Ulehčí reforma penzí mladým?

19.11.2010 23:42
Řada mladých lidí si myslí, že reformou penzijního systému přestanou doplácet na staré . Nastíněné záměry vlády tomu ale nijak nepomohou, spíše naopak. Ostatně to ani nemají v úmyslu. Reformátoři chtějí, aby si každý spořil sám a solidarita byla jen minimální základ, což hlavně čeká ty mladší ročníky. (Zajímavé, že ti starší mají vystaráno, ale beru to, i když mi to k dnešku moc nepasuje, jako výraz úcty ke stáří.) Takže abych navázal, většinu si bude muset každý naspořit - a mladí to vidí jako lepší a spravedlivé - protože je odvody do systému nebudou zatěžovat. No dobře, to je ale jen jedna stránka mince. Ti mladí budou potřebovat také hlavně dobře placenou práci. A tady jde vláda kupodivu proti mladými očekávanému lepšímu startu do produktivního období svého života - nebo jak její záměry reforem někteří chápou - a vidině snížení vysokých povinných odvodů, což je ale velice povrchní pohled, protože spořit v jiné formě budu muset tak jako tak. Tou druhou stranou mince je pak fakt, který jsme si nechali bez nejmenšího odporu vnutit, stálého prodlužování hranice odchodu do starobního důchodu. Dobrá místa tedy budou déle vázána staršími lidmi. Budou k tomu, aby co nejdéle vytrvali ve svém zaměstnání, nuceni i ekonomicky, protože si tak zajistí vyšší penzi. A vláda jim jde v tom vstříc, protože umožňuje stále širší souběh mzdy a starobního důchodu. Ale aby to nebylo zas tak jednoduché, chce vláda zároveň prosadit ještě další svoji libůstku - vyhazov z práce bez udání důvodů (zajímalo by mne, jak by to fungovalo v praxi). Celkově to tedy moc konstruktivně nevypadá, ale jak jsem již řekl, to není cílem těchto reforem. Kdo na tom tedy ve finále bude dobře, a kdo zle? Kdo bude na koho doplácet? Jaké budou dopady? Zvýší se porodnost? Vrátíme se k rodovému, klamovému systému? Já myslím, že těžce doplatíme všichni. Bude to dokonalý maglajz. Totální nejistota od kolébky až do smrti smrťoucí. V tom chceme žít? Já tedy ne. Jak se tedy změní chování společnosti, uvyklé na solidární systém a na výpomoc starší generace svým dětem? A kdo na tom získá? Získají snad mladší lidé? Určitě ne. A nebo snad získají více lidé v pozdějším věku? To mi ale také nějak stále nevychází. Tak kdo tedy? Majitelé soukromých penzijních fondů? Nebo ti s nadprůměrnými příjmy? A kolik takových lidí bude?
Řada mladých lidí si myslí, že reformou penzijního systému přestanou doplácet na staré . Nastíněné záměry vlády tomu ale nijak nepomohou, spíše naopak. Ostatně to ani nemají v úmyslu.

Reformátoři chtějí, aby si každý spořil sám a solidarita byla jen minimální základ, což hlavně čeká ty mladší ročníky. (Zajímavé, že ti starší mají vystaráno, ale beru to, i když mi to k dnešku moc nepasuje, jako výraz úcty ke stáří.) Takže abych navázal, většinu si bude muset každý naspořit - a mladí to vidí jako lepší a spravedlivé - protože je odvody do systému nebudou zatěžovat.

No dobře, to je ale jen jedna stránka mince. Ti mladí budou potřebovat také hlavně dobře placenou práci. A tady jde vláda kupodivu proti mladými očekávanému lepšímu startu do produktivního období svého života - nebo jak její záměry reforem někteří chápou - a vidině snížení vysokých povinných odvodů, což je ale velice povrchní pohled, protože spořit v jiné formě budu muset tak jako tak.

Tou druhou stranou mince je pak fakt, který jsme si nechali bez nejmenšího odporu vnutit, stálého prodlužování hranice odchodu do starobního důchodu. Dobrá místa tedy budou déle vázána staršími lidmi. Budou k tomu, aby co nejdéle vytrvali ve svém zaměstnání, nuceni i ekonomicky, protože si tak zajistí vyšší penzi. A vláda jim jde v tom vstříc, protože umožňuje stále širší souběh mzdy a starobního důchodu. Ale aby to nebylo zas tak jednoduché, chce vláda zároveň prosadit ještě další svoji libůstku - vyhazov z práce bez udání důvodů (zajímalo by mne, jak by to fungovalo v praxi). Celkově to tedy moc konstruktivně nevypadá, ale jak jsem již řekl, to není cílem těchto reforem.

Kdo na tom tedy ve finále bude dobře, a kdo zle? Kdo bude na koho doplácet? Jaké budou dopady? Zvýší se porodnost? Vrátíme se k rodovému, klamovému systému?

Já myslím, že těžce doplatíme všichni. Bude to dokonalý maglajz. Totální nejistota od kolébky až do smrti smrťoucí. V tom chceme žít? Já tedy ne.

Jak se tedy změní chování společnosti, uvyklé na solidární systém a na výpomoc starší generace svým dětem? A kdo na tom získá? Získají snad mladší lidé? Určitě ne. A nebo snad získají více lidé v pozdějším věku? To mi ale také nějak stále nevychází. Tak kdo tedy? Majitelé soukromých penzijních fondů? Nebo ti s nadprůměrnými příjmy? A kolik takových lidí bude?
zdobinsky
Je mi 55 let, pracuji jako řidič tramvaje, jsem ženatý a mám dvě studující děti.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jaroslav
Pane Dubo, doby feudalismu jsou již dávno minulosti. Důchodci donedávna dělali na vaše koule a vy byste jim krátil peníze. Styďte se.
miluna
ano modrý soudruhu, čest Václavu Klausovi, tvému idolu ... že zrovna ty vzpomínáš nerad na opoziční smlouvu, když chceš aby ČSSD vládla s ODS ... udělej si v mozkovně v tom guláši trochu ornung
miluna
důchody pro staré nejsou, protože majetky které vytvořili prošustrovala pravice na poč. 90tých let. Kocourek, expert ODS uvádí 3000 mld... ty prachy skončily u Bakalů, Kelnerů (Kočárník), Pitrů a Mrázků ... Ten kdo tohle kryl sedí na hradě a hraje si na neoliberálního boha a 70% zdementnělého národa mu důvěřuje .... socky šetří po stovkách na miliardové tunely, na důchody není, změna je potřeba čehož využívají finančnický paraziti čekající na možnost tunelu na penzijní fondy ... nikdy není dost fleků pro ty co chtějí brát miliony za klikání myší bez zodpovědnosti a dozoru...
alex
Ovšem vůbec nejlepší cesta je - nadzvednou lidem mandle. smějící se smajlík
jaroslav
Pane Dubo, zdanit důchody je nepřijatelné. Alespoň pro sociálního demokrata.
jaroslav
Jedinou cestou je zavést progresivní zdanění. Stejně nás to čeká ale čím později, tím větší dopad na mladé.