Dají se holky dohromady?

le pen ilustrace
28.5.2024 09:32
Bylo by to zřejmě největší zemětřesení na stranickém půdorysu Evropské unie

Očekává se, že krajní pravice si ve volbách do EU příští týden povede dobře, ale je dosud politicky roztříštěná.  Francouzská pravicová předsedkyně Marine Le Penová  učinila několik kroků, aby se mohla spojit s  italskou premiérku Giorgiu Meloniovou. V článku Pojďme se spojit o tom píše HANNAH ROBERTS.

 

V předvečer voleb do EU příští týden zve předsedkyně francouzské nejsilnější politické strany  Marine Le Penová italskou premiérku Giorgia Meloniho, aby se spojily a vytvořili pravicové super-uskupení, které by bylo druhým největším stranickým blokem v Evropském parlamentu. Mimochodem, jsou to zároveň dvou významných zemí uskupení G7, takže silné váhy. Meloni už nyní a Marin le Pen zřejmě konečně po příštích prezidentských volbách.

Očekává se, že krajní pravice si povede ve volbách 6. až 9. června dobře, ale stále existují silné pochybnosti o tom, které strany by byly schopny spolupracovat jako přeshraniční politické skupiny, protože mnoho národních stran je ostře rozděleno, zejména pokud jde o ruskou invazi. Ukrajiny.

Le Penové  názor na Meloniovou je jednoduchý a mohl by se ukázat jako významný. V nedělním rozhovoru pro italský deník Corriere della Sera řekla: „Je čas se sjednotit, bylo by to opravdu užitečné. Pokud to zvládneme, staneme se druhou skupinou Evropského parlamentu. Myslím, že bychom si takovou příležitost neměli nechat ujít." 

Meloniová, které se také dvoří předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, aby spojila síly se středopravou Evropskou lidovou stranou, odpověděla, že je otevřená spolupráci se všemi pravicovými stranami.

Strana Národní shromáždění Le Penové v současnosti zasedá ve skupině Identita a demokracie (ID), zatímco Meloniho strana Bratři Itálie zasedá ve skupině Evropských konzervativců a reformistů (ECR).

Výzva  Le Penové přichází jen pár dní poté, co skupina ID vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) po sérii skandálů, které ze strany udělaly vyvrhele. Součástí skupiny je také Liga proti imigrantům, strana, která je v italské vládě v koalici s Melonim.

Nejnovější propočty činí 68 křesel pro ID a 71 pro ECR, což činí 139 zákonodárců v 720místné sněmovně. AfD je na cestě k 17 křeslům a nepřidružená maďarská strana Fidesz má v současnosti 12 europoslanců. Dohromady by se zdálo, že pro (aktuálně nejednotnou)  pravici je ve hře něco přes 165 křesel.

Průzkum Poll of Polls od POLITICO staví skupinu EPP na cestu k získání 174 křesel, zatímco socialisté a demokraté míří ke 144 křeslům.

Bývalý polský premiér Mateusz Morawiecki z konzervativní strany PiS v ECR si také nechal otevřené dveře k velkému vazbě na pravici a široce se spekuluje, že Maďar Viktor Orbán tam po volbách připojí svou stranu Fidesz.

Všechny tyto fúze a přestavby jsou složité a zranitelné vůči povolebním dohodám a neshodám. Češi a Rumuni v ECR se nechtějí spojovat s nacionalistickými Maďary sympatizujícími například s Kremlem. Aby se AfD vrátila do stanu, byla by nutná velká politická gymnastika a resety.

Ale proč ne?

Zatímco ztráta AfD poškodila identifikační čísla, otevřela dveře Le Penové. Strana AfD a Le Penova Národní shromáždění byly dlouho považovány za příliš extrémní pro spolupráci – mimo takzvaný cordon sanitaire vytvořený proevropským mainstreamem.

Spolupráce s Meloni by tedy mohla být pro Le Penovou dvojnásobnou výhrou. Mohli by vybudovat mohutný volební blok, z něhož by ovlivňovali evropskou agendu a přivedli National Rally více do hlavního proudu přímo v očích veřejnosti, po čem Le Penová touží před volbami ve Francii v roce 2027.

V rozhovoru Le Penová popřela, že by přerušení vazeb s AfD bylo cynickým krokem, který měl usnadnit nové aliance v Evropě.

K Meloni řekla: „Věřím, že ona a já se shodneme na zásadních otázkách, včetně opětovného převzetí kontroly nad našimi zeměmi.

Později v neděli Meloni nevyloučila, že nabídku Le Penové přijme.

V rozhovoru pro Rai TV Meloni řekla, že nemá žádné červené čáry, pokud jde o potenciální aliance jiných politických sil v novém evropském shromáždění, protože byla sama označena jako „neprezentovatelná“, „na celý život“.

Řekla: „Mým hlavním cílem je vybudovat alternativní většinu k té, která vládla v posledních letech. Středopravá většina – jinými slovy – která pošle levici do opozice v Evropě.

Meloni řekla, že není ochotná být součástí většiny s levicí.

"U všeho ostatního uvidíme."

 Upřímně řečeno: ani se nedivím. Levice  v EU je šílená. Vzpomeňme si, že ihned po  slovenských volbách vyloučila ze svých řad obě slovenské sociálně demokratické strany Směr Roberta Fica i Hlas Petra Pellegrinyho jen proto, že koalici s nimi tvoří Slovenská národní strana. Ztratila tak jednoho premiéra a jednoho prezidenta. Jak říkám šílená.

 Je proto dobře, že se něco děje.

 

 

 

 

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.