Flotila pro brázdění rybníka v Novém Veselí

29.10.2014 13:40
Je třeba tentokrát přiznat, že projev prezidenta M. Zemana při udělování státních vyznamenání byl překvapivě působivý a téměř snese absolutorium. Možná také proto, že se v něm nezmínil a nesnažil odůvodnit některá udělená vyznamenání, která naopak budí nemalé pochybnosti. Asi nejvíce budou diskutována jména dvou podle prezidenta hodných ocenění – Filipa Renče a Roberta Sedláčka.

Režiséra Sedláčka má M. Zeman nepochybně velmi rád od chvíle, kdy o něm natočil v roce 2007 dokumentární film „Miloš Zeman – nekrolog politika a oslava Vysočiny“. Inu, vyplatilo se. O pozvání přijít si k prezidentovi pro vyznamenání se může jiným dokumentaristům a vůbec filmovým tvůrcům jenom snít. Sedláček však celou věc vzal nadmíru samozřejmě a také ležérně, že na Hrad přišel v jakémsi oblečení, které by bylo normálním při pojídání jitrnic a tlačenky někde na Vysočině po zabijačce. Snad tím chtěl říci, že on jako nově oceněná hvězda českého filmu si to může dovolit. Jednání je to ovšem veskrze hloupé a urážející nejen další oceněné, kteří ví, že takto se snad nechodilo ani pro Řády práce v dobách nejfanatičtějšího protěžování montérek. Je ale i věcí prezidentského protokolu, že takto byl vpuštěn na scénu. 

Výkvětem české kultury je jistě také Filip Renč, jehož zásadním dílem rozhodujícím o udělení vyznamenání za práci na poli kulturním je zřejmě volební klip Miloše Zemana pro prezidentské volby. Rektální alpinisnismus po letech práce pro občanské demokraty jako vyšitý. Nelze v souvislosti s tímto oceněním nevzpomenout výhrady M. Zemana ke jmenování Martina C. Putny profesorem, přičemž Putna je zřejmě světec ve srovnání s F. Renčem. Stačí se podívat na výsledky vyhledávání v googlu. Jen si člověk řekne, jestli se v dalších letech neobjeví mezi oceněnými tvůrci produkce z jistého filmového studia na pražském Zličíně.

Kdepak, pamatuji si dobře, že také prezidenti Havel a Klaus někdy vyvolali výběrem vyznamenaných diskuse, že jakousi medaili připnuli svým kamarádům. Ocenění však vždy svoji úroveň měli. S M. Zemanem jsme však již druhý rok svědky lidové taškařice, ve které je sestavována flotila pro brázdění rybníka v Novém Veselí. Není nově třeba součástí ocenění gumový člun? Nechce se mně moc srovnávat žádného z dalších oceněných s údajnými zásluhami Filipa Renče a Roberta Sedláčka. Nechci je dát do jedné řady a umenšit důvody, pro které oni vyznamenání dostali. Obávám se ale, že již příští rok mohou být  s ochotou vstoupit do řady vyznamenaných nemalé  problémy.

 

Ilustrační záběr z vysílání TV NOVA.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.