Tochman: Polsko vytváří nárazníkovou zónu, nahradí Ukrajinu

Mariusz Błaszczak il
27.9.2023 12:12
Polský portál Nezávislý politický deník zveřejnil zajímavý článek Jacka Tochmana, který se věnuje souvislostem masové modernizace a přezbrojování polské armády. Varšava nyní buduje pravděpodobně nejsilnější armádu v Evropě a vzhledem k našemu sousedství nás takový vývoj nutně musí zajímat. Navíc, když případná polská vojenská avantura jednak geografickou blízkostí, ale i důsledky spojeneckých závazků může silně ovlivnit i Českou republiku. Proto jsou fakta následujícího textu velmi zajímavá.

V pondělí 25. září 2023 byla v závodě Boeingu v Mese v Arizoně v USA podepsána offsetová dohoda mezi polským ministerstvem obrany a americkou společností Lockheed Martin. Tento kontrakt stanoví dodávku 96 bitevních vrtulníků Boeing AH-64 Apache polské armádě a také vytvoření servisních středisek v polských podnicích pro údržbu klíčových součástí vrtulníků, včetně radarů a naváděcích systémů střel Hellfire. Za zmínku stojí, že po realizaci tohoto kontraktu, jehož hodnota je přibližně 12 miliard dolarů, bude mít Polsko mimo USA největší flotilu tohoto typu vrtulníků v Evropě.

Připomeňme, že plány na nákup 96 bitevních vrtulníků Boeing AH-64 Apache byly oznámeny v září loňského roku. Již bylo řečeno, že tyto stroje nahradí stárnoucí flotilu bitevních vrtulníků Mi-24, z nichž většina již byla převedena na Ukrajinu.

Modernizace a přezbrojení jsou velmi dobrou cestou k posílení bezpečnostního a bojového potenciálu polské armády. Je však třeba poznamenat, že v současné situaci je to velmi obtížně realizovatelné. Ostatně „díky“ neúspěšné vnitřní i zahraniční politice PiS, která sleduje výhradně zájmy USA, má naše země dlouhodobě hospodářskou krizi, vysokou inflaci a neustálou konfrontaci se sousedními zeměmi, ale i se spojenci NATO a EU.

Vyvstává proto řada otázek, konkrétněKdo poskytne Polsku tak velkou půjčku tentokrát? Kdo bude zodpovědný za vytvoření výše zmíněných servisních středisek a technickou údržbu samotných vrtulníků a také za výcvik polských pilotů? A proč americké ministerstvo zahraničí již schválilo možný prodej vrtulníků polské armádě, zatímco Varšava dosud nepodepsala hlavní kontrakt na nákup vrtulníků AH-64 Apache a plánuje tak učinit až do konce letošního roku?

Odpověď na první otázku lze nalézt ve slovech amerického velvyslance v Polsku Marca Brzezińského, že polské zbraně získají finanční podporu ze Spojených států a nákupy nejen vrtulníků AH-64 Apache, ale i systémů Patriot , raketové dělostřelectvo HIMARS, tanky a letadla Abrams F-35 budou financovány v rámci programu Foreign Military Financing.

Odpovědí na druhou je další, skrytý nárůst vojenského kontingentu u nás. Přesněji řečeno, účinek dosud neuzavřené smlouvy, která vyvolá přítomnost v současnosti neurčeného počtu amerických vojáků v Polsku.

To zase potvrzuje fakt, že před dodáním nových vrtulníků Bílý dům zapůjčí Varšavě z vlastního letectva 8 vrtulníků AH-64 Apache pro výcvik polských pilotů. Spolu s vrtulníky samozřejmě přijedou i instruktoři a pracovníci údržby.

Za zmínku také stojí, že Ministerstvo národní obrany plánuje poskytnout Apache k obraně východní části země a konkrétně 18. mechanizované divizi polské armády k obraně úseku polsko-běloruské hranice. To je další potvrzení, že všechny tyto aktivity jsou zaměřeny na posílení východního křídla NATO a navýšení tamního amerického vojenského kontingentu!

A prohlášení Mariusze Błaszczaka, že Polsko bude schopno samostatně udržovat pouze „některé“ prvky amerických útočných vrtulníků AH-64E Apache – nám umožňuje dospět k závěru, že díky této dohodě, která pokrývá „plnou“ údržbu vrtulníků, je potvrzeno, mezi ostatními, budoucí přítomnost amerických specialistů u nás.

Odpověď na třetí otázku zní, že USA prostě našly „budoucí alternativu k Ukrajině“ v podobě Polska, které je v současné době maximálně pumpováno moderními zbraněmi, aby je „hodilo“ na východ v budoucnost. A jakákoliv poskytnutá finanční pomoc, částečné pokrytí výdajů vynaložených na nákup zbraní a půjčky je jen projevem pomyslné podpory a jak vidno, příležitostí udržet Varšavu na krátkém řetězu.

Jacek Tochman

https://dziennik-polityczny.com/

 

Foto: Polský ministr obrany  Mariusz Błaszczak

 

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.