Vietnam neustále zlepšuje svoje podmínky pro české turisty a investory

obrazek
8.3.2018 17:25
Vietnam je připraven vytvořit nejlepší podmínky nejen pro české turisty, ale i investory. Při vzájemném jednání zástupců ČR a Vietnamu došlo k prozatímnímu uzavření dohody o zavedení přímé linky mezi Ho Či Minovým Městem a Prahou včetně zrušení vízové povinnosti.

Vietnam dnes patří mezi asijské tygry

Vietnam se sice v osmdesátých letech řadil mezi rozvojové země, ale od roku 1990 se jeho ekonomika v podobě hrubého domácího produktu průměrně zvyšovala o 7,4 procent ročně. Zatímco se tedy ještě v roce 1986 pohyboval měsíční příjem na jednoho obyvatele pod hranicí 100 USD, tak v roce 2016 se tento příjem zvýšil k přijatelnému průměru přes 2.200 USD na jednoho obyvatele.

Z hlediska dalších ekonomických ukazatelů je samozřejmě také nutné upozornit na nízkou inflaci, která se podle indexu CPI celkově pohybuje na úrovni 2,66 procent (jádrově tedy na 1,83 procent) a je rovněž důležitým faktorem z hlediska ekonomických úspěchů. Nezaměstnanost činila v roce 2016 pouze 2,3 procenta a celkové registrované přímé zahraniční investice (PZI) dosáhly objemu 24,4 miliard USD, což je tedy celkově nárůst o 7,1 procenta oproti předcházejícímu roku.

Export dosáhl v roce 2016 objemu 175,9 mld. USD (nárůst o 8,6 procent) kam se zahrnuje především vývoz mobilních telefonů, textilních výrobků a elektroniky. Dovoz činil 173,3 mld. USD (nárůst o 4,6 procent) a zahrnoval především stroje, zařízení, elektronické součásti a součásti mobilních telefonů. V roce 2016 ukazatel celkového veřejného dluhu, který bývá vládou garantovaný představoval úroveň 64,9 procenta.

Dohoda o přímé lince a zrušení víz

Prezident Miloš Zeman minulý rok jednal s vietnamským prezidentem Tran Dai Quangem v Hanoji, kde se společně domlouvali na možnostech zavedení přímého leteckého spojení mezi Ho Či Minovým městem a Prahou. Jakmile tedy dojde k zavedení možnosti přímé linky obou měst, tak Česká republika zřídí v Ho Či Minově Městě generální konzulát.

Dále bude zapotřebí po vzoru Německa a Francie zrušit krátkodobá turistická víza, aby mohli čeští turisté pohodlněji navštěvovat Vietnam. O zavedení bezvízové výjimky pro Českou republiku bude muset rozhodnout vietnamská strana, zatímco zrušení víz pro občany Vietnamu bude muset schválit Evropská unie.

Vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc se nedávno setkal s velvyslancem Vítězslavem Greplem v Hanoji ohledně zintenzivnění spolupráce v oblasti obchodu a investic. Nguyen Xuan Phuc proto požádal Českou republiku, aby podporovala prosazování komplexního partnerství a spolupráce mezi Vietnamem a Evropskou unií. Podepsáním takové dohody by tedy nakonec došlo k zajištění volného obchodu mezi oběma destinacemi.

Vietnam nabízí příležitost i pro české investory

Zatímco pro Vietnam je velice výhodná geografická poloha v blízkosti s Čínou, tak pro České investory je mnohem výhodnější přesouvat svoje investice z důvodu levnější pracovní síly do Vietnamu. V současnosti tak vzrůstají možnosti pro budování technologických parků jako například na severu Vietnamu v oblasti Danang, která se zaměřuje na high-tech technologie,

Vietnam z hlediska přímých zahraničních investic začíná patřit k jedné z nejatraktivnějších investičních destinací v asijském regionu. V posledních třech letech se totiž umístil z hlediska atraktivity investičních destinací společně s dalšími zeměmi jihovýchodní Asie na třetím místě za Indií a Čínou. Ačkoliv tedy stát využívá různých příležitostí v podobě zahraničních investic, tak i do exportních odvětví je zapojena alespoň třetina domácích společností.

Podle prezidenta Svazu průmyslu a obchodu ČR Jaroslava Hanáka jsou ve Vietnamu zastoupeny české firmy z různých oblastí. Například se jedná o společnosti jako Dřevojas nebo Clinex, které v minulosti podepsali smlouvy o dodávkách technologií sanitární keramiky či výrobě léčiv, kosmetiky a doplňků stravy.

V oblasti telekomunikací a výroby optických vláken plánuje realizovat svoje projekty společnost Optokon a při digitalizaci státní správy a registru obyvatelstva plánuje spolupracovat s Vietnamci společnost Techniserv IT. Za zmínku stojí také Nemocnice na Homolce, která plánuje spolupráci s Nemocnicí v Hanoji.

Vietnam není rizikovou zemí

Z hlediska přímých zahraničních investic není Vietnamská socialistická republika (VSR) rizikovou zemí pro investování. Ekonomka Vietnamu je tedy velice stabilní a politický systém navíc nabízí právní ochranu legálně nabytých investic. Toto právo je zajištěno i podle nové Ústavy (VSR), která platí od roku 2013.

Vietnam je od roku 1977 členem Organizace spojených národů a jako aktivní člen mezinárodních a regionálních organizací (APEC či ASEAN) v současnosti udržuje diplomatické styky se 168 zeměmi světa a obchodní styky se 165 zeměmi. V roce 2006 se Vietnam stal členem Světové obchodní organizace (WTO).

Odkaz na: Konference Spojených národů pro obchod a rozvoj

http://unctadstat.unctad.org/CountryProfile/GeneralProfile/en-GB/704/index.html

pavelherman
Absolvent studijního oboru Politologie a Veřejná správa.
Klíčová slova: ekonomika, Vietnam, zahraničí

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.