Ľuboš Blaha se zastává Juliana Assange

Assange free Henry Nicholls
19.2.2024 19:20
Místopředseda Národní rady Slovenské republiky a místopředseda strany Směr zaslal dopis velvyslanci Velké Británie na Slovensku, ve kterém se domáhá spravedlnosti pro novináře Juliana Assange, který je v Británii již několik let zadržován a hrozí mu vydání do Spojených států amerických (SSA). Přinášíme text tohoto dopisu.

Vážený pán veľvyslanec,

verejnosť na Slovensku s vážnym znepokojením sleduje dianie okolo whistleblowera Juliana Assangea, človeka, ktorému svet vďačí za to, že sa dozvedel pravdu o mnohých zločinoch páchaných v mene veľmocí.

Je iróniou, že v čase, kedy mnohé západné kruhy ostro kritizujú to, čo sa stalo Alexejovi Navaľnému, v britskom väzení sa nachádza nevinný človek, Julian Assange, ktorý sa "previnil" iba tým, že bojoval za pravdu a slobodu slova. Mnohým ľuďom na Slovensku to pripadá ako do očí bijúce pokrytectvo.

Julian Assange ako zakladateľ organizácie Wiki Leaks, ktorá viac ako desaťročie zverejňuje utajované vládne a korporátne dokumenty týkajúce sa USA, ale aj mnohých iných štátov, má byť deportovaný do USA, kde mu hrozí trest odňatia slobody na 175 rokov, pričom podľa ľudskoprávnych aktivistov nie je vylúčený ani trest smrti.

Dôvodom tohto drastického trestu má byť zverejnenie tajných dokumentov, hoci on a jeho spolupracovníci tieto dokumenty zverejnili výlučne s ušľachtilým cieľom informovať verejnosť o zločinoch, ktorých sa americký režim dopustil v Iraku, Afganistane a iných krajinách.

Išlo okrem iného o letecké útoky, pri ktorých zahynuli civilisti, vrátane novinárov, o mučenie zajatcov, o popravy bez súdneho procesu a iné vojnové zločiny.

Asi sa obaja zhodneme, vážený pán veľvyslanec, že takéto neľudské činy sú absolútne neprípustné a je absurdné, ak sa nesnažíme potrestať toho, kto ich spáchal, ale toho, kto o nich informoval svetovú verejnosť.

Julian Assange je pre veľkú časť svetovej verejnosti globálnym symbolom boja proti postupnému okliešťovaniu slobody slova a proti totalitným tendenciám, ktoré zvnútra rozožierajú demokraciu aj v krajinách tzv. demokratického Západu.

Vážený pán veľvyslanec,

dovoľujem si Vás upozorniť, že rozhodnutie deportovať Juliana Assangea do USA, aby tam bol drakonickým spôsobom potrestaný, by vytvorilo nebezpečný precedens, ktorý by mohol mať vážne dôsledky pre slobodu tlače na celom svete.

Ak pripustíme, aby USA potrestali austrálskeho občana za jeho statočný postoj, za to, že v Európe zverejňuje pravdu o zločinoch, ktoré USA páchajú vo svete, tak potom už žiadni novinári nebudú môcť o podobných veciach slobodne písať, pretože nebudú pred pomstou veľmocí v bezpečí.

Treba zdôrazniť, že Julian Assange neporušil žiadny britský zákon a len plnil svoje povinnosti ako novinár. Jeho vydanie a potrestanie za jeho hrdinský čin whistleblowerstva poruší Európsku konvenciu o ľudských právach, vrátane jeho práva na slobodu prejavu.

Vážený pán veľvyslanec,

tento týždeň sa v Londýne má definitívne rozhodnúť o tom, či sa Julian Assange ešte môže odvolať voči rozhodnutiu deportovať ho do USA, kde na neho čaká prísny a nespravodlivý rozsudok.

Už tento týždeň by mohol padnúť konečný verdikt, na základe ktorého by Julian Assange mohol byť bezodkladne vydaný do USA, kde mu hrozí možno aj smrť.

Vzhľadom na vyššie uvedené, a tiež vzhľadom na avizované nové dôkazy o údajných plánoch CIA Assangea uniesť a zavraždiť, ktoré sľubujú priniesť Assangeovi obhajcovia, ale v neposlednom rade aj vzhľadom na jeho zhoršujúci sa zdravotný, tak fyzický, ako aj psychický stav, ktorý je dôsledkom mučivých podmienok pri jeho väznení, týmto vyzývam britské úrady v mene mojom, a tiež v mene rovnako zmýšľajúcej časti slovenskej verejnosti, aby nevydali Juliana Assangea do USA, a aby sa plnou váhou postavili za slobodu slova.

Prosím Vás o tlmočenie tejto výzvy britským úradom. Ide o spravodlivú vec, ktorá nepozná odklad. Ide o život človeka, ktorého právom možno označiť za hrdinu. A veľká časť Slovenska stojí za ním.

S úctou,

PhDr. Ľuboš Blaha, PhD.

podpredseda NR SR

 

 

Ilustrační foto. Autor: Henry Nicholls

 

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.