Global Times o čínských firmách na Euro 2024

euro byd
3.7.2024 16:21
Západní média přišla s absurdní politickou interpretací „dominance“ čínských společností na UEFA Euro 2024, upozorňuje včerejší úvodník čínského portálu Global Times.

Od poloviny června se v Německu koná UEFA Euro 2024, které přitahuje diváky nejen napínavými zápasy, ale také často zobrazovanými reklamami na čínské značky. Mezi 13 oficiálními hlavními sponzory letošního ročníku je rekordních pět čínských společností: Hisense, Alipay, Vivo, AliExpress a BYD. To podle portálu odráží zahraniční expanzi a vliv čínských podniků.

Global Times upozorňuje, že některá německá média to však zpochybnila jako součást „geopolitické strategie Pekingu“ a kritizovala UEFA za „umístění ekonomických zájmů nad své politické a sociální cíle“. Znamená podle této logiky vysílání UEFA Euro v Číně pomoc Evropě rozšířit její politický vliv? Takové politické interpretace jsou naprosto absurdní.

„Pohled na čínské společnosti sponzorující UEFA Euro z ideologického hlediska je nejen arogantní, ale také odhaluje nedostatek sebedůvěry. Moderní fotbal se zrodil v Evropě, která má hlubokou fotbalovou kulturu a široké publikum. UEFA Euro je celosvětově vlivná událost. Statistiky ukazují, že počet čínských fanoušků po letošním UEFA Euro převyšuje počet fanoušků pořádající země, Německa?“ píše se v úvodníku.

„Čínské podniky, které hluboce spolupracují s UEFA Euro, v něm vidí cennou platformu a zároveň vstup na evropský trh v naději, že posílí reklamní expozici a známost značky. Tyto čínské společnosti jsou vyspělé nadnárodní korporace s vyspělou technologií a vysokým tržním uznáním. Byla by tato západní média šťastnější, kdyby tyto společnosti ignorovaly Euro 2024?“

UEFA, pořadatel mistrovství, nevidí problém ve stejném světle jako některá média. Zdůrazňuje, že UEFA Euro přitahuje „některé z největších světových značek a organizací“, což výrazně zvyšuje příjmy UEFA za reinvestice do fotbalu a poskytuje fanouškům jedinečné příležitosti a nejlepší zážitek z evropského mistrovství.

Toto je podle Global Times věcný postoj. Na rozdíl od tradičního sponzorství mají čínské společnosti tentokrát hlubokou spolupráci. Například BYD je zodpovědný za oficiální vozidla Euro 2024 a řada Vivo X100 je oficiální telefon; Hisense poskytuje technickou podporu pro VAR (Video Assistant Referee) a jejich nová plnohodnotná platforma kvality obrazu AI a technologie kompenzace pohybu MEMC nabízejí divákům lepší a plynulejší záběry ze zápasu; Alipay zavedl trend „scan-to-pay“, z čehož profitují různí obchodníci od malých stánků se zmrzlinou až po řetězce restaurací. Tyto spolupráce jsou přínosné a vytvářejí dlouhodobé pozitivní cykly.

Nemáme v úmyslu se pouštět do souboje nebo debaty se západními médii, uvádí Global Times, ale je nutné prorazit „informační kokon“, který pečlivě zkonstruovali. Například tvrdí, že existuje pět čínských společností jako hlavní oficiální sponzoři ve srovnání s pouze třemi z Německa, hostitelské země. Pokud to uvidí němečtí čtenáři, kteří si neuvědomují skutečnou situaci, mohli by mít pocit krize, že jejich domácí společnosti jsou vytlačovány čínskými společnostmi.

Ve skutečnosti bylo Euro 2024 od počátku otevřeno globálním sponzorům, vyvinulo se z toho, že mu dominovaly americké a evropské společnosti, až k pozdějšímu velkému zastoupení japonských a jihokorejských společností. To odráží ekonomickou globalizaci.

Reklama a sponzorství jsou navíc součástí firemních obchodních strategií a potřeba nových zahraničních společností zviditelnit se v Evropě je přirozeně vyšší než u zavedených evropských společností. Nemluvě o tom, že čínské společnosti vždy vynikaly v lokalizovaných provozech. BYD oznámila továrnu v Maďarsku. Hisense má v Evropě téměř 10 000 zaměstnanců, pět výrobních základen a šest R&D center. Stejně jako UEFA Euro je i Evropa sama o sobě platformou a vnější investice jsou uznáním Evropy, nikoli naopak.

„Sportovní výměna jako činnost bez hranic by neměla být omezována geopolitikou a ideologií. Podle China Media Group, oficiálního poskytovatele přenosů tohoto UEFA Eura, několik zápasů v prvních dvou dnech vysílání přesáhlo 1 procento sledovanosti a několik zápasů mělo podíl na sledovanosti přes 15 procent. Euro UEFA milují zejména mladí a elitní diváci v Číně. Další vysílatel, China Mobile Migu, spolupracoval s několika čínskými městy na pořádání offline přenosů. V čínské společnosti nikdy nezazněl hlas, který by tvrdil, že popularita UEFA Euro v Číně je součástí „geopolitické strategické šachové hry“ Evropy.“

V závěru úvodníku Global Times vyjadřuje naději, že ti, kdo kritizují čínské společnosti, zatímco fandí evropským týmům, si budou také vážit vzácného ducha boje, úsilí a férovosti na hřišti a budou vnímat normální soutěž mezi společnostmi s pozitivním myšlením, spíše než obviňovat oponenty z „podvádění“. “ při sebemenší „ztrátě“. Navíc v tomto závodě nemusí být výsledkem soutěže nutně hra s nulovým součtem; je pravděpodobnější, že bude oboustranně výhodný.

(Kráceno, připravila J. Putzlacher)

 

 

 

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.