačali tie svoje tuposti proti vláde?
 1. To by tu bolo kriku, že niekto obmedzuje slobodu slova. Ale keď to isté robia korporácie Attilovi Véghovi či Rytmusovi, tak tomu slniečkari tlieskajú. Farizeji.
 1. A keď Orange či Škoda zneužíva svoje prachy na to, aby tlačil SZĽH do rozhodnutí založených na geopolitike a nenávisti, tak sa tvária, že to je v poriadku.
 1. Nie, nie je to v poriadku. Oligarchia nie je v poriadku. Plutokracia nie je v poriadku.
 1. Slávny filozof Michael Walzer, ktorého som mal tú česť aj osobne stretnúť, to vyjadril jasne - ak má byť spoločnosť spravodlivá, milionári nemôžu prenášať svoju ekonomickú moc do iných sfér, ako je šport či demokracia. Bodka.

Je najvyšší čas, aby štát klepol oligarchom po prstoch. To, že máte prachy, neznamená, že si Slovensko kúpite. Platí to pre ESET, platí to pre Renault a platí to aj pre Orange!

Ľuboš Blaha

Publikováno na sociální síti Telegram

(Autor je místopředsedou NR SR a místopředsedou strany Smer-ssd)

 

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.