Junge Welt: Kachovka jako pojistka neúspěšné ofenzívy?

kachovka
8.6.2023 12:21
Zničení vodní elektrárny Kachovka je výhodné především pro Ukrajince, píše německý list Junge Welt. Výbuch přehrady je podle autora článku Reinharda Lauterbacha možné považovat za pojistku pro případ, že by kyjevská protiofenzíva nikam nevedla.

Hegel jednou řekl, že válka je stav, kdy se morální rčení o marnosti pozemských věcí v praxi bere vážně. I bez biblického kontextu toho zůstává pravdou, že válčící strany vždy akceptují zničení ve své vlastní sféře vlivu, pokud škody na druhé straně slibují, že budou přiměřeným způsobem větší – píše Lauterbach.

 V tomto ohledu tak prý nelze od počátku vyloučit odpovědnost žádné z obou stran. Rusko také jednalo tímto způsobem: v roce 1812, kdy zapálilo Moskvu ve válce proti Napoleonovi, aby dobyvatele připravilo o možnost zimního ubytování.

Nicméně na úrovni důkazů a motivů lze podle autora spekulovat, čí strategii je zničení této jedné ze šesti nádrží na Dněpru výhodnější. Zde někteří poukazují na Ukrajinu jako původce. Za prvé, přílivová vlna primárně ohrožuje Rusy ovládané vesnice na levém břehu řeky, kde je terén rovný. Za druhé, od stažení z pravého břehu Dněpru Rusko instalovalo minová pole a další opevnění na levém břehu proti možnému ukrajinskému útoku. Ta by podle autora nyní mohla být projety útočnými čluny. Spojené státy nedávno dodaly Ukrajině takové útočné čluny.

Nepřímou indicii poskytl gubernátor ukrajinského regionu Krivy Rig, kterému nyní hrozí nedostatek pitné vody. Vysvětlil, že jeho úřad dělal opatření pro takový případ už rok. Ukrajinská armáda také v minulosti veřejně spekulovala o útoku na přehradu.

Především však hrozí, že opět vyschne zásobování Krymu, které odtud odbočuje. Sergej Aksjonov, premiér Krymu to vzal s šibeničním humorem a v úterý oznámil, že záplavy na Krymu nehrozí. Na vodě z nádrže jsou také silně závislá záporožská města Berďansk a Melitopol

V praxi to pro Ukrajinu znamená: Krym a oblasti dobyté Ruskem pravděpodobně nebudou mít pro Moskvu ekonomický přínos kvůli nedostatku vody. Ve skutečnosti by také Ukrajina už nepotřebovala znovu dobývat regiony.

Preventivní vyhození přehrady by podle toho bylo jakousi pojistkou pro případ, že by ukrajinská ofenziva přece jen nevyšla. A také popření oficiální kyjevské jistoty vítězství, hodnotí situaci v článku Reinharda Lauterbacha Junge Welt.

 

Foto: Přehrada Kachovka před poškozením

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Yarmil

Asi to opravdu byli sami ukrajinští nebo jejich pomocníci,RF by se opravdu střelila do nohy.Teď pochopitelně budeme zase pomáhat a nakonec asi významně odměníme všechny teroristy co to udělali.Dost úděsné jsou ty zprávy co říkají jaké vybavení měla U*A k dispozici a samozřejmě nemálo hysterek (Němcová na 1.místě) jim to žere.