Padne von der Leyen či ne? Toť otázka jako být či nebýt z Hamleta

Ursula von der Leyen ilustrace
5.6.2024 11:26
J.V.: Evropské volby jsou přede dveřmi a každý, kdo má zájem se jich účastnit, může mít jiné cíle. Strany, jejichž kandidáti se jich účastní myslí pochopitelně na svůj domácí výsledek. Ale snad poprvé v historii EU jsou volby především o tom, zda padne dosavadní fanatická předsedkyně EK, což se nikdy předtím nestalo. Fanatická v prosazování dogmatického pojetí zelené dohody, fanatická v podpoře války proti Rusku, fanatická v potlačování plurality názorů. Jestli EU má mít šanci na úspěch, tato osoba už musí zmizet z vedení EU.

Kdo se chce seznámit s jejími vyhlídkami na zvolení či pád, má možnost si zahloubat do dvou článků Politico.eu, které ze dvou úhlů pohledu tento možný vývoj sledují. Nejprve z pohledu celoevropského a druhého možná ještě významnějšího, z faktu, že nejmenší a nejslabší člen současné tragické vládní koalice v Německu, tj. podnikatelsko orientované FDP budou její podporu blokovat ve vládě. Je to nadějné čtení…  „Ursula von der Leyenová potřebuje 361 hlasů, aby si udržela své místo. Hodně štěstí s tím“ píše Nicholas Vinocur.

V roce 2019 si Ursula von der Leyenová zajistila místo předsedkyně Evropské komise v Evropském parlamentu jen těsnou většinou: devíti hlasy.

Letos se hra s čísly potřebná k zajištění druhého funkčního období od potenciálně mnohem nepřátelštějšího Evropského parlamentu po volbách do Evropského parlamentu, které se budou konat 6. a 9. června, jeví jako ještě těžší. Existuje velmi reálná šance, že německá konzervativka prostě nezíská hlasy.

Aby si von der Leyenová mohla vybojovat další štaci v čele EU ze 13. patra sídla Komise na Berlaymont v Bruselu, musí překonat dvě velké politické překážky.

Za prvé potřebuje získat podporu kvalifikované většiny z 27 vedoucích představitelů EU u jednacího stolu Evropské rady na povolebním zasedání na konci června. Zadruhé musí získat nejméně 361 hlasů od 720 poslanců Evropského parlamentu, aby potvrdila volbu vedoucích představitelů během následného tajného hlasování v Parlamentu.

Na straně Rady je situace snazší. Středopravicová Evropská lidová strana (EPP) Ursuly von der Leyenové má ve svém seznamu 12 hlav států a předsedů vlád EU a lze očekávat, že se všichni postaví za ní. Vždy existuje nebezpečí, že se věci mohou pokazit: francouzský prezident Emmanuel Macron by mohl volit jiného kandidáta a německý kancléř Olaf Scholz pochází ze socialistického tábora. Prozatím jí však národní lídři nedávají rozštěpující politickou migrénu: To je parlament.

Průzkumy naznačují, že EPP Ursuly von der Leyenové bude po volbách se 170 křesly největší samostatnou skupinou v parlamentu. Aby si vybudovala většinu, bude muset v povolebním handlování nabídnout dobroty ostatním velkým centristickým skupinám – socialistům a liberálům. Dohody budou záviset na tom, které země získají nejvyšší posty v Bruselu – například obchodní a ekonomické role v komisi – a které politické strany získají vedoucí role v parlamentních výborech.(Celá tzv.evropská demokracie je v podstatě handlem)

I tak ale musíme vytáhnout kalkulačky a probrat, jak si čísla stojí. Můžete se vsadit, že von der Leyenová to udělá.

Spočítejte si to

Pokud se jí podaří zajistit si podporu EPP, liberální frakce Renew Europe a socialistů a demokratů, bude to podle projekcí průzkumu veřejného mínění serveru Politico znamenat asi 390 křesel.

To by ji dostalo přes práh 361, ale není to tak jednoduché. Experti a političtí insideři varují, že i když jim straničtí lídři nařídí, aby podpořili Ursulu von der Leyenovou, je pravděpodobné, že něco přes 10 procent zákonodárců v každé z těchto skupin bude buď proti ní, nebo se zdrží hlasování.

Desetiprocentní míra úbytku by snížilo celkový počet hlasů Ursuly von der Leyenové na 351, což je o 10 méně, než je kritický počet. A to je velkorysý odhad: Podle politických insiderů, s nimiž POLITICO hovořilo pro tento článek, bude míra vzpoury téměř jistě vyšší než 10 procent, a to i uvnitř vlastní EPP Ursuly von der Leyenové. V předchozích volbách se rebelové, kteří se vzpírali stranické linii, pohybovali mezi 13 a 28 procenty.

V roce 2019 získala Ursula von der Leyenová většinu devíti hlasů díky podpoře EPP, Renew a S&D. Získala také řadu hlasů od strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána a polské konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Neexistuje způsob, jak by tentokrát získala tyto dva tábory. Tvrdě tlačila na stranu Právo a spravedlnost a Fidesz kvůli jejich selháním v oblasti právního státu a její administrativa je označila za bêtes noires.

