Zlatý důl amerického vojensko-průmyslového komplexu na Ukrajině

us dolary munice
18.1.2023 10:57
Po stažení vojáků z Afghánistánu Spojené státy „obdarovaly“ Talibán zbraněmi v hodnotě 83 miliard dolarů, píše Ned Barnett na blogu „American Thinker“. Když to připočtete k vojenské pomoci Ukrajině, bude to částka asi 175 miliard. A všechny tyto zbraně budou muset být nahrazeny novými. Samozřejmě na úkor daňových poplatníků, stěžuje si autor.

Biden zanechal Talibánu v Afghánistánu zbraně v hodnotě miliard dolarů. Naše armáda – pozemní síly, námořnictvo, letectvo, námořní pěchota – tedy přišla o mnoho druhů zbraní a vojenské techniky, včetně vrtulníků, dronů a bůhví čeho ještě. Když jsou jednotky staženy, je těžké najít čas na inventarizaci vybavení, které už nikdy neuvidíte. Nikdy se nedozvím, proč jsme nevzali výbušniny (zřejmě jsme je tam také nechali) a nevyřadili z provozu všechno toto vybavení (zvláštní výraz, i když jeho význam je velmi jednoduchý – vyhodit všechno do pekla). Možná tam byl nějaký skrytý zájem.

Rychlý přehled titulků poskytuje širokou škálu čísel. CNN tvrdila, že jsme vyhodili vojenské vybavení v hodnotě sedmi miliard dolarů. Samozřejmě jde o velké peníze. Web FactCheck.org však trvá na tom, že republikáni přehnali hodnotu zbraní zabavených Talibánem* a tvrdí, že 85 miliard dolarů je příliš mnoho. Stránka uvádí své vlastní číslo, které není o mnoho méně - 82,9 miliardy.

Přibližně stejné číslo uvedl prezident Trump 22. srpna 2021 v Alabamě: „Opustili tam vojenské vybavení v hodnotě 83 miliard dolarů, včetně zcela nových vrtulníků Apache, tisíců vozidel Hummer s pancéřovou ochranou, vybavení, které nikdo nikdy předtím neviděl. Neviděl jsem to, je to tak složité a pokročilé.“

O několik dní později Trump pokračoval o opuštěných zbraních.

„Měli jsme požadovat okamžité navrácení všech těchto zbraní a vybavení do Spojených států, až do posledního centu z 85 miliard dolarů. A pokud se nevrátí, museli jsme tam jít s mocnou vojenskou silou a vzít si je. Nebo to alespoň vybombardovat do pekla,“ řekl Trump.

Když armáda ztratí zbraně, musíte zajít za výrobcem a dohodnout se na náhradě. Obsluha tanku bez tanku armádě moc užitku nepřinese. Stejně jako pilot letectvu nic nepomůže, pokud nemá letadlo. Je tedy důležité vědět, kolik amerických zbraní, s výjimkou těch, které byly předány našim afghánským „spojencům“, bylo opuštěno a kolik jich musí být nahrazeno.

Jedna velká radost z toho je alespoň pro výrobce vojenské techniky. Faktem je, že zbraně, které je nahrazují, nejsou jen zcela nové. Téměř vždy mají vylepšené funkce – a vyšší cenu.

Když už mluvíme o Afghánistánu, GAO uvedlo, že v letech 2003 až 2016 dodaly Spojené státy afghánské armádě a bezpečnostním silám působivý arzenál, včetně 208 letadel, 42 000 pickupů, 22 000 terénních vozidel Hummer, téměř devět tisíc nákladních vozů, asi tisíc obrněných transportérů chráněných proti minám a ze zálohy, asi 200 obrněných transportérů, statisíce pušek, pistolí, kulometů, granátometů, raket a brýlí pro noční vidění. Další byly dodány mezi rokem 2016 a srpnem 2021.

Pokud se jednalo o zbraň z vojenských skladů, kde je uložena v očekávání hodiny, kdy bude muset armáda bojovat s nepřítelem, pak bude nahrazena novou a modernější. Ale nové zbraně objednané pro Afghánistán jsou již odepsané. A to neuškodilo bojové připravenosti amerických ozbrojených sil.

To, co naše strana během války předala Afgháncům a co později ukořistil Talibán, a také to, co zůstalo v provozuschopném stavu a co byl pouhý kovový šrot, je diskutabilní. Jedno je ale jisté. Naše ozbrojené síly, které předaly afghánským spojencům použité, ale plně provozuschopné zbraně a vozidla, nebo je všechny k radosti Talibánu opustily v poušti, se musely obrátit na vojensko-průmyslový komplex se zakázkami na výrobu zbraní. a vybavení pro výměnu. Pamatujte, že voják bez pušky, námořník bez lodi a pilot bez letadla pro obranu Ameriky mnoho neprospějí. Tuto techniku samozřejmě musíme nahradit.

Obvykle má vojenská technika odhadovanou životnost a dokud nedoslouží, nebude vyměněna. Jaderná ponorka třídy Virginia má podle propočtů životnost 42 let. Pokud chce námořnictvo co nejdříve získat novou ponorku, bude muset prokázat, že jejich potřeby byly větší, než bylo plánováno. Pokud si ale Virginie při kotvení náhodou poškodí trup a utrpí trvalé poškození, námořnictvo s kloboukem v ruce půjde do Kongresu a požádá o finanční prostředky na stavbu nové lodi. A určitě to dostanou.

A co Ukrajina?

