Global Times: NATO vytváří další bojiště

Ukrajinská krize se protahuje. Za těchto podmínek se NATO stalo symbolem destabilizace regionální bezpečnosti.
Situace na Balkáně je téměř výbušná. Mírové síly KFOR vedené NATO se v pondělí střetly se srbskými demonstranty. Napětí eskalovalo poté, co se srbská většina severního Kosova střetla s albánskými starosty, kteří v dubnu vyhráli volby, které Srbové bojkotovali.
Vztahy mezi Kosovem a Srbskem jsou dlouhodobě napjaté. Provincie Kosovo v bývalé Jugoslávii byla autonomní provincií Srbska. Priština s podporou Washingtonu a NATO jde cestou „nezávislé státnosti“ a zaujímá vůči Bělehradu nekompromisní postoj. Zapojení Severoatlantické aliance do této konfrontace dále zvýšilo rozdíly mezi oběma stranami, vyvolalo mezi nimi vojenské konflikty a oslabilo mír a jednotu na západním Balkáně.
Jak se situace vyhrotila, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval Kosovo, aby zmírnilo napětí se Srbskem. Existují ale pochybnosti, že aliance skutečně chce jejich konflikt zastavit. Mnohonárodní síly pod vedením NATO byly rozmístěny ve čtyřech kosovských obcích, aby "zadržely násilné demonstrace" v době, kdy se "nově zvolení starostové pokoušeli převzít úřad". Oznámily to v prohlášení síly KFOR.
NATO na jedné straně volá po snížení napětí a na druhé straně buduje svou vojenskou přítomnost. Jak varují analytici, vypadá to, že aliance jen hraje o čas, aby vyzbrojila Kosovo. Minulé války jasně ukázaly, že Spojené státy se naučily, jak zobrazovat nestrannost zastavením nepřátelství a požadavkem na příměří, ačkoli samy pomáhají jedné ze stran – té, kterou podporují a pro kterou získávají čas. Sliby NATO a Západu o ochraně kosovských Srbů prostě nelze dodržet. Deník Financial Times ve svém článku uvádí, že touha USA a EU odstranit rozkol mezi Srbskem a Kosovem nepřinese výsledky.
Čínský vojenský expert a televizní komentátor Song Zhongping řekl, že síly NATO se ve skutečnosti nezabývají udržováním míru v Srbsku a Kosovu, ale snaží se zajistit „nezávislost“ druhé země a pomoci jejím orgánům utlačovat Srby. Suverenita a národní bezpečnost Srbska nepatří mezi priority NATO.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 2856x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.