Vysoce postavený insider EPP řekl pod podmínkou anonymity, že šéf potřeboval jít lobbovat do Občanské koalice Donalda Tuska v Polsku | Wojtek Radwanski/AFP prostřednictvím Getty Images

Pokud jde o socialisty a liberály, rostoucí počet jejich europoslanců by mohl letos Ursulu von der Leyenovou sestřelit, protože se obávají, že je ochotna uvažovat o spojenectví s italskou krajně pravicovou premiérkou Giorgií Meloniovou. Obviňují ji také z rozmělňování zelené agendy EU.

Kromě toho existují jasně červené varovné signály, že počet rebelů v jejích vlastních řadách EPP by mohl být podivně vysoký. Francouzský deník Les Républicains, který by měl mít šest europoslanců, ji nepodporuje a insideři EPP se obávají nejisté podpory mezi jejich italskou, španělskou a slovinskou delegací. Na březnovém sjezdu EPP, který ji měl nominovat v Bukurešti, řeklo 18 procent ze 499 delegátů, kteří hlasovali, "ne" Ursule von der Leyenové.

Uznal tuto obavu z toho, že v tajném hlasování získá plnou podporu řadových členů EPP, a pod podmínkou anonymity řekl, že šéf musí jít lobbovat do Občanské koalice Donalda Tuska v Polsku a španělské Partido Popular.

"Ona (Ursula von der Leyenová) si musí vyhrnout rukávy a všem zavolat. Musí v tom pokračovat, dokud kampaň neskončí. Musí tvrdě tlačit na to, aby se Španělsko uskutečnilo. Musí tvrdě tlačit na to, aby se Polsko uskutečnilo. Chce to plánování," řekl insider z EPP.

François Xavier Bellamy, člen Les Républicains, ve francouzském disidentském táboře EPP řekl, že pokud nebude předsedkyně Evropské komise znovu zvolena, "bude to díky boji, který jsme vedli, což ji postavilo do menšiny v její vlastní straně".

Bellamy zastupuje jen malý počet zákonodárců, ale jeho návrh, že by se proti Ursule von der Leyenové mohly postavit i další národní delegace – spolu s nepříliš drtivou podporou pro ni během nominační konference v Bukurešti v březnu – naznačuje riziko značného deficitu.

Faktor Meloniové

Ursula von der Leyenová se usilovně dvoří italské premiérce Meloniové, jejíž podporu bude potřebovat jak u stolu v Radě, tak v Parlamentu, ale vypadá to jako strategie, která by se mohla vymstít. Čím blíže se dostane k Evropským konzervativcům a reformistům (ECR) Meloniové, tím více hlasů bude odebírat socialistům a liberálům.

Podpora Meloniové bude klíčová pro její nominaci do Rady, ale její hodnota je méně zřejmá v parlamentu, kde její strana Bratři Itálie získá jen asi 23 křesel.

Těchto 23 hlasů by téměř jistě převážila ztráta hlasů socialistů, z nichž mnozí, zejména v Scholzově sociálně demokratické straně v Německu, by se obrátili proti von der Leyenové kvůli jejímu koketování s Meloniovou.

Socialisté a demokraté (S&D), Renew a Zelení uvedli, že nepodpoří znovuzvolení Ursuly von der Leyenové, pokud uzavře nějakou dohodu s krajně pravicovými spojenci Meloniové v parlamentu. To může, ale nemusí být planá hrozba – podmínky takové dohody nemusí být zveřejněny a hlasování je tajné – ale stále to vyvolává obavy ohledně úrovně podpory v

Pokud se Ursula von der Leyenová von der Leyen vzdá naděje, že získá podporu od ECR, bude potřebovat podporu nejen od Renew a S&D, ale také od Zelených, aby vyrovnala ztrátu. Se Zelenými v mixu by předpokládaná základna podpory Ursuly von der Leyenové činila 432 hlasů – což je více než dost na to, aby překročila práh, i když vezmeme v úvahu značnou míru úbytku.

Nic však není méně předvídatelné než to, jakou podporu může očekávat od Zelených, kteří v roce 2019 von der Leyenovou nijak systémově nepodporovali. Německý zákonodárce Zelených Daniel Freund v rozhovoru pro Politico poukázal na to, že Zelení úzce spolupracovali s Ursulou von der Leyenovou po celou dobu jejího funkčního období u moci a stále mohou nabídnout podporu pro její znovuzvolení, i když taková podpora by přišla výměnou za "seznam požadavků".

"Otázka zní: Co získáme, když se dohodneme na spolupráci s ní?" zeptal se. "Jako Zelení máme dlouhý seznam požadavků, které bychom chtěli změnit."

"Pokud budeme pokračovat v Zelené dohodě, v právním státě, pokud je to její program, tak předpovídám, že je to něco, co Zelení mohou unést," dodal.

Právě tyto závazky by se však pro Zelené mohly ukázat jako toxické pro podporu Ursuly von der Leyenové mezi konzervativci, kteří se v posledním roce jejího mandátu konkrétně vzbouřili proti klíčovým aspektům Zelené dohody, jmenovitě proti postupnému vyřazování spalovacích motorů a zákonu o obnově přírody.

J.V.: Do tohoto procesu určujícího bytí či nebytí Ursuly von der Leyen spadá jako do skládačky možná koaliční vzpoura nejmenšího koaličního partnera v bonské vládě - propodnikatelské FDP, která pokračuje ještě dál

 

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.