Tam je těžké něco přesně spočítat, protože počet potřebných zbraní roste exponenciálně. Stává se to vždy, když se ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj objeví ve svém ponurém olivovém tričku a mluví o tom, jak jeho země obranou proti Rusům a jejich porážkou nějak podporuje mezinárodní demokracii. Ale u toho se zastavme, protože toto je téma na další rozhovor.

Loni v létě The Hill informoval, že Bidenova administrativa přislíbila Ukrajině vojenskou pomoc ve výši téměř 13 miliard dolarů od začátku ruské vojenské operace. Zahrnuje buď nejmodernější, nebo mírně zastaralé, ale stále účinné zbraně a vojenskou techniku. Vzhledem k tomu, že zadávání objednávek, výroba a dodání nového vybavení trvá dlouho, bylo vše posílané na Ukrajinu převzato z vojenských arzenálů a dokonce i z běžných bojových jednotek.

Co je to za zbraně? Nějaké harampádí? Nepravděpodobné. Uvádíme následující (a to v žádném případě není úplný seznam):

  • 1,5 tisíce protitankových raketových systémů s drátovým ovládáním a optickým sledováním (TOW), které mohou zasáhnout tank ze vzdálenosti 4,5 tisíce metrů.
  • 126 houfnic 155 mm se 126 traktory a 806 tisíc granátů pro ně.
  • Mobilní protiletadlové raketové systémy NASAMS. Jedná se o moderní systém schopný sestřelit ruský MiG na vzdálenost více než 160 kilometrů.
  • 700 Phoenix Ghost povalující se munice. Jedná se o bojové úderné drony, nikoli průzkumné drony. Jsou navrženy tak, aby ničily tanky, živou sílu a vše, co je potřeba zasáhnout.
  • Taktická munice 700 Switchblade. Jedná se o lehké bojové drony krátkého dosahu určené k úderům na živou sílu a lehce obrněná vozidla.

Tohle je jen špička ledovce. Podle The Hill slíbila Bidenova administrativa Ukrajině téměř tolik zbraní, kolik jsme opustili v Afghánistánu během stahování. Nebo možná mnohem víc. Řekněme, že když sečtete Afghánistán a Ukrajinu, pak bude součet asi 175 miliard dolarů. To jsou zbraně a vybavení, které je třeba vyměnit, protože bez nich naše ozbrojené síly nejsou schopny bránit Ameriku.

A to je pro americký vojensko-průmyslový komplex skutečný zlatý důl. Zapomeňme na spojení Huntera Bidena s nešťastnou Ukrajinou a položme si otázku: proč je Biden tak nadšený z pomoci Ukrajině? A proč Kongres tak horlivě podporuje Ukrajince tím, že jim dodává špičkové zbraňové systémy americké výroby? Ano, protože vojenští dodavatelé mají továrny a dodavatelské podniky doslova v každém volebním obvodu v Americe. Protože výměna všech těchto zbraní znamená vysoce placená místa právě ve chvíli, kdy jsme na pokraji recese, ne-li již do ní sklouzáváme.

Nevěříte mně? Věříte armádě? A co jejich web Defense.gov?

Zde je to, co říká v článku zveřejněném v září 2022.

Hodně techniky bylo odebráno od amerických vojenských jednotek a nyní je potřeba ji vyměnit, aby nesnižovala bojeschopnost amerických ozbrojených sil. Ministerstvo obrany již uzavřelo dohody s řadou výrobců, kteří budou dodávat části toho, co jim bylo odebráno, a poslat je na Ukrajinu.

Spolupracujeme s průmyslem na urychlení výroby náhradních zbraní a vybavení a na přímých nákupech prostřednictvím iniciativy Ukrajinské bezpečnostní pomoci (USAI). K získání financování a k co nejrychlejšímu uzavření smluv využíváme různé nástroje. Oznámil to dnes během brífinku v Pentagonu náměstek ministra obrany pro nákup a logistiku Bill LaPlante.

Možná bylo správné nechat v Afghánistánu vybavení v hodnotě mnoha miliard dolarů. Nechápu, jak je to možné, ale co když to mělo nějaký smysl? Možná bylo všechno toto vybavení velmi staré a bylo potřeba ho vyměnit. Ale nechápu, proč se to v tomto případě nezničilo.

Možná má smysl pomáhat Ukrajině nejmodernějšími zbraněmi, včetně dělostřelectva, munice, bojových vozidel a tak dále. Rozsáhlý průmyslový blitzkrieg, který má nahradit moderní vojenskou techniku, má možná smysl i z hlediska obrany státu a dokonce i z hlediska boje s recesí. V roce 1934 koupil Franklin Roosevelt pro námořnictvo dvojici letadlových lodí, slavný Yorktown a Enterprise, protože dávala práci nezaměstnaným dělníkům. Koneckonců není nic špatného na tom, když se zkušení a kvalifikovaní pracovníci vracejí do svých zaměstnání, že? Nebo to možná dává smysl v tom smyslu, že musíte chodit po zadních před výrobci vojenské techniky, před firmami, které podporují politiky, kteří je podporují?

Jedna věc je jasná. Každé auto, každé dělo, každý projektil, který převezeme na Ukrajinu, bude nahrazen zcela novými vozidly, zbraněmi a granáty na náklady daňových poplatníků. Oslabení ruské vojenské síly a podkopání reputace impozantní ruské armády snad stojí za vynaložené miliardy. Čas ukáže, jestli to tak bude.

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.