Washington dluží světu vysvětlení sabotáže plynovodů Nord Stream

biden vybuch
11.2.2023 00:10
Poté, co byla zpráva zveřejněna, Washington ji rychle popřel. Pouhé použití fráze „fake news“ ale zjevně není přesvědčivé. Mezinárodní společenství se musí neustále ptát Washingtonu, dokud neposkytne přesvědčivé vysvětlení. – uvádí čínský Global Times svůj redakční úvodník věnovaný odhalením pozadí útoků na plynovody Nord Stream.

Více než čtyři měsíce po výbuchu ropovodů Nord Stream šokující zpráva amerického investigativního novináře Seymoura Hershe zveřejněná ve středu znovu podnítila mezinárodní veřejné mínění. Zpráva poskytuje podrobnosti o tom, jak americké zpravodajské služby naplánovaly sabotáž na příkaz amerického prezidenta Joe Bidena a jak americké námořnictvo provedlo útok ve spolupráci s norskými silami.

85letý Hersh je slavný novinář, držitel Pulitzerovy ceny. Před více než 50 lety jeho zpráva, která odhalila masakr vietnamských civilistů americkou armádou, významně posunula protiválečné hnutí v USA. Stál také za vyšetřováním notoricky známého incidentu zneužívání vězňů v Abú Ghrajbu v roce 2003 a přispěl k odhalení skandálu Watergate, jednoho z nejhanebnějších politických skandálů v historii Washingtonu. Hershova nejnovější zpráva není srovnatelná s konspiračními teoriemi ve veřejném mínění, ani nejsou něčím, co by Washington mohl jen tak přehlédnout, vyvozuje Global Times.

Zpráva tvrdí, že Washington tajně plánoval sabotáž ropovodů Nord Stream od konce roku 2021, dlouho před začátkem rusko-ukrajinského konfliktu. A ve více než devíti měsících debaty se Washington nesoustředil na to, zda vyhodit do povětří potrubí, ale na to, jak po sobě nezanechat žádné důkazy. Proto byly likvidační síly, čas, místo a způsob provedení výbuchu pečlivě naplánovány. Takovou zápletku by si netroufl napsat ani ten nejnápaditější scenárista Hollywoodu. Pokud je pravda, co je uvedeno v Hershově článku, pak svět bude pravděpodobně muset přehodnotit schopnost USA narušit mír.

Exploze ropovodů Nord Stream, jedné z nejdůležitějších světových infrastruktur nadnárodních dodávek energie, byla extrémní událostí v mezinárodní politice. Pod křehkou politickou vzájemnou důvěrou byly plynovody Nord Stream kdysi hlavní energetickou tepnou spojující západní Evropu a Rusko a stabilizovaly bezpečnostní situaci rozšiřováním společných zájmů. Z tohoto důvodu byly Washingtonu vždy „trnem v oku“.

Výbuchem plynovodů Nord Stream byl zničen jediný zbývající most k vybudování společné bezpečnosti v Evropě, což znamená, že západoevropské země se musí rozhodnout být hluboce svázány s USA na křižovatce rusko-ukrajinského konfliktu. Hersh ve své nejnovější zprávě také zmínil, že „Německo a zbytek západní Evropy by se staly závislými na levném zemním plynu dodávaném Ruskem – a zároveň by se snížila závislost Evropy na Americe“. To je jeden z hlavních důvodů, proč se Washington rozhodl vyhodit do povětří plynovody Nord Stream.

Úvodník potom závažně konstatuje: Útoky na hlavní civilní infrastrukturu a jejich ničení je velmi hanebným činem teroristické povahy a nesmí být tolerováno. Mezinárodní společenství o tom nemá sporu. Po explozi jej mnoho zemí veřejně odsoudilo.

Deník Global Times v té době zveřejnil úvodník, v němž vyzval příslušné mezinárodní agentury, aby sestavily společný vyšetřovací tým, který by co nejdříve došel pravdy, odhalil pachatele a nechal je potrestat. Ale jak se očekávalo, některé země blokují takové mezinárodní vyšetřování a uplynuly více než čtyři měsíce, přičemž bylo dosaženo malého pokroku. Hershova zpráva nyní alespoň poskytuje důležité vodítko k mezinárodnímu vyšetřování.

Stojí za zmínku, že americká mainstreamová média, která vždy prohlašovala, že jsou „profesionální“ a „nezávislá“, byla vůči Hershovým odhalením selektivně slepá nebo jednoduše oznamovala popírání americkou vládou. Ve srovnání s jejich jednomyslným ukazováním prstem na Rusko po explozi, toto abnormální ticho ukazuje, že americké mediální agentury mají velmi jasno v tom, kdy mají být na vysoké nebo nízké profesionální úrovni.

Velké množství faktů ukazuje, že USA jsou zaslouženým vůdcem v „aréně dvojího standardu“. Jsou posedlé a dobré ve vymýšlení fám nebo v bezdůvodném obviňování druhých. Ale nikdy nepřiznají své vlastní chyby nebo dokonce zločiny, i když jsou důkazy pevné. Místo toho se bude snažit obviňovat ostatní. Veřejné mínění předpovídá, že americká vláda bude na Hershova odhalení s největší pravděpodobností reagovat tímto způsobem, což ale zanechá další skvrnu na její mezinárodní důvěryhodnosti.

Redakční komentář Global Times v závěru konstatuje, že to však neznamená, že bychom se měli vzdát hledání pravdy, protože nejde jen o morálku, odpovědnost a svědomí, ale také o to, jaké poznámky pod čarou si lidé budou psát pro válku a mír, když se ohlédnou za tímto obdobím historie v budoucnosti. Tohle je velmi důležité.